jakuszyce

W sobotę 13 kwietnia na Polanie Jakuszyckiej odbył się I Bieg Organizatorów Zawodów. Początki są trudne – ręczny pomiar czasu, obsada zaledwie ośmioosobowa, ale ważne, że zabawa była przednia. Zwycięzcami byli wszyscy, czyli obie sztafety Stowarzyszenia Bieg Piastów, które wystawiło dwie reprezentacje, w tym jedną z Komandorem BP – Dariuszem Serafinem w składzie.

Pierwotna koncepcja zakładała dwa biegi – stylem dowolnym na 2 km (start masowy) oraz sprint klasykiem na 1 km. Jednak jako, że na start zgłosiło się zaledwie osiem osób, zadecydowaliśmy (nasz portal organizował zawody – przyp. red.) o podziale ich na dwie ekipy i zorganizowanie wyścigu sztafetowego – 4 x 2,5 km.

Trasa wiodła po części trasy FIS, na której organizowane są m.in. zmagania w ramach Pucharu Świata. Dwie osoby z drużyny startowały stylem klasycznym, dwie stylem dowolnym (na przemian). W obu sztafetach na ostatniej zmianie byli „łyżwiarze – ratrakowcy". Pierwszy na Polanę wbiegł Marek Operacz, ale na ostatnich metrach dogonił go Przemek Grzeszczak. I razem wpadli na metę. Analiza zapisu video na niewiele się zdała i ostatecznie jury, pod przewodnictwem autora tego tekstu, zadecydowało o przyznaniu dwóch pierwszych miejsc.
Medale dla sztafet, a także dla zawodników najlepszych indywidualnie w obu stylach wręczał prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów. Wręczył też ufundowaną przez siebie „słodką niespodziankę" – nagrodę fair play dla komandora Dariusza Serafina, za to, że na swojej zmianie zatrzymał się przed metą i czekał na swojego rywala...
Kolejne zawody za rok. Także na zakończenie sezonu. Tym razem jednak regulamin zostanie opublikowany wcześniej, a do rywalizacji zostaną zaproszeni wszyscy organizatorzy zawodów w Polsce. Mamy nadzieję, że frekwencja dopisze!

A oto wyniki:

Sztafeta 4 x 2,5 km (2 x styl klasyczny, 2 x styl dowolny):
1. Leszek Wyspiański, Kaja Sznajdrowicz, Dariusz Serafin, Przemysław Grzeszczak – 45.29,84
1. Joanna Jędrzejowska, Ewelina Staszulonek, Hubert Szumik, Marek Operacz – 45.29,84

Wyniki indywidualne:
Styl klasyczny: 1. L. Wyspiański – 11.35,35; 2. D. Serafin – 11.50,76; 3. H. Szumik – 12.07,34; 4. J. Jędrzejowska – 12.19,05.
Styl dowolny: 1. M. Operacz – 7.16,24; 2. P. Grzeszczak – 7.22,56; 3. E. Staszulonek – 13.47,21; 4. K. Sznajdrowicz – 14.42,17.