jakuszyce

O sporze sądowym właściciela kopalni kwarcu Stanisław z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, a dotyczącym narciarskich tras biegowych w Jakuszycach pisaliśmy już na skipolu  Przypomnijmy jednak, że prywatny właściciel domaga się przejazdu przez Dolny Dukt co praktycznie odcina dużą część tras biegowych Polany Jakuszyckiej.

 

Podczas wstępnego postępowania sądowego Nadleśnictwo Szklarska Poręba zaproponowało dojazdy do terenu kopalni innymi drogami: z Zakrętu Śmierci pod Wysokim Kamieniem, z Rozdroża Izerskiego do dawnego kamieniołomu pod kopalnią oraz z Rozdroża Izerskiego przez Rozdroże pod Kopą. Alternatywne trasy w żaden sposób nie będą kolidowały z trasami narciarskimi.

Jak widać istnieje chęć kompromisu i nie zachodzi konieczność zamykania tras, z których w sezonie zimowym korzysta tysiące ludzi.

 

Petycję napisaną przez nas podpisało już ponad 1000 osób zainteresowanych utrzymaniem tras w niezmienionym kształcie, tutaj możecie zobaczyć jak duży oddźwięk wywołała ta sprawa i jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście także podpisać : PETYCJA.

 

Poprosiliśmy także o poparcie naszej inicjatywy Polski Związek Biathlonu i Polski Związek Narciarski.

Dagmara Gerasimuk, prezes Polskiego Związku Biathlonu, zdecydowanie popiera nienaruszalność tras biegowych w okresie zimowym. Jak powiedziała w rozmowie telefonicznej - nie rozumiem, dlaczego dobro jednostki ma zwyciężyć nad dobrem ogółu, tym bardziej, że przedstawiono prywatnemu właścicielowi alternatywne drogi dojazdu. Przecież Jakuszyce to polska mekka biegających na nartach, także naszych biathlonistów. Trenujemy tam, rozgrywamy zawody, wprawdzie tylko na trasie wyczynowej bezpośrednio na Polanie Jakuszyckiej, jednak petycja dotycząca nienaruszalności ma moje pełne poparcie.

 

Petycję dotyczącą nienaruszalności tras popiera także Polski Związek Narciarski. Indagowany przezemnie w temacie sekretarz Polskiego Związku Narciarskiego Tomasz Wieczorek obiecał przyjrzeć się sprawie tras i odpowiedzieć po powrocie do Krakowa z podróży służbowej. Parę dni później w siedzibie związku prezes PZN Apoloniusz Tajner w pełni potwierdził poparcie dla petycji. Nie koniec na tym, zarząd Polskiego Związku Narciarskiego na swoim posiedzeniu także stwierdza, że trasy Polany Jakuszyckiej w okresie zimowym powinny być nienaruszalne. Prezes Tajner i sekretarz generalny Wieczorek w rozmowie zgodnie stwierdzili, że trasy biegowe w Jakuszycach są dobrem ogólnopolskim i jako takie zimą powinny być zachowane w całości.

 

Przypomnijmy, że kolejna rozprawa odbędzie się w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze przy ul. Bankowej 18.

Portal nabiegowkach.pl organizuje pikietę przed budynkiem sądu w dniu rozprawy, o wyniku tejże poinfomujemy na skipolu, będzie tam nasz dziennikarz. TUTAJ link do wydarzenia na facebooku.

 

Miejmy nadzieję, że szerokie poparcie społeczne dla nienaruszalności tras biegowych w Jakuszycach, oraz poparcie dwóch najważniejszych związków zimowych : Polskiego Związku Narciarskiego i Polskiego Związku Biathlonu będzie ważkim argumentem dla sądu i przeważy dobro ogółu nad dobrem prywatnym.

 

Kuba Cieślar

p.s poniżej treść petycji i tekst z portalu bieg-piastow.pl