jakuszyce

Pogoda w całym kraju wiosenna, ale w Jakuszycach wciąż można biegać na nartach i to w kilku miejscach w całkiem komfortowych warunkach. Postanowiliśmy dziś obiec kilka tras, a teraz przedstawić wam raport dot. warunków panujących na Polanie i wokół niej.

Biegaliśmy dziś (2 stycznia 2014 roku) w okolicach południa.
Połowa Polany (na wysokości strzelnicy biathlonowej) jest już zamknięta ze względu na budowę trybun na zawody Pucharu Świata (18-19 stycznia 2014 roku). Na samej Polanie sporo jest przetarć, ale pracownicy Stowarzyszenia Bieg Piastów już je likwidują, zwożąc śnieg z wysokości Samolotu. Stąd coraz lepsze warunki na rolkostradzie, szczególnie do nauki, gdzie jeszcze dwa dni temu przecierał się asfalt, a teraz cała ta trasa jest zaśnieżona.
Z Polany wybraliśmy się właśnie na Samolot. Pierwsza część podbiegu niestety była mocno przetarta, ale już powyżej Buczków warunki śniegowe były lepiej, niż dobre. Na samym Samolocie w torach jest sporo lodu, ale da się biegać. Można dobiec do Cichej Równi, a poniżej – łącznikiem do trasy Elektrowni Turów. Tylko w jednym miejscu, na wysokości zjazdu na Krogulec jest kilka metrów przetarć.
Potem w dół na Jelenie Łąki, fajnie i szybko. Na samych Łąkach trochę bardziej wąsko, bo na bokach widać już trawę. Potem szybki przejazd przez Rozdroże pod Cichą Równią i na Kopalnię. I tu zaczyna się najlepszy fragment trasy w Jakuszycach. Śnieg jest co prawda nieco miękkawy, ale trasa jest dobrze przygotowana, a już sama wspinaczka na Kopalnię to czysta przyjemność, biorąc pod uwagę jaka pogoda panuje w całej Polsce.
Na koniec powrót Dolnym Duktem. Szybko. W torach lodowato, ale na środku całkiem przyjemnie, podobnie, jak na Kopalni. W sumie blisko 15 km – po różnych trasach.
I kto jeszcze powie, że w Jakuszycach nie ma warunków do biegania?
A dziś (2 stycznia) po godz. 21.00 zaczął padać śnieg. Oby padał, jak najdłużej!