fischer

Jak dobrać odpowiednie do swojej wagi narty? Chyba wszyscy z nas nie raz, nie dwa zadają sobie to pytanie. Spróbujemy wyjaśnić i pokazać Wam jak dobiera się narty Fischer z poszczególnych grup modelowych. Dzisiaj grupa nart FITNESS - SPORT.

 

Grupa Fitness Sport austriackiego producenta nart Fischer to szeroki przekrój modeli poczynając od nart na ślizgu World Cup Pro, kończąc na nartach tzw. rentalowych, czyli wykorzystywanych w wypożyczalniach.

Najwyższe modele z tej grupy to model SUPREME EF występujący w dwóch wersjach Crown czyli łuska i Twin Skin czyli moher (foka). Ta narta wyposażona jest w wysokiej jakości ślizg World Cup Pro, czyli ślizg, który bardzo dobrze sprawdza się w temperaturach plusowych ( - 5 i cieplej) nie tracąc swoich właściwości w niższych zakresach temperatur. Jeden i drugi model to waga 1190g, z taliowaniem 46-42-44 czyli tłumacząc szerokośc narty na dziobie wynosi 46 mm, środek narty to 42mm i tył 44mm.

Ceny (rekomendowane przez firmę Fischer) to 1369 w przypadku foki i 1239 dla narty z łuską. W tej cenie mamy zestaw, czyli nartę i wiązanie TURNAMIC Control Step In IFP. (więcej o technologii wiązań Turnamic, w które są wyposażone wszystkie modele nart Fischer  TUTAJ )

 

Kolejne dwie narty to model SUPERLITE EF, występujący także w dwóch wersjach czyli Crown i Twin Skin (vide wyżej).

Waga 1290g.w przypadku modelu Twin Skin i 1260 łuska (Crown). Ślizg World Cup Pro. Taliowanie 48-44-46.

Cena rekomendowana to 1239zł, oba modele wyposażone w wiązanie Control Step in IFP.

 

Dalej w grupie Fitness Sport mamy Twin Skin Power EF i Ultralite Crown EF, czyli znowy foka i łuska. Te narty to ślizg Sintec (Twin Skin Power) i Protec (Ultralite Crown EF).

Waga: Twin Ski Power - 1390g. taliowanie 51-46-49 mm - cena z wiązaniem Conrol Step In - 929zł

          Ultralite Crown EF - 1320g. taliowanie 49-45-47 mm - cena z wiązaniem Control Step In - 889zł

 

Kolejna nartka to narta, którą można określić mianem woła roboczego dobrych wypożyczalni, a mianowicie model FIBRE CROWN EF. Praktycznie niezniszczalny model produkowany już od kilkunastu lat.

Waga tej narty to 1390g. taliowanie 51-46-49, ślizg Sintec. Cena kompletu wraz z wiązaniem Tour Step In to kwota 719zł.

 

I najniższe (najtańsze modele w tej grupie) to Twin Skin Sport EF i Sporty Crown EF, czyli ponownie para nart, jedna na foce druga z łuską. Identyczne taliowanie 52-48-50, waga 1670g. w przypadku Twin Skina i 1630g. łuska. Oba modele wyposażone są w ślizg Sintec. Cena rekomendowana przez Fischer to 679zł (Twin Skin) i 539zł (łuska) z wiązaniem Tournamic Tour Step In IFP w komplecie.

 

Czyli w skrócie, wręcz telegraficznym omówiliśmy grupę FITNESS SPORT Fischer, teraz przejdźmy do meritum, czyli jak dobrać narty dla siebie. W tabelach załączonych poniżej znajdziecie , z lewej strony wagę w kilogramach, u góry rekomendowaną długość nart. Patrzymy na lewą tabelę!

Czyli:

1. Szukamy po lewej stronie swojej wagi

2. Patrzymy na żółte kwadraciki ( to jest wasz zakres wagowy)

3. wybieramy długość - i tyle, prawda, że proste

 

Zdziwi Was z pewnością fakt braku waszego wzrostu. Nie należy się tym niepokoić, wartością absolutnie dominującą w tej grupie jest waga narciarza! Oczywiście większośc modeli z określonego zakresu wagowego występuje w dwóch lub trzech długościach, czyli każdy znajdzie coś dla siebie, nawet ci najciężsi, jak zauważycie jest tam przy długośći 204cm skrót X-stif. Co on oznacza? Są to narty ekstra twarde, przewidziane dla użytkowników ważących ponad 100 kg, aż do 130kg.

Pamiętajcie proszę w tej grupie nart nie działa stary sposób dobierania długości przez wyciągniętą w górę rękę lub inne równie stare "patenty", popularny test kartki także może odejść do lamusa. Stosując się do wskazań poniższej tabeli, możecie być pewni, że dobierzecie nartę idealną dla siebie.

 

Prawa strona ilustracji poniżej to dobór modeli dla bardziej zaawansowanych, czyli tych, którzy są bardziej wymagający, jeżeli chodzi o twardość narty. UWAGA: dotyczy tylko modeli Twin Skin Supreme i Superlite STIFF

 

 

 fischer

 Tabela doboru nart do wagi - grupa Fischer Fitness Sport

 

Oczywiście bardzo chętnie odpowiem na ewentualne pytanie. Jeżeli jesteście ciekawi kolejnych grup nart Fischer to spokojnie, do zimy zdążymy przedstawić wszystkie.

 

Kuba Cieślar

 

 p.s jeszcze wyjaśnienie skrótu EF występującego u wszystkich w/w modeli. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.