fischer

Bardzo udany sezon dla Firmy Fischer dobiegł końca. Zawodniczki i zawodnicy startujący na nartach firmy Fischer zdobyli siedem dużych kryształowych kul przyznawanych za zdobycie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz osiem z czternastu małych, przyznawanych min. w klasyfikacjach sprintu, dystansów  oraz w lotach narciarskich.

 

W trakcie sezonu 2017/18 w czterech dyscyplinach : biegi narciarskie, kombinacja norweska, biathlon i skoki narciarskie aż 64% miejsc na najwyższym stopniu podium należało do zawodników startujących na nartach tej austriackiej firmy. Jeżeli chodzi o buty to firma z Ried ma 55% udziału w sukcesach zawodników, nowy system wiązań (opracowany wraz z Rossignolem) to już 84% udziału w pucharowej karuzeli. Fischer po raz dziewiąty z rzędu jest najbardziej utytułowaną marką w Pucharze Świata.

 

Biathlon

Po raz trzeci z rzędu Puchar Świata zdobywa Finka Kaisa Makarainen, niejako przy okazji także małą kryształową kule za biegi ze startu wspólnego (masstsart). Zaledwie 3 punktów zabrakło do zwycięstwa w biathlonowym Pucharze Świata kolejnej zawodniczce biegającej na Fischer-ach Słowaczce Anastazji Kuzminie. Kolejne zawodniczki Daria Domraczewa i Laura Dahlmeier także biegają na charakterystycznych czarnych nartach z żółtym napisem. W klasyfikacji mężczyzn zawodnicy ze stajni Fischer, musieli uznać wyższość Francuza Martina Fourcada (Rossignol) zajmując kolejne trzy miejsca, odpowiednio Johannes Thinges Bo (NOR), Anton Szypulin (RUS) i Arnd Pfeifer (GER).

 

Biegi narciarskie

Największa i najmłodsza gwiazda to oczywiście Johannes Klaebo, który został najmłodszym tryumfatorem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w historii. Do dużej kryształowej kuli dołożył jeszcze małą za klasyfikację sprinterską.

Mała kryształowa kula za dystanse to Dario Cologna (SUI), który jednocześnie zajmuje drugie miejsce w PŚ. Trzecie miejsce dla Martina Sundbyego. Wśród kobiet w generalce sprintu tryumfuje Maiken Caspersen Falla. Przed Stiną Nilsson (SWE) i Sophie Caldwell (USA).

 

Skoki narciarskie

W tej dyscyplinie Fischer ma największą gwiazdę tego sezonu. Kamil Stoch zwycięża oczywiście w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, wygrywając po „drodze” Turniej Czterech Skoczni, Raw Air Tour w Skandynawii i Planica 7, oraz złoto (indywidualnie) i brąz (drużynowo) Igrzysk Olimpijskich w Korei. Drugi w generalce PŚ to też Fischer-owy zawodnik czyli Niemiec Richard Freitag.

Puchar Świata kobiet zdominowała Norweżka Maren Lundby, która stanęła na podium wszystkich rozegranych konkursów, w tym dziewięciokrotnie na najwyższym stopniu.

 

fischer

Kryształowe kule zdobyte przez zawodników "stajni" Fischer

 

Kombinacja norweska

Wiecznie drugi wreszcie zatryumfował. Uznawany za wiecznie drugiego w klasyfikacji PŚ w kombinacji norweskiej tym razem stanął na najwyższym stopniu podium, dzięki fenomenalnej końcówce sezonu i dwóm zwycięstwom w Schonach. O kim mowa, oczywiście o Japończyku Akito Watabe. Trzeci w generalnej klasyfikacji jest kolejny zawodnik austriackiej firmy Fabian Riessle.

 

FAKTY I LICZBY

Zawodnicy z rodziny Fischer byli w tym sezonie łącznie 258 razy na podium Pucharu Świata w czterech dyscyplinach : biegi narciarskie, skoki, biathlon i kombinacja norweska. 98 razy stawali na najwyższym stopniu podium, zajęli 82 razy drugie miejsce i 77 trzecie. Jak wygląda to w procentach? 64 % to zwycięstwa nart Fischer, 55% zwycięstw z butami Fischer i aż 84% to wiązania systemu Turnamic (wspólnie z Rossignol).

Fischer jest po raz dziewiąty z rzędu najbardziej utytułowaną marką nart i butów w sezonie Pucharu Świata.

 

fischer

 

Klasyfikacja producentów sprzętu i procentowy udział w rynku

 

Jak to wygląda w naszym kraju? W biegach narciarskich 90-92% zawodniczek i zawodników w starszych kategoriach biega na nartach firmy Fischer,  Justyna Kowalczyk i Maciej Staręga,  biegają na nartach tego producenta, podobnie jak zawodnicy i zawodniczki wwszystkich kadr szkoleniowych PZN w biegach narciarskich.

 

Informacja prasowa