warszawa

Piękne słońce, kilkustopniowy mróz i wyczekiwany przez narciarzy biegowych śnieg – taki krajobraz Warszawy warto wykorzystać aktywnie. Gdzie w stolicy można biegać na nartach?

 

Rokrocznie narciarze z Mazowsza stanowią jedną z najliczniejszych grup startujących w Biegu Piastów. Licznie – jak można wnioskować po rejestracjach samochodów – przyjeżdżają też w Góry Izerskie na treningi i turystykę, ale chociaż komunikacja między Warszawą a Dolnym Śląskiem stała się w ostatnich latach znakomita, odległość nadal bywa barierą. Do innych ośrodków wcale nie jest bliżej, dlatego warszawiacy chętnie organizują sobie biegówki na miejscu. Oto kilka miejsc, gdzie można spędzić czas na śniegu.

 

Park linowy Bielany – Wypożyczalnia nart, zajęcia z instruktorem, dobre towarzystwo. Przygotowuje się tam trasę treningową o długości 1200 m, która przebiega przy oświetlonych ścieżkach rowerowych otaczających Park Linowy. Dodatkowo w okolicy znajduje się uprawiana „na dziko” sieć tras w Lesie Bielańskim.

http://bielany.warszawa.pl/

 

Klaudyn – Biegówki w Klaudynie (ul. Lutosławskiego 60) to wypożyczalnia, o której pisaliśmy w naszym reportażu w zeszłym roku. Stamtąd do Lasu Bielańskiego jest zaledwie kilkaset metrów, niedaleko znajduje się też Puszcza Kampinoska. Po nartach można zostać np. na ognisko. „Dojeżdżając do nas autobusem 712 z metra Młociny w 30 min lub samochodem z Bemowa w 5 min, możesz już zapiąć narty na naszej trasie do klasyka Łosiowe Błota oraz pobiegać krokiem łyżwowym po 1,5 km odcinku między ul. Deckowskiego a ul. Kocjana”.

http://moczydloalpina.pl/

 

Biegówki na Młocinach – Właściciel reklamuje się tak: „chcę, żebyś podzielił ze mną radość biagania na nartach. Zrób tak. 1. Przyjedź do mnie. 2. Pożycz narty. 3. Idź do lasu koło wypożyczalni (50 m i zapinasz narty). Albo do parku Młocińskiego (200 m). Albo wieczorem wzdłuż Wójcickiego (50 m i masz kilometr oświetlonego toru!). 4. Przypnij narty. 5. Skosztuj najprzyjemniejszej zimowej aktywności. 6. Wróć i pogadaj ze mną o tym, jak fajnie jest się zmęczyć na świeżym powietrzu.” Są dwie lokalizacje: na Młocinach to ul. Żubrowa 15a, a na Ursynowie – Kazury 2b. Z drugiego miejsca najbliżej jest do Lasu Kabackiego.

http://biegowkinamlocinach.pl/

 

By the Way, Las Kabacki – Jedno z tych miejsc w Warszawie, które zna prawdopodobnie każdy biegacz lekkoatletyczny. Ale przy ostatniej południowej stacji 1. linii metra można też biegać na nartach (pod warunkiem, że spadnie sporo śniegu i ten przebije się przez korony drzew). Trasy trzeba uprawiać za pomocą swoich nart, ale jeśli się to już zrobi – lub ktoś pomoże – można tam spędzić cały dzień i przebiec kilkanaście kilometrów. Widoki i mikroklimat są świetne. „Zimą By The Way na Kabatach przekształca się w jedną z najpopularniejszych i zarazem największych wypożyczalni w Warszawie. Dysponujemy blisko 200 kompletami nart biegowych (śladowych), opartych o wiązania NNN, SNS jak i klasyczne NN75. W naszej ofercie znajdziecie narty do stylu klasycznego jak i do łyżwy, narty dla dzieci i dorosłych, buty w rozmiarze od 28 do 50!!! Jednym słowem mamy wszystko!”

http://btw-bikes.pl/wypozyczalnia/narty-biegowe/

 

Biegówki w Kampinosie – Wypożyczalnia na północy Warszawy, w pobliżu Kampinoskiego Parku Narodowego. ul. Wieczorka 50. „W Puszczy Kampinoskiej można biegać na nartach po wszystkich szlakach pieszych, tak więc narciarze mają do dyspozycji ponad 300 kilometrów tras. W bezpośrednim sąsiedztwie wypożyczalni przebiega czerwony szlak turystyczny. Przy sprzyjających warunkach śniegowych założymy ślad i oznaczymy w terenie czterokilometrową pętlę. Po zmroku dostępna będzie dla narciarzy z czołówkami trasa biegnąca najpierw granicą parku narodowego - wzdłuż ogrodzenia zakładu w Laskach, następnie drogą gminną do Sierakowa (prawie 3 kilometry w jedną stronę) i powrót tą samą drogą - patrz mapka. Naprzeciwko wypożyczalni znajduje się pole, na którym będą odbywać się biegówkowe szkolenia.”

http://www.biegowkiwkampinosie.pl/

 

Mazowiecki Park Krajobrazowy – Serwis nartoteka.pl oferuje wypożyczenie sprzętu i możliwość biegania po pobliskich ścieżkach. Wypożyczalnia znajduje się nieopodal granicy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Oferuje sprzęt firm Fischer/Salomon z wiązaniami SNS Profil. Warszawa-Falenica, ul. Bartoszycka 26.

http://nartoteka.pl/

 

Międzylesie – Niedaleko Mazowieckiego Parku Krajobrazowego znajduje się też inna wypożyczalnia sprzętu – przy ul. Świebodzińskiej 11. „Biegamy na nartach po Mazowieckim Parku Krajobrazowym wcześniej ustaloną trasą (ok 6 – 8 km). Mamy latarki czołówki oświetlające nam drogę, mapę, kompas oraz nawigację GPS aby się nie zgubić. Spędzamy czas aktywnie, miło i przyjemnie. Na koniec bezpiecznie wracamy na miejsce zbiórki. W każdą środę i piątek o godzinie 19:00.”

http://www.biegowkiwarszawa.pl/

https://www.facebook.com/BiegowkiWarszawa/

 

Wesoła – W pobliżu miejsca, gdzie w 2016 roku odbyły się I Mistrzostwa Warszawy na Nartorolkach można też pobiegać na nartach biegowych. Trasy Hipodrom oferują trzy pętle, najdłuższa ma 2,5 km. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt i coś zjeść. Trasa powstała z inicjatywy lokalnej społeczności, a jej organizatorami są: Urząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy oraz Stowarzyszenie TN Biegówki. Całość trasy znajduje się na terenie administrowanym przez Stowarzyszenie Szwadron Jazdy RP, które udostępniło teren, pomogło w wytyczeniu trasy i sprawuje nadzór nad właściwą jej eksploatacją.

http://biegowkiwesola.org/index.php/Trasy

https://www.facebook.com/tnbiegowkiwesola/

 

Pociągiem do Siedlec – Ci, którym niestraszne podróże koleją (do Siedlec jedzie się ok. godziny), mogą sprawdzić, gdzie do Tour de Ski przygotowywał się Maciej Staręga. Trasy na Sekule przygotowane przez UKS Rawę Siedlce to kilka solidnie przygotowanych pętli do łyżwy i klasyka, podbiegi, a nawet oświetlenie! Planuje się też sztuczne naśnieżanie. Na trasach odbywają się zawody, m.in. Ligi Regionalne.

http://skipol.pl/kocham_biegowki_przygoda/artykul/9492-zima-na-mazowszu-sprawdzcie-trasy-w-siedlcach

 

Park Moczydło – W tym, a także wielu innych mniejszych parkach Warszawy można spotkać narciarzy wychodzących na dziko założyć ślad.

 

W Warszawie prężnie działają dwa stowarzyszenia narciarzy biegowych. Warto zapytać ich, gdzie biega się najlepiej – nasza lista to tylko sugestia wybranych miejsc. Zastrzegamy, że nie wszystkie wynalezione wypożyczalnie mogą działać w sezonie 2016/17.

SN Klasyk - http://www.klasyk.org.pl/
TN Biegówki - https://www.tnbiegowki.pl/

 

Zebrał MCh