klikuszowa

W projekcie Centrum Narciarstwa Biegowego Gorce - Klikuszowa pojawiły się m.in. trasy biegowe i nartorolkowe, a także stadion biegowy wraz z miejscem na rozłożenie trybun i budynek zaplecza (pomieszczenia organizacyjne, sędziowskie, gospodarcze, toalety, szatnie). Będzie to drugi po Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej nowoczesny ośrodek narciarstwa biegowego w Małpopolsce.

 

Inwestycja zakłada także budowę systemu naśnieżania wraz z ujęciem wody, oświetlenia, przyłączy: energetycznego, kanalizacyjnego, wodociągowego i gazowego, stacji transformatorowej, mostu nad droga gminną oraz miejsc postojowych. Pojawi się również stacja pogodowa oraz mała architektura (ławki, siłownie zewnętrzne). Powstanie ponadto miejsce do gromadzenia odpadów stałych.

– Budowa tras umożliwi stworzenie kompleksu tras o długościach odpowiednio: trasa biegowa 1,75 km (pętle dla biegów dystansowych). Powstaną trasy o ok szerokościach 9 m na podbiegach i 6 m na zjazdach  - wraz ze  stadionem i odpowiednim zapleczem. Trasy nartorolkowe o długości 1,15 km o szerokości ok 4 m – informuje UG Nowy Targ.

Trasy biegowe w sumie obejmą powierzchnię ok. 13000 m2, a trasy nartorolkowe – ok. 4650 m2. – Z uwagi na specyfikę użytkowania tras - trasy biegowe zima, trasy nartorolkowe wiosna, lato, jesień - trasy te częściowo się pokrywają. W ramach inwestycji planuje sie wybudować budynek zaplecza 3- kondygnacyjny o powierzchni ok 141 m2 zabudowy, system  naśnieżania od ujęcia wody na potoku Lepietnica poprzez system pompowni na teren inwestycji - planuje się do naśnieżania wykorzystać maksymalnie 4 armatki do śnieżenia – informuje UG Nowy Targ. – Planowane jest również oświetlenie tras systemem lamp oświetleniowych ledowych. Nad drogą gminną planuje się budowę mostu, by uniknąć kolizji tras biegowych i nartorolkowych z drogą gminną. Stadion biegowy planuje się jako ziemny z terenem przygotowanym na montaż rozbieralnych trybun.

Opr. ag / fot. UG Nowy Targ

 

klikuszowa

 

od redakcji:

Cieszy kolejny ośrodek dla biegaczy narciarskich w małopolsce. Równoczesna budowa tras biegowych i nartorolkowych pozwoli na wykorzystywanie go przez cały rok. Jednak w tej beczce miodu musi się znaleźć beczka dziegciu. Prosze projektodawców i pomysłodawców, pamiętacie o reszcie towarzystwa biegającego na nartach. Może warto zastanowić się nad "zimowym" przedłużeniem trasy biegowej do chociażby 5 kilometrów. Dajmy szansę rzeszom amatorów, których jest zreszta o wiele wiele więcej niż zawodników. Pozatym ktoś przecież będzie musiał ten ośrodek "utrzymywać" :)

kace