dariusz serafin

Rozmowa z DARIUSZEM SERAFINEM, Komandorem Biegu Piastów

 - Sporo było w tym sezonie uwag dotyczących przygotowań tras narciarskich w Jakuszycach. Biegacze narzekali, że tras było za mało i były przygotowywane rzadko.

- Narciarskie trasy biegowe przygotowywaliśmy na tyle, na ile pozwalały nam na to pieniądze. Przyznaję, że pod koniec sezonu były z tym problemy. Dlatego wprowadziliśmy nową formułę, czyli sponsoring tras. Zwróciliśmy się do biur podróży, hoteli, pensjonatów z prośbą o wsparcie. Każdy mógł wesprzeć nas i zostać sponsorem tras przygotowywanych na weekend. W sezonie 2013/14 chcemy taką zasadę wprowadzić od początku zimy. Jeżeli nam się to uda, to mogę zagwarantować, że korzystanie z tras będzie bezpłatne. W przeciwnym wypadku, nie mogę wykluczyć wprowadzenia płatnego korzystania z narciarskich szlaków.

- Pod koniec sezonu bardzo rzadko przygotowywaliście trasę spacerową na Orle. Jaka jest przyszłość tego szlaku?
- Mamy sporo skarg dotyczących tej drogi i to zarówno od biegaczy, jak i osób poruszających się po niej piechotą. Zgodnie z przepisami jest to całoroczny turystyczny szlak pieszy. Jeżeli nie uda się zmienić tego oznaczenia i spowodować, że zimą będzie to jedynie trasa dla narciarzy, to będziemy musieli zrezygnować z jej przygotowywania na odcinku Polana Jakuszycka – Rozdroże pod Działem Izerskim. W takim przypadku wejście na narciarskie trasy biegowe będzie właśnie na Rozdrożu i dalej przez Inhalacyjną w stronę Schroniska Orle.

- Kolejne krytyczne uwagi dotyczyły publikowania informacji o przygotowanych trasach, a także o pogodzie i aktualnych warunkach śniegowych.
- Od przyszłego sezonu wykaz tras, które będą przygotowane dla narciarzy będziemy podawali z jednodniowym wyprzedzeniem. Mamy też w planach zakup stacji meteo, która pozwoli nam na podawanie dokładniejszych danych pogodowych, no i informowanie o nich biegaczy częściej, niż tylko raz dziennie.

- W programie 38. Biegu Piastów pojawił się dystans 15 km stylem klasycznym, zamiast dziesiątki. A co z biegaczami, którzy nie czują się na siłach, by zaliczyć aż 15 kilometrów?
- To tylko jeden bieg i jeden dzień, z zaplanowanego na tydzień Festiwalu Narciarstwa Biegowego w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach. Jesteśmy na etapie planowana pozostałych dni, tak by odbyły się w nich m.in. wyścigi na krótszych dystansach. A wszystko zakończą oczywiście biegi główne zaliczane do Worldloppet. Przy okazji powiem, że częściowo zmienimy także zmienimy formułę biegów dziecięcych. Planujemy organizację mistrzostw szkół podstawowych oraz gimnazjów i liceów. Nie zmieni się formuła Narciarskiej Przygody Przedszkolaka. Będzie natomiast inna nowość – Bieg Rodzinny. Przeznaczony dla rodzin osób startujących na 50 km klasykiem. Ci, którzy nie są w stanie przebiec takiego długiego dystansu, mogą ustawić się na końcu stawki startujących i pokonać dystans 1,5 km z Polany Maliszewskiego do stadionu dziecięcego. Oczywiście za ukończenie tego biegu także mogą liczyć na pamiątkowy medal. Dostaną też numer startowy.

- Wiemy, że to nie jedyne nowości związane z 38. Biegiem Piastów. Zmieniły się także kwestie dotyczące zapisów.
- To prawda. W tym roku już w styczniu musieliśmy zamknąć zapisy na 10 km klasykiem i 30 km stylem dowolnym, ponieważ wyczerpał się limit startujących. Po czym okazało się, że kilkaset osób nie opłaciło startowego i nie wzięło udziału w tych biegach. Aby tego uniknąć, wprowadziliśmy zapis w regulaminie, że jeżeli zawodnik do siedmiu dni po zapisaniu się na 38. BP, nie wniesie opłaty startowej, zostanie wykreślony z listy.
Inne ważne wiadomości to m.in. zmiany rozstawienia na starcie biegów na 26 i 50 klasykiem oraz 30 łyżwą. Z racji przystąpienia przez nas do FIS Marathon Cup, pierwsze sto miejsc w pierwszym sektorze będzie przeznaczonych dla zawodników z FIS kodami, którzy będą rywalizowali o punkty w Pucharze Świata w Maratonach Narciarskich.
Zmieni się także lokalizacja sceny. Po latach wracamy koło budynku Biegu Piastów. Tu odbędą się dekoracje i losowania nagród. Dzięki temu uwolnią się kolejne miejsca parkingowe naprzeciwko Ośrodka Biathlon.

- Podobno zmienia się także trasa biegów na 26 km klasykiem i 30 km stylem dowolnym?
- Tak. Zamienimy je ze sobą. Klasycy pobiegną w stronę Szklarskiej Poręby i na Kopalnię, natomiast łyżwiarze w stronę Orla i Samolotu. Decydująca była potrzeba zmniejszenia kanałów przelotowych przez Polanę Jakuszycką w trakcie organizacji tych biegów.

- Słyszeliśmy, że w tym roku będzie można spędzić Sylwestra na biegówkach?
- Można było zawsze, ale w tym roku będzie to Sylwester zorganizowany. Start spotkania narciarskiego dokładnie o północy. O szczegółach będziemy informowali.

- Wcześniej, bo już 31 sierpnia 2013 roku odbędzie się Letni Bieg Piastów. Skąd akurat taki termin?
- Po pierwsze dlatego, że to dokładnie pół roku po Zimowym Biegu Piastów, a po drugie to ostatnia sobota wakacji. Chcemy aby to był już stały termin, właśnie ostatnia sobota wakacji. Tak jak Zimowy BP odbywa się zawsze w pierwszy weekend marca. Taka ciekawostka – cała trasa Letniego Biegu Piastów jest tak przygotowana, by nie biegać po asfalcie. Zapisy już od 1 maja. Przypominam o limicie startujących – 250 osób na każdy z dystansów (21,1 km i 10 km – przyp. red.).

- Na Polanę zawita także nordic walking.
- Tak i zaczynamy od mocnego akcentu, czyli Mistrzostw Świata Nordic Walking Szklarska Poręba 2013.W dniach 5 i 6 października 2013 roku. Nordic walking jest coraz popularniejszy w naszym kraju. Setki ludzi maszerujących z kijami widujemy na naszych trasach, warto więc promować tą dyscyplinę.

- Czyli wkrótce pora na rowery?
- Imprez rowerowych Stowarzyszenie Bieg Piastów na razie nie planuje organizować. W najbliższej okolicy jest ich pod dostatkiem i uważamy, że kolejna nie jest już potrzebna.

- Bieg Piastów jest jednym z partnerów projektu Akademia Biegania SNS.
- Cieszy mnie bardzo, że w Polsce coraz łatwiej o naukę biegania na nartach w sposób zorganizowany. A jeszcze bardziej mnie cieszy, że biegacze biorący udział w tym projekcie i we wcześniej przedsięwzięciach Szkoły Start Ski nie tylko uczą się techniki, ale także kodeksu zachowania na trasach narciarskich. Jestem zadowolony z tego, że obozy są tak pomyślane, by praktycznie każdy z nich kończył się możliwością startu w zawodach i sprawdzenia się na tle innych. Podobnie będzie latem, kiedy jeden z obozów zakończy się udziałem w Letnim Biegu Piastów.

- Akademia Biegania SNS to nie jedyny projekt, który Bieg Piastów realizuje ze Start Ski?
- Dokładnie. Planujemy także wprowadzenie bezpłatnej, weekendowej Akademii Narciarskiej dla dzieciaków. Zajęcia odbywałyby się na Polanie Jakuszyckiej w każdy zimowy weekend. Szczegóły już wkrótce.

- Dziękuję za rozmowę

Tomasz Hucał

fot. Marcin Oliva Soto/www.olivasoto.com