somonino

Narciarstwo biegowe to nie tylko południe Polski i góry, to także coraz częściej północ naszego kraju. Dzisiaj dopisujemy do narciarsko biegowej mapy Polski nowy ośrodek narciarstwa biegowego, który powstał w kaszubskiej gminie Somonino k/Kartuz. Cieszymy się, że jako portal mogliśmy dołożyc do tego swoją cegiełkę.

 

Niebywałą atrakcję dla mieszkańców Gminy Somonino stanowi realizowany przez Stowarzyszenie „Rozwiń Skrzydła” działające przy Zespole Szkół w Somoninie, projekt pn.: „Promocja aktywnego trybu życia poprzez utworzenie tras narciarstwa biegowego w Lesie Hopowskim i organizację sekcji miłośników narciarstwa”.

W ramach projektu wytyczono i oznaczono trasy narciarstwa biegowego (niebieską – krótszą i czerwoną – dłuższą) oraz wykonano trzy tablice informacyjne, opisujące Las Hopowski i jego walory przyrodnicze, a także utworzone trasy. Wszystko to z myślą nie tylko o miłośnikach narciarstwa biegowego. Z wytyczonych tras będą mogli korzystać również ci, którym do tej pory ten sport był obcy, a co najważniejsze - nie tylko gimnazjaliści i uczniowie szkoły podstawowej, ale również wszyscy mieszkańcy Gminy Somonino.

 

Zakupiony przez Stowarzyszenie odpowiedni sprzęt, czyli narty biegowe, buty, wiązania i kije firmy FISCHER, letnie narty dwuosobowe, letnie narty trzyosobowe oraz letnie nartorolki terenowe SKIKE, udostępniany będzie nieodpłatnie na podstawie odpowiedniego regulaminu.

 

 

W budynku Zespołu Szkół w Somoninie oprócz wypożyczalni sprzętu, utworzono sekcje miłośników narciarstwa, które zostały podzielone na cztery grupy: uczniowie klas 0 – III, klas IV – VI, młodzież gimnazjalna oraz młodzież ponadgimnazjalna i osoby dorosłe. Utworzone sekcje mają możliwość korzystania z instruktażu poruszania się na nartach i nartorolkach oraz uczestniczenia w ćwiczeniach zespołowych.

Wytyczone i oznaczone zgodnie ze wzorem Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego trasy przebiegające przez należący do Nadleśnictwa Kolbudy Las Hopowski, stanowią optymalne warunki  zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych narciarzy oraz sprzyjają bezpiecznej rekreacji. W tym roku niestety – od czasu zakupienia sprzętu – dość łagodna zima  i brak śniegu spowodowały, że uczniom oraz przedstawicielom poszczególnych sekcji pozostało przygotowywanie się do następnego sezonu, korzystając  z nartorolek. Mimo wszystko mieszkańcy Gminy Somonino mogą zdrowo i aktywnie spędzać czas.

            Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie 41 631,68 zł oraz dotowany z Gminy Somonino w ramach wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w wysokości 6 718,96 zł .

Mirosław Wyszecki

 

od redakcji: popieramy każdą inicjatywę jak powyższa, gratulujemy Kaszubom, czekamy na nastepne relacje

/KaCe/