snow expo

550 kubików śniegu, ponad 1000 narciarzy biegowych, blisko 800 kompletów wypożyczonego sprzętu, 17 godzin funkcjonowania trasy – tak w liczbach prezentuje się I edycja projektu „Biegówkowy PGE Narodowy”, który odbył się 4-5 listopada w ramach II edycji „SNOW EXPO – nie tylko dla narciarzy”.

 

W ramach drugiej edycji SNOWEXPO, Organizatorzy przygotowali dla uczestników nie lada atrakcję – sztucznie naśnieżoną trasę do narciarstwa biegowego! Przez dwa dni wydarzenia, na przygotowanej trasie pojawiło się ponad 1000 biegaczy narciarskich, wśród których liczną grupę stanowili adepci tej dyscypliny. Specjalnie przygotowana wypożyczalnia sprzętu przez Turbacz XC – trasy cross country oraz Towarzystwo Narciarskie Biegówki wydała blisko 800 kompletów sprzętu biegowego.

Naturalnym rozwojem kolejnych edycji SNOW EXPO jest chęć przybliżania sportów zimowych odwiedzającym Wydarzenie, stąd pomysł „Biegówkowego PGE Narodowego”, jako Wydarzenia towarzyszącego części ekspozycyjnej – powiedział Arkadiusz Walus, organizator SNOW EXPO. Już dziś mogę powiedzieć, że na kolejnych edycjach śniegu również nie zabraknie – dodał.

Podczas dwóch dni uczestnicy mieli okazję obserwować na żywo reprezentantów Polski – Anna Mąka (biathlon), Maciej Staręga, Jan Antolec, Paweł Klisz, Dominik Bury (narciarstwo biegowe). Oprócz pamiątkowych zdjęć oraz rozmowy z kadrowiczami, wielu uczestników zasięgnęło od profesjonalistów praktyczne porady i instruktarz na śniegu.

Organizatorzy stworzyli pierwszą czynną naśnieżoną trasę do narciarstwa biegowego w Polsce – pod stadionem Narodowym! Można było potestować narty, zasięgnąć porad od instruktorów i pasjonatów narciarstwa biegowego a co najważniejsze spróbować pierwszy raz w tym sezonie stanąć na nartach biegowych w Warszawie – powiedział Jan Antolec, polski biegacz narciarski, zawodnik kadry narodowej.

W sobotę o godzinie 16:00 zostały przeprowadzone zawody „Biegówkowy PGE Narodowy – SPRINT RACE”. Formuła wyścigów była mocno zabawowa, jednakże nie zabrakło sportowych emocji i rywalizacji. Amatorzy mieli okazję spróbować swoich sił z najszybszymi narciarzami w Polsce.

Zawody zostały rozegrane systemem pucharowym, w którym wolniejszy zawodnik odpadał. I tak już do wielkiego finału. W rywalizacji kobiet na podium stanęły Wiktoria Kaleta (1 miejsce), Kamila Borkowska (2 miejsce) Patrycja Szwed (3 miejsce), natomiast wśród mężczyzn - Paweł Klisz (1 miejsce), Maciej Staręga (2 miejsce) oraz Dominik Bury (3 miejsce).

Wśród kibiców pojawił się Prezes Polskiego Związku Narciarskiego – Apoloniusz Tajner, który zagrzewał do walki swoich zawodników, a także amatorów startujących w rywalizacji.

 

Dzięki współpracy z Polski Związek Biathlonu wraz z UKS G-8 Bielany dla odwiedzających Organizatorzy przygotowali strefę biathlonową, gdzie uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił z karabinem biathlonowym, porozmawiać z zawodniczkami i zawodnikami oraz korzystać ze strzelnicy laserowej.

Naszym celem było wprowadzenie Polaków w świat narciarstwa biegowego, zainspirowanie pasją do biegów, pokazanie powszechności tej dyscypliny – dziś z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że cel został zrealizowany – powiedział Wojciech Sularz, Prezes Tatra Holding. Niesamowicie cieszy mnie fakt, że większość z osób, które pojawiły się pod Narodowym zaczynają swoją przygodę z biegówkami. Wiele z nich pierwszy raz w życiu zapinały narty biegowe na naszej trasie – dodał Marcin Glądała przedstawiciel współorganizatora.

 

Oprócz szkolenia narciarskiego, korzystania z trasy, wszyscy zainteresowani mieli okazję poznać jakie są możliwości uprawiania uprawiania tej dyscypliny w Warszawie wraz z „TN Biegówki”, jak również na przepięknych turystycznych trasach w Obidowej czy Grybowie.

Jeszcze kilka tygodni temu wydarzenie dla wielu osób mogłoby się wydawać nierealne. Pasja i chęć do tworzenia unikatowych wydarzeń Organizatorów połączona z zaangażowaniem, ogromną wiedzą i doświadczeniem Partnerów pozwoliła na otwarcie sezonu narciarstwa biegowego w miejscu, które z pewnością zapadnie w pamięci uczestników. Do wytworzenia śniegu wykorzystaliśmy nowoczesne urządzenie, przystosowanego do produkcji śniegu w dodatnich temperaturach. Przygotowanie 100 metrowego odcinka trasy biegowej zajęło nam 4 dni, zużyliśmy do tego ponad 300 metrów sześciennych wody – podsumował Rafał Topolski, Prezes Supersnow.

 

Organizatorzy: SNOW EXPO, Tatra Holding

Sponsorzy: SUPERSNOW, Kotelnica Białczańska, Hotel Bania, TATRY SKI, TERMA BANIA,

Partnerzy: TURBACZ-XC, Gmina Nowy Targ,  Gmina Grybów, Polski Związek Biathlonu.

Patroni: Polski Związek Narciarski