jakuszyce

O problemach Stowarzyszenia Bieg Piastów pisaliśmy w opublikowanym wczoraj tekście ze strony biegpiastow.pl TUTAJ. Ponieważ wszystko co związane z biegami narciarskimi jest nam jak najbardziej drogie reagujemy natychmiast. Prosimy o wsparcie naszej petycji dotyczącej tras narciarskich w Jakuszycach. Poniżej prezentujemy treść petycji i link do poparcia tejże.

 

 

Apelujemy o nienaruszalność tras Polany Jakuszyckiej w sezonie zimowym. Nie zgadzamy się z prawem dojazdu trasami biegowymi Dolny Dukt, Rozdroże i Cicha Równia do kopalni prywatnemu użytkownikowi. Zgoda na dojazd uniemożliwi normalne funkcjonowanie tras biegowych w Jakuszycach i znaczącą ograniczy ich długość i dostępność dla amatorów biegania na nartach.

Kompleks tras na Polanie Jakuszyckiej to jedyny w Polsce prawdziwy ośrodek narciarstwa biegowego. Jakuszyce to miejsce rozgrywania jednego z największych na świecie biegów narciarskich zaliczanych do cyklu Worldloppet Biegu Piastów. To ośrodek, który dwukrotnie organizował Puchar Świata w biegach narciarskich nie wspominając o dziesiątkach zawodów rangi Mistrzostw Polski w biegach narciarskich i biathlonie. W Jakuszycach zimą trenują nasze kadry narodowe z medalistkami Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata na czele min. z Justyną Kowalczyk i Weroniką Nowakowską Ziemniak. Trasy w Jakuszycach, przy bezśnieżnych zimach są dla nich jedynym dostępnym, śniegowym miejscem w Polsce. Tam trenują dziesiątki klubów sportowych z regionu, tam na zgrupowania przyjeżdżają kluby z całej Polski. Swoje przygotowania do sezonu realizują także wioślarze i kajakarze, zdobywcy aż 4 medali na Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016. Jakuszyce to także, a raczej przede wszystkim ośrodek narciarstwa biegowego dla amatorów. W sezonie zimowym, codziennie tysiące amatorów biegówek przemierza jakuszyckie trasy. Tam większość Polaków zaczyna swoją przygodę z tym pięknym sportem, mając gwarancję, że jeżeli nigdzie w kraju nie ma śniegu, w Jakuszycach dzięki specyficznemu klimatowi go nie zabraknie. Wielopokoleniowe rodziny na nartach to nie rzadkość, to na trasach Polany Jakuszyckiej codzienność. Nie można także zapomnieć o setkach ludzi z regionu, którym trasy dają możliwość utrzymania dzięki pracy w szkołach narciarskich, serwisach, wypożyczalniach, hotelach itp.


Czy w tym przypadku dobro jednostki, ma zwyciężyć nad dobrem ogółu? Czy prawo przejazdu ma przekreślić ponad 40 letnią historię Biegu Piastów? Sądzę, że nie powinno, tym bardziej, że dysponent gruntów i dróg leśnych Nadleśnictwo Szklarska Poręba oferuje właścicielowi kopalni alternatywne drogi dojazdu. Nie zabierajmy amatorom biegówek jedynego prawdziwego ośrodka narciarskiego w Polsce w imię jednej (do zastąpienia) drogi.


Licząc na zrozumienie
w imienu środowiska biegających na nartach
Kuba Cieślar/skipol.pl

TUTAJ link do petycji i możliwości głosowania

 

WAŻNE: po poparciu petycji dostaniecie maila z linkiem zwrotnym w celu potwierdzenia. Dopiero wtedy głos będzie ważny. Proszę pamiętajcie o tym, każdy głos się liczy!

 

od autora: Sprawa na tyle ważna, powinna zjednoczyć nasze środowisko w imie jednego wyższego celu.

Wyobrażacie sobie sezon zimowy bez tras w Jakuszycach, ja nie!

Każdy wasz głos jest na wagę złota, nie, przepraszam, jest na wagę conajmniej kilometra trasy.