szklarska

W sobotę 6 grudnia w Szklarskiej Porębie oficjalnie otworzono sezon zimowy. Na razie otwarty jest jednak tylko fragment nartostrady Puchatek, na którym można pozjeżdżać na nartach, choć widzieliśmy tam w sobotę także biegaczy...

 

Sobotni poranek w Szklarskiej Porębie nie nastrajał optymistycznie. Temperatura na lekkim plusie, siąpiący deszcz i mgła.
Ale miejscowi robili co mogli, by było to święto zimy. Sztucznie naśnieżany przez kilka dni Puchatek był gotowy dla narciarzy. Co ciekawe rano opanowali go narciarze... biegowi. Młodzież ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego oraz lokalnych klubów przeprowadziła tu trening.


Potem był czas na wywiad Komandora Biegu Piastów Dariusza Serafina dla Polsatu News, aż wreszcie nadeszła konferencja prasowa.
Gospodarzem i jednocześnie jej głównym gościem był Burmistrz Elekt Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, znany niegdyś skoczek narciarski. Wywiad z panem burmistrzem już wkrótce na naszym portalu, a dziś zajmijmy się tym, co mówiono tam o bieganiu na nartach, czyli głównie na słowach Komandora Serafina.
- Datę rozpoczęcia sezonu na Polanie Jakuszyckiej zaplanowaliśmy na 15 grudnia i wierzę, że tego dnia będziemy już mogli biegać na nartach – zapowiedział Dariusz Serafin.
Opowiadał o nowościach, które czekają na narciarzy w tym sezonie. – Startujemy z Dziecięcą Akademią Biegową, w dwóch wersjach: grupa stała trenująca przez całą zimę oraz zajęcia weekendowe, w soboty i niedziele od 10.00 do 13.00. Za drobną opłatą rodzice będą mogli zostawić swoje dzieci pod opieką instruktorów – informuje Komandor Biegu Piastów.

Dziecięca Akademia Biegowa to część projektu Jakuszycka Akademia Biegowa, organizowanego przez Bieg Piastów i markę Salomon. Zajęcia będą przeznaczone dla dzieciaków od 6 do 12 roku życia.
Nowością będzie także przygotowana trasa wokół Kozińca. – To kolejne 10 kilometrów do biegania. Trasy niezbyt trudnej, ale ciekawej i widowiskowej, prowadzącej wzdłuż polsko-czeskiej granicy, aż do Stacji Orle – wylicza D. Serafin. – Co najważniejsze, trasy wiodącej drogą leśną w doskonałym stanie, co oznacza, że gdy spadnie tam 15 centymetrów śniegu, po przejechaniu ratrakiem będzie już można tam biegać.

Komandor opowiadał też o Biegu Sylwestrowym, który wystartuje w starym roku, ale 10 minut przed północą, tak by nikt nie dobiegł do mety przed północą. Było także o nowym Biegu dla Kobiet oraz cyklu Enervit Classic 5-10-15.
Ten ostatni ma wystartować już w sobotę 20 grudnia – na 5 km klasykiem. Zapisy trwają TUTAJ
Była także informacja o 39. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, czyli imprezie trwającej 9 dni, z biegiem głównym na 50 km klasykiem, wchodzącym po raz pierwszy w skład FIS Marathon Cup, czyli Pucharze Świata w biegach długodystansowych.

Przypomnijmy, że ten Puchar na Polanie miał zadebiutować już w tym roku, ale po skróceniu dystansów, ze względu na fatalną sytuację śniegową, z PŚ trzeba było zrezygnować...

 

/huc/