Zdjęcie

W biegach narciarskich rozróżniamy dwa główne style poruszania się: klasyczny i dowolny. Kije do każdego z nich różnią się długością. Jak dobrać odpowiednie kije narciarskie?

 

Kije narciarskie odwrotnie niż narty, te do klasyka powinny być krótsze niż te stosowane do techniki łyżwowej. Jeden z pierwszych testów wyboru odpowiedniej długości kijów do klasyka jaki poznałem polegał na sprawdzeniu czy kije mieszczą się pod pachę zawodnikowi stojąc. Z pewnością spełnia on swoje założenia, problem pojawia się jednak, gdy zamawiamy kije przez internet i nie możemy sprawdzić w ten sposób.

 

Międzynarodowa federacja narciarska FIS wprowadziła niedawno ograniczenie długości kijów stosowanych przez zawodników do stylu klasycznego. Ograniczenie to wynosi 83% wysokości narciarza w butach. Na swoim przykładzie rozwinę, że mając 187 cm wzrostu w butach na zawodach sędziowie mierzą mnie na 190-191 cm, z czego 83% to 157-158 cm. Dlaczego o tym piszę? Bo również w przypadku amatorów warto przyjąć to ograniczenie. Dłuższe kije do klasyka na pewno będą zbyt długie. Jedynie w przypadku poruszania się tylko i wyłącznie bezkrokiem można kombinować z dłuższymi kijkami. Ja polecam raczej kijki trochę krótsze niż wyżej wspomniane ograniczenie. Dla narciarza mierzącego 187 cm wzrostu niech to będą kije o długości około 150-155 cm.

 

Kije do łyżwy powinny być zdecydowanie wyższe. Jeśli mamy możliwość zmierzyć kije powinny one sięgać nam mniej więcej do brody / do ust. Procentowo celowałbym w około 90% wzrostu narciarza.

 

Profesjonalni zawodnicy dobierając długość kijów kierują się indywidualnymi preferencjami. Czasem biorą też pod uwagę ukształtowanie trasy, ilość oraz nachylenie podbiegów. Krótsze kijki lepiej sprawdzą się pod górę, natomiast biegając po płaskim lepiej będzie użyć dłuższych kijów. 

 

W przypadku początkujących narciarzy, jeśli wypożyczamy sprzęt zdecydowanie polecam zacząć z krótszymi kijkami. Przy pierwszych krokach i tak pewnie będą one bardziej przeszkadzać niż pomagać... ;) 

 

 

Zdjęcie: Fischer Ski Polska (Facebook)

Arkadiusz Posiadała