Kocham Biegówki - Zdrowie
Dieta biegacza narciarskiego – świadome podejście przede wszystkim!
Co jeść żeby schudnąć? Co jeść żeby nabrać masy mięśniowej? To bardzo popularne pytania i wyszukiwarki internetowe mają na nie bardzo wiele odpowiedzi, ale czy zastanawialiście się kiedyś co jeść żeby szybko biegać na nartach?
2019-02-07 12:36
Czytaj więcejRola nawadniania w sporcie!
Cześć! Dziś na warsztat weźmiemy kolejny, bardzo ważny dla sportowców temat, wokół którego powstało wiele mitów. Nawadnianie i jego rola w sporcie oraz w życiu codziennym.
2019-01-25 18:02
Czytaj więcejZ szacunkiem do snu!
Jeśli pamiętacie pierwszy z moich artykułów w formie bloga (tutaj), w którym pisałem o najlepszych metodach regeneracji, wspominałem tam, że są to tylko dodatki, a podstawę stanowią odpowiednia dieta i sen. W tym tekście zajmiemy się tematem snu!
2019-01-18 19:14
Czytaj więcejPostawa ciała u młodych biegaczy narciarskich, dobrze, źle, fatalnie...
Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, gdzie w czerwcu 2017 roku skończyłam studia pierwszego stopnia z fizjoterapii. Tematem mojej pracy licencjackiej była „Ocena postawy ciała u osób trenujących biegi narciarskie”. Za pośrednictwem Skipola chciałabym się podzielić wynikami przeprowadzonych badań z osobami uprawiającymi biegi narciarskie, jak i trenerami.
2017-09-07 10:18
Czytaj więcejPrawa i obowiązki sportowca podczas pobierania próbki moczu do kontroli dopingowej [PRAWO SPORTOWE]
Podstawową metodą prowadzenia kontroli dopingowej wśród sportowców nadal pozostaje pobieranie i analiza próbek moczu. Jak wynika z raportu WADA za 2015 r. z ogólnej liczby 328,381 pobranych i przeanalizowanych przez akredytowane przez WADA laboratoria próbek aż 282,193 stanowi próbki moczu (tj. 93% wszystkich próbek). Istotne jest zatem, aby podczas takiej kontroli sportowiec miał świadomość swoich praw i obowiązków.
2017-04-19 12:57
Czytaj więcejMedycyna w sporcie - praca na strukturze jako ważny element treningu
W poprzednich artykułach omówiona została praca na wzorcach ruchowych. Jednym z przyczyn zaburzeń w tym obszarze jest zaburzenie w architekturze struktur. Obecnie jedną z najczęściej omawianych struktur jest struktura powięziowa. Struktura jest łącznikiem wszystkich elementów ludzkiego ciała.
2017-01-27 12:38
Czytaj więcejMedycyna w sporcie – trening funkcjonalny: stabilność i mobilność
W poprzednim artykule wspomniane zostały pojęcia mobilności oraz stabilności przedstawione jako obszary wpływające na zaburzenie wzorca ruchowego.
Koncepcji stabilności mięśniowej w literaturze występuje wiele. Najbardziej popularną z nich jest podział pracy mięśniowej wg. Jandy. Jednak na potrzeby bodźcowania funkcjonalnego sportowców pójdziemy krok dalej. Przedstawione definicje są to moje definicje autorskie oparte o teorię przedstawioną przez Graya Cooka, Lee Burtona oraz twórców integracji strukturalnej Kinesis Miofascial Integration – Toma Myersa i Jamesa Earlsa. Przedstawione definicje oraz podejście do tematu mobilności i stabilności na co dzień testowane jest w CMiS Tatrareh z bardzo dobrym skutkiem.
2017-01-12 10:21
Czytaj więcejMedycyna w sporcie - trening funkcjonalny – wstęp
Trening funkcjonalny to jeden z najmodniejszych tematów wśród sportowców ostatnich lat. Temat ten poruszany jest przez trenerów, trenerów personalnych oraz fizjoterapeutów. Wszystkie koncepcje funkcjonalne oparte są o dwa pojęcia: wzorca ruchowego oraz motoryczności podstawowej.
2017-01-02 07:08
Czytaj więcejObowiązki sportowca przed zastosowaniem leku lub suplementu diety
W ostatnim czasie w swojej praktyce dostrzegam, coraz większą liczbę zapytań sportowców, których wynik kontroli antydopingowej wykazał stosowanie substancji zabronionej pochodzącej ze stosowanych przez nich różnego rodzaju produktów – leków zaleconych przez lekarzy lub suplementów diety. Dodatkowo pojawia się zaskoczenie, że samo zaświadczenie lekarskie nie stanowi podstawy do uznania, że stosowanie leku jest w pełni dopuszczalne i nie będzie rodziło negatywnych konsekwencji. Postanowiłem, więc przygotować dla Państwa Poradnik, na co zwrócić uwagę przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku lub suplementu diety.
2016-05-11 13:07
Czytaj więcejOferty partnerów - Krzem w sporcie czyli najbardziej niedoceniany pierwiastek
Chyba najbardziej niedoceniany pierwiastek – w ogóle nie ma słowa w żadnym podręczniku medycyny o roli krzemu. A przecież krzem to jeden z podstawowych składników kolagenu – tego kolagenu, który stanowi około 25% całości budowy białkowej naszego organizmu. Bez odpowiedniej ilości krzemu nie będzie zdrowej skóry, włosów i paznokci, w niektórych badaniach stosowanie krzemu redukowało ilość zmarszczek u kobiet nawet o kilkadziesiąt procent. W badaniach klinicznych wykazano, że sportowcy o wiele szybciej regenerowali się po kontuzji, jeśli dodawano im odpowiednie związki krzemu do pożywienia.
2015-12-03 10:51
Czytaj więcejDr Łukasz Tota - Fizjologiczne aspekty narciarstwa biegowego
dr Łukasz Tota : Fizjolog sportu. Pracownik Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (Zakład Fizjologii i Biochemii) oraz Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Jako fizjolog sportu pracuje z przedstawicielami różnych dyscyplin sportowych, takich jak narciarstwo biegowe, narciarstwo alpejskie, tenis, boks i MMA. Zajmuje się profesjonalnym przygotowaniem wydolnościowym sportowców na podstawie monitorowania wydolności fizycznej ze szczególnym uwzględnieniem wskaźników fizjologicznych, biochemicznych i morfologicznych obrazujących aktualny poziom wytrenowania.
2014-07-30 19:40
Czytaj więcejBez rozgrzewki ani rusz
Rozpoczynamy cykl artykułów autorstwa naszych Przyjaciół z Pracowni Zdrowia. Będą to teksty dotyczące zdrowia i nart biegowych. Tego co robić przed, w trakcie i po bieganiu, by czuć się dobrze i nie nabawić się kontuzji. Zaczynamy od tekstu o potędze rozgrzewki.
2014-01-02 15:12
Czytaj więcej