Salomon

Drogi, ścieżki i dukty w Szklarskiej Porębie Jakuszycach to już nie tylko miejsce zimowych zmagań pasjonatów nart biegowych. To także miejsce niezwykle popularne wśród biegających na nogach. Tego lata odbędą się tutaj dwa półmaratony oraz bieg na 10 km – Wielka Pętla Izerska, Letni Bieg Piastów oraz Jakuszycka Dziesiątka.

Zacznijmy od tego, który odbędzie się najwcześniej, czyli Wielkiej Izerskiej Pętli – 20 lipca, start i meta: Szklarska Poręba, park Esplanada. Różnica poziomów między startem a najwyższym punktem biegu wynosi 320 m, jednak podbiegi, za wyjątkiem ostatniego odcinka do kopalni są delikatne i nikomu nie powinny stwarzać problemów. Brak także ciężkich karkołomnych zbiegów.
To kultowa trasa, na której trenują najlepsi polscy zawodnicy, przede wszystkim maratończycy z Henrykiem Szostem na czele. Szykował on się tutaj do osiągnięcia swoich najlepszych wyników (rekordu Polski w maratonie, a także do startu w igrzyskach olimpijskich w Londynie). Co ciekawe to trasa znana doskonale także narciarzom biegowym. W sporym fragmencie biegli nią uczestnicy 37. Biegu Piastów, zarówno startujący na 50 km CT, jak i 30 km FT.
Zapisy na Wielką Izerską Pętlę są dostępne TUTAJ
Więcej informacji o biegu TUTAJ

Nowością w tym sezonie jest Letni Bieg Piastów, a także Jakuszycka Dziesiątka. Dla każdego, coś miłego. Lepiej kondycyjnie przygotowani zawodnicy mają okazję przebiec dwa okrążenia i zaliczyć półmaraton. Ci, którzy boją się tego dystansu mogą zakończyć rywalizację po pierwszym okrążeniu.

Na każdym okrążeniu na zawodników czekają dwa spore podbiegi. Pierwszy tuż po starcie – na Samolot, wprost z Polany, drugi tzw. Trasą Elektrowni Turów, znaną także, jako Stara Droga Celna.
Warto dodać, że cała trasa została tak poprowadzona, że poza Polaną Jakuszycką, zawodnicy nigdzie nie będą biegli po asfalcie.
Organizatorzy przewidzieli zniżki dla zawodników, którzy zaliczyli w tym roku zimowy – 37. Bieg Piastów.
Przebiegnięcie Wielkiej Izerskiej Pętli i Letniego Biegu Piastów pozwoli zawodnikom zaliczyć praktycznie całą pętlę na jakuszyckich trasach – od Szklarskiej Poręby, aż po Schronisko Orle.
Zapisy na Letni Bieg Piastów TUTAJ

Więcej informacji o Letnim Biegu Piastów TUTAJ