W sobotę 11 marca 2017 roku w Górach Bialskich odbędzie się najdłuższy bieg narciarski w Polsce na dystansie 60 km oraz biegi na 30 km i 15 km. Ze względu na odwilż na niżej położonych trasach, a także grubą pokrywę śnieżną na wysokości od 1000 m n.p.m., organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu biegu na inne trasy ze startem i metą biegu w Czechach.

 

Termin i miejsce
Termin pozostaje bez zmian, będzie to sobota 11 marca 2017 roku. Zmienia się miejsce startu i mety biegu. Znajdować się będą przy samym schronisku Paprsek w Górach Bialskich, po czeskiej stronie granicy. (Koordynaty GPS startu: N50.210165, E16.989734)

 

Jak dojechać?
Ze Stronia Śląskiego należy kierować się przez Starą i Nową Morawę do granicy, która znajduje się na przełęczy Płoszczyna (odległość od Stronia Śląskiego to 11 km). Dalej zjeżdżamy do miejscowości Staré Město pod Sněžníkem (kolejne 10 km). Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo zgodnie z drogowskazami kierującymi na Velké Vrbno. Krętą drogą z nowym asfaltem jedziemy przez Mae Vrbno i dojeżdżamy do miejscowości Velké Vrbno. Ten odcinek drogi mierzy około 7 km. Przejeżdżamy przez miejscowość, na jej końcu znajduje się dolna stacja wyciągu.

Uwaga! Droga do schroniska Paprsek jest nieprzejezdna. Jest oblodzona z wyżłobionymi na 15 cm koleinami. Próba dostania się na górę tą drogą spowoduje utknięcie i zablokowanie jej.

 

Parkingi w miejscowości Velké Vrbno
Dojeżdżając do dolnej stacji wyciągu na końcu miejscowości Velké Vrbno na 200 m przed końcem drogi i dolną stacją wyciągu krzesełkowego jest zatoczka dla autobusów. Za nią znajduje się wjazd w wąską dróżkę, która po 500 m doprowadzi nas do parkingu dla uczestników SGB Ultrabiel na terenie dużego wyrobiska.

Koordynaty GPS parkingu: N50.196785, E16.988576

 

Wjazd wyciągiem do schroniska Paprsek
Zawodnicy wjeżdżają na polanę startową wyciągiem krzesełkowym, tzw. kanapą. Wyciąg czynny jest od 7:30. Ostatni wjazd zawodników możliwy jest o 9:15. Startujący, którzy odbiorą pakiety startowe w biurze zawodów w piątek 10 marca, otrzymają w nich po dwa bilety na wyciąg, jeden na wjazd, drugi na zjazd. Uczestnicy, którzy do biura zawodów zgłoszą się w sobotę (w dniu biegu biuro będzie na górze, przy schronisku Paprsek, szczegóły poniżej), odbiorą bilet u przedstawiciela organizatora, który będzie czekał na zawodników przy kasie wyciągu.

Bilety opłaca organizator wyłącznie zawodnikom. Bilety będą wydawane osobom zapisanym (znajdującym się na liście dostępnej u osoby wydającej bilet). Zawodnicy, którzy będą zgłaszać się w biurze zawodów w dniu biegu, nie będą wymienieni na liście, ale zobowiązani są podać swoje personalia osobie wydającej bilety, a ta wpisze je na listę.

Rodziny i kibice mogą także skorzystać z wyciągu opłacając bilet w kasie przy dolnej stacji. Wjazd i zjazd kosztuje 80 CZK. Można płacić złotówkami, Czesi stosują przelicznik 1 CZK = 0,20 zł.

 

Trasa, pętle, dystanse
Wszystkie zmiany spowodowane są koniecznością przeniesienia biegu z Bielic na wyżej położone trasy w Górach Bialskich. Dostęp do nich możliwy jest tylko od czeskiej strony gór. Brak śniegu w niższych partiach ograniczył możliwość wykorzystania tras. Wszystkie biegi odbędą się na pętli o długości 15 km.

- Bieg na 60 km odbędzie się na pętli o długości 15 km, a zawodnicy będą pokonywać ją 4 razy.
- Bieg na 30 km odbędzie się na pętli o długości 15 km, a zawodnicy będą pokonywać ją 2 razy.
- Bieg na 13 km zostaje wydłużony do 15 km i będzie się odbywać na jednej pętli o długości 15 km.

Pętla, na której odbywać się będzie bieg, jest łatwiejsza, niż pętle planowane początkowo. Ponieważ start będzie odbywał się na wysokości 1000 m n.p.m., a najwyższy punkt trasy to 1120 m n.p.m. suma przewyższeń będzie mniejsza. Na jednej pętli trzeba będzie pokonać różnicę przewyższeń łącznie około 260 m. Trasa ma podbiegi i zjazdy, choć są one stosunkowo krótkie.

 

Program
sobota 11 marca 2017 roku

- 10:00 - start do biegu na dystansach 60 km i 30 km

- 10:20 - start do biegu na dystansie 15 km

 

Biuro Zawodów

Biuro zawodów zlokalizowane jest:
- w piątek 10 marca 2017 roku czynne od 15:00 do 20:00 w Stroniu Śląskim w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury (CETiK), ul. Kościuszki 18, koordynaty: N50.302854, E16.875904,
- w sobotę 11 marca 2017 roku czynne od 7:30 do 10:00 (numery dla uczestników biegów na 60 km i 30 km wydawane są do 9:30) w namiocie w okolicach startu i mety przy schronisku Paprsek (Horska Chata Paprsek), koordynaty: N50.210165, E16.989734.

 

Punkty żywieniowe
Na pętli zawodów znajdować się będzie jeden punkt żywieniowy, ale ustawiony w taki sposób, że będzie można skorzystać z niego dwa razy w trakcie pokonywania jednej pętli. Pierwszy raz zawodnicy mogą posilić się po pokonaniu 8,5 km pętli, drugi raz na 13 km. Na punkcie żywieniowym podawane będą suche przekąski, letni izotonik, ciepła herbata i ciepły bulion.

 

Zapisy
Zapisy prowadzone są na stronie ultrabiel.pl/zapisy. Można zapisywać się przez internet do czwartku 9 marca. Później można zgłaszać się tylko osobiście w biurze zawodów.

W weekend 4-5 marca serwery internetowe firmy Datasport prowadzącej obsługę zapisów na nasze zawody, uległy poważnej awarii. W niedzielę, poniedziałek i wtorek zapisy były utrudnione lub niemożliwe. Od środy można rejestrować się normalnie.

 

Opłaty startowe
Ze względu na problemy ze zgłaszaniem się do zawodów, jakie miały miejsce w pierwszych dniach tego tygodnia, wydłużony został czas na wpłatę przelewem bankowym opłaty startowej. Powinna ona znaleźć się na rachunku bankowym organizatora do 9 marca, oznacza to, że przelew można zrobić jeszcze 8 marca. Osoby przelewające opłaty startowe we środę 8 marca proszone są o zabranie ze sobą dowodu wpłaty (np. wydruk potwierdzenia bankowego), gdyż może być on niezbędny do okazania w biurze zawodów.

Opłata startowa wpłacana na rachunek organizatora (właściciel rachunku: XC4U numer rachunku: 59 1050 1575 1000 0091 1560 4820) wynosi do 8 marca 100 zł za biegi 30 i 60 km oraz 60 zł za bieg 15 km. Przy wpłacie gotówkowej w biurze zawodów, opłaty wyniosą odpowiednio 120 zł i 70 zł. Osoby opłacające startowe w biurze zawodów bardzo prosimy o przygotowanie odliczonej kwoty gotówki.

 

Depozyt
Depozyt będzie znajdował się w dużym namiocie za polaną startową.

 

Toalety
Toalety znajdują się w namiocie (tam gdzie biuro zawodów i depozyt) oraz w schronisku.

 

Catering
Zawodnicy kończący bieg mogą posilić się w dużym namiocie zlokalizowanym za polaną startową. Będzie podawane do wyboru danie mięsne (gulasz) lub wegetariańskie na bazie makaronu. Bloczki na posiłki będa wydawane wraz z pakietem startowym w biurze zawodów.

Rodziny i kibice mogą posilić się w schronisku, słynącym ze świetnej kuchni. Polecamy knedle z jagodami, specjalność schroniska. Można płacić w złotówkach, obsługa stosuje przelicznik 1 CZK = 0,20 PLN.

 

Serwis i smarowanie nart
W przeddzień zawodów polecamy skorzystać z polskiego serwisu narciarskiego zlokalizowanego w Starym Gierałtowie nr 5. Strona internetowa: www.wild-cat.pl. Telefon: 661 926 237.

Można także skorzystać z usług serwisu narciarskiego przy polanie startowej. Serwis czynny będzie w sobotę od godziny 7:30. Oferta: czyszczenie nart ze starych parafin lub smarów - 50 CZK, smarowanie na gorąco parafiną hydrocarbonową - 150 CZK, parafiną o niskiej zawartości fluoru (LF) - 180 CZK. Smarowanie na trzymanie - 80 CZK. Można płacić w złotówkach przy przeliczniku 1 CZK = 0,20 PLN.

 

Autobus dla niezmotoryzowanych
W sobotę wcześnie rano z Bielic wyjedzie autobus, który do Velkiego Vrbna pod wyciąg zawiezie zawodników niezmotoryzowanych, którzy przyjechali w Góry Bialskie z różnych stron Polski komunikacją publiczną. Autobus z Bielic pojedzie przez Nowy i Stary Gierałtów, Stronie Śląskie oraz Starą i Nową Morawę do Czech. Planowany przyjazd pod dolną stację wyciągu w Velkim Vrbnie o 8:15. Godziny wyjazdu i miejsc zatrzymywania się w poszczególnych miejscowościach w Polsce podamy osobnym komunikatem na stronie www.ultrabiel.pl. Wszystkich kwaterujących się w okolicach Stronia Śląskiego zachęcamy do odebrania numerów startowych w piątek po południu.

 

Więcej informacji
Organizator publikuje bieżące informacje na stronie ultrabiel.pl, warto też śledzieć profil facebookowy Ultrabiel

 

źródło: informacja prasowa organizatora 

foto: organizator / przedstawia stan tras 7 marca