SNS

Polacy, Czesi, Niemcy, a nawet zawodnicy ze Szwecji i... Turcji wystartowali w pierwszym weekendzie z zawodami Salomon Nordic Sunday na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie. Po raz pierwszy SNS został rozdzielony na dwa dni – w sobotę zawodnicy rywalizowali w stylu dowolnym, w niedzielę w klasycznym. W sumie zawody ukończyły 264 osoby.

Niedzielny wyścig klasykiem był walką nie tylko z rywalami, ale także z warunkami atmosferycznymi. Wielu zawodników miało problem z odpowiednim smarowaniem na trzymanie. Na podbiegach, na szczęście dla nich, krótkich i niezbyt ostrych, musieli często podbiegać jodełką i tracić mnóstwo siły. Ci natomiast którzy wybrali narty z łuską bardzo dobrze radzili sobie z podbiegami, ale już na zjazdach zostawali daleko w tyle za szybszymi zawodnikami... - Cieszymy się tym co mamy. Nie ma na dziś zbyt wielu miejsc w Polsce, gdzie da się organizować zawody. A u nas wciąż jest śnieg, na którym można się ścigać – mówił w niedzielę Dariusz Serafin, Komandor Biegu Piastów, który tego dnia zadebiutował w cyklu Salomon Nordic Sunday.
W niedzielę, podobnie, jak w sobotę biegaczy rywalizowali na trasie o długości blisko 9 km (4 pętle po 2,2 km). Po pierwszej pętli w wyścigu :klasyków" na prowadzeniu była dwójka Czechów. Jan Masek (drugi w sobotnim biegu stylem dowolnym) oraz Zbysek Lhota. Za nimi podążał Jakub Mroziński, który na półmetku był już pierwszy – razem z Maskiem. Podobnie było przed wbiegnięciem na ostatnią pętlę. Końcówka należała jednak Czecha, który zostawił Mrozińskiego w połowie pętli i samotnie dobiegł do mety, jako zwycięzca. Trzeci był Lhota.
U pań najlepsza była Ewa Szmel z Piechowic, prowadząc niezagrożenie od początku do końca.
W niedzielę rodzina SNS-a pozyskała zawodników z dwóch nowych krajów: Jerzy Krol ze Szwecji oraz Talib Bektas z... Turcji. – W piątek dzięki udziałowi w Akademii Biegania SNS po raz pierwszy stanąłem na nartach biegowych. Początki nie były łatwe, ale instruktorzy przekonali mnie do startu. Jak na człowieka, który miał tylko trzy treningi na nartach, mogę być z siebie zadowolony – powiedział na mecie Bektas, który już zapowiedział, że najdalej za rok znów pojawi się na SNS-ie.
Kolejne zawody Salomon Nordic Sunday – 11 i 12 stycznia 2014 roku, także na Polanie Jakuszyckiej.
Wyniki dostępne TUTAJ