Kocham Biegówki - Trening i Technika

Instruktor radzi - Marta Naglik-Jak dobrać narty biegowe
Planując zakup nart biegowych warto wiedzieć podstawowe informacje o rodzaju dostępnych nart , ich przeznaczeniu użytkowania, jak je rozróżnić. Zadajmy sobie pytanie gdzie i w jakich warunkach będziemy swoich nart używać (czy będą to trasy ubite maszynami, czy spacery w terenie na założonym przez siebie śladzie lub bez śladu)?
Poniżej krótki przegląd dostępnych na rynku nart biegowych z podziałem na cel – przeznaczenie użytkowania.
Narty wyczynowe
Narty typu race, krótko mówiąc dla zawodników wyczynowych i amatorów, regularnie startujących w zawodach. Do biegania na tych nartach potrzebne są dobrze przygotowane trasy biegowe. Narta taka ma specjalną konstrukcję nadającą jej przy stosunkowo niskiej wadze wysoką sprężystość. Do produkcji takich nart wykorzystuje się bardzo zaawansowane technologie „kosmiczne” co niewątpliwie wpływa na ich wysoką cenę. Takich nart nie znajdziemy w sklepie choć podobne o takiej samej grafice stoją na półkach. Narty wyczynowe są wyselekcjonowane i trafiają bezpośrednio do zawodników i związków sportowych. Szerokość 40-44 mm, waga moich nart o długości 195 cm wynosi 1000g. Niektórzy producenci wytwarzają narty na zimne (cold) i ciepłe (plus) temperatury oraz oznaczają twardość nart: twarde – hard, średnie – medium i miękkie – soft. Jeżeli ktoś zamierza zakupić jedną parę polecamy żeby były to narty o oznaczeniu plus. Do używania nart wyczynowych potrzebne są dobrze przygotowane trasy biegowe
Narty sportowe
Przeznaczone dla amatorów na zawody i treningi a także na spacery rekreacyjne dla dobrze jeżdżących na biegówkach. Od nart wyczynowych różnią się głównie niższej jakości materiałem z jakich są zrobione co wpływa na ich wagę ale też na niższą cenę. Bardzo często posiadają drewniany rdzeń a ślizgi są cieńsze. Pobiegać na nich można na przygotowanych trasach biegowych. Szerokość nart sportowo-rekreacyjnych mieści się zazwyczaj w wymiarach 42- 45mm. Główną zaletą jest odpowiednia do jakości cena. Polecam dla osób, którzy zamierzają wystartować w biegach masowych.
Narty turystyczne i rekreacyjne
Bardzo dobre dla początkujących biegaczy na tzw. narciarski start, a także do turystyki i rekreacji. Są szersze i cięższe (rdzeń nart zbudowany z drewna) od nart sportowych poza wyjątkami z wyposażone w łuskę na odcinku ślizgu pod stopą.
Zaletą jest możliwość używania nart w każdych warunkach. Łuska sprawia, że narta ta jest znacznie wolniejsza, bardzo głośna w czasie poślizgu za to nie musimy martwić się o tzw. smarowanie umożliwiające poruszanie się na podbiegach. Bardzo dobrze sprawdzą się na gorzej przygotowanych trasach i na wycieczki narciarskie w łatwym terenie poza szlakami – skitouring ( nie mylić ze skialpinizmem) .
Narty back country – turystyczne
Przeznaczone do turystyki w trudniejszych warunkach terenowych dla każdego narciarza. Nie nadają się niestety do biegania po przygotowanych trasach biegowych. Szerokość nart sprawia, że nie mieszczą się w torze. Wzmocniona konstrukcja i metalowe krawędzie ułatwią zjeżdżanie po stromych i oblodzonych stokach a szerokość i rybia łuska będą pomocne przy poruszaniu się w kopnym śniegu, na wąskich ścieżkach, po lasach i polach.
Marta Naglik- grupatatry.pl -
trener narciarstwa biegowego, przewodnik tatrzański,medaliska Mistrzostw Polski w biegach narciarskich
2013-11-20 14:17
Czytaj więcej
Trenuj razem z nami! Plan treningowy na wrzesień i październik
Prezentujemy kolejną część planu treningowego, przeznaczonego dla osób przygotowujących się do sezonu zimowego na biegówkach. Plan podzieliliśmy na trzy części - dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Zapraszamy do trenowania razem z nami!
2013-08-31 19:05
Czytaj więcej
Trenuj razem z nami! Plan treningowy na lipiec i sierpień
Przed Wami kolejna część naszego planu treningowego, przeznaczonego dla wszystkich, którzy chcą się dobrze przygotować do sezonu zimowego na biegówkach. Tradycyjnie już zajęcia dzielimy według grup zaawansowania: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych.
Zapraszamy do trenowania!
2013-06-30 19:01
Czytaj więcej
Marszobieg z kijami - obowiązek dla biegacza
Obowiązkową formą ruchu, stanowiącą bazę do przygotowania się do sezonu narciarskiego jest bieg lub marsz z kijkami. Dlaczego z kijkami? Narciarze biegowi poszukiwali alternatywnego rodzaju treningu po zakończonym okresie zimowym i zaczęli stosować tzw. imitację.
2013-06-24 18:57
Czytaj więcej
Trenuj na rolkach terenowych
Jedną z dość szybko rozwijających się form ruchu w Polsce jest bieganie na rolkach terenowych. Jazda na nich przypomina połączenie technik poruszania się na łyżworolkach i nartorolkach, a teren w jakim możemy je używać nie ogranicza się tylko do dobrej jakości asfaltu, którego u nas brakuje.
2013-06-20 18:50
Czytaj więcej
Małopolska przyjazna narciarstwu biegowemu
Miło nam donieść, że Małopolska, która do niedawna stanowiła jedną z głównych ostoi narciarstwa zjazdowego w Polsce pomału otwiera się na również na jego (czyli narciarstwa) wersję klasyczną w skali „quasi-masowej”.Na pewno, przynajmniej częściowo jest to efektem „Justynomanii” – w końcu Justyna Kowalczyk pochodzi z Kasiny Wielkiej odległej od Krakowa raptem o 50 kilometrów. Być może jest to też zasługą tych mądrych lekarzy, szczególnie kardiologów, którzy swoim pacjentom przepisują: „2 x w tygodniu po 5 km”, zamiast rutynowych: „3 x dziennie po 2 tabletki…” A może po prostu już osiągnęliśmy wyższy poziom świadomości społeczeństwa konsumpcyjnego i chce nam się chcieć! Bo przecież przygodę z nartami biegowymi można rozpocząć praktycznie w każdym wieku.
Przyczyn zauważalnego wzrostu popularności biegania czy choćby tylko człapania na nartach jest wiele, ale na pewno jedną z ważniejszych jest aspekt ekonomiczny. Zakup sprzętu dla początkującego adepta „Nordic ski” to wydatek od kilkuset do tysiąca PLN za cały zestaw (narty, wiązania, buty, kije), co stanowi niewielki procent wydatków na taki sam zestaw do narciarstwa zjazdowego. Wydatek ten jest poza tym wydatkiem jednorazowym i całkowitym, jako że biegając na nartach nie korzystamy przecież z coraz droższych wyciągów narciarskich.
Wychodząc naprzeciw tym trendom w ostatnim roku powstało w niewielkiej odległości od Krakowa kilka nowych miejsc do uprawiania tego sportu (czy też jak wolą niektórzy: hobby). Ojców i Puszcza Niepołomicka, czyli tereny popularne wśród krakowian głównie latem, również zimą chcą zaprosić na weekendowe, kilkugodzinne wypady gości ze stolicy Małopolski. Dla tych, którzy zdecydują się na trochę dłuższe wycieczki bardzo ciekawe trasy przygotowały ośrodki w Koninkach i Lubomierzu (Gorce). Piękna, choć dość długa trasa (dla bardziej zaawansowanych) została wytyczona wokół Mogielicy w Beskidzie Wyspowym. Jednak chyba najciekawszą ofertą, szczególnie dla początkujących, może okazać się nowy ośrodek na polu golfowym w Paczółtowicach (30 km od Krakowa).
Niewątpliwą przewagą biegania na nartach nad innymi zimowymi sportami jest fakt, że podstaw techniki można się nauczyć bardzo szybko i bardzo szybko również można zacząć czerpać z biegania autentyczną przyjemność. A potem…no cóż, pora na nowe wyzwania i wzięcie udziału w którymś z coraz liczniejszych biegów masowych dla amatorów. Z Małopolski do Jakuszyc na Bieg Piastów jest trochę daleko, możemy zatem wybrać jedną z imprez organizowanych nieopodal Krakowa, np. wziąść udział w jednej z edycji najwiekszej amatorskiej imprezy w narciarstwie biegowym w Polsce popularnego już w środowisku biegaczy SNS, czyli Salomon Nordic Sunday, imprezy organizowanej pod patronatem firmy Salomon (jednego z liderów rynku sprzętu do narciarstwa biegowego) do wyboru m.in.: Lubomierz, Kubalonka, Paczółtowice.Terminarz,edycji SNSmin. na portalu skipol.pl w zakładce kalendarze.
Kilka wskazówek dla osób pragnących rozpocząć przygodę z narciarstwem biegowym.
Początkujący narciarze biegowi, powinni pamiętać o prawidłowym doborze sprzętu. Długość nart dobierana jest do wagi narciarza. (najlepiej zrobi to sprzedawca opierając się na stosownej tabeli). Zaczynający przygodę z nartami biegowymi rozpoczynają naukę od stylu klasycznego. Ważnym aspektem w wyborze nart jest wybór modelu posiadającego „łuskę” (chropowata powierzchnia ślizgu w strefie pod butem). Dzięki temu unikniemy konieczności skomplikowanego dobierania smarów. Dla zaczynających przygodę z biegami polecamy narty Salomon z linii Snowscape lub Elite.
Kolejny etap to dobór butów i wiązań. W przeciwieństwie do narciarstwa zjazdowego to buty z wiązaniami stanowią komplet, a nie narta z wiązaniem.
Na rynku występuje kilka systemów konstrukcji butów i wiązań. Najpopularniejszym jest system SNS stosowany m.in. w sprzęcie Salomon czy Atomic.
W jego obrębie występują dwie podstawowe serie Pilot i Profil – ważne jest aby buty były wykonane w tej samej technologii. Czyli najprościej - do butów Pilot kupujemy wiązania Pilot.
Kije stanowią ostatni element niezbędnego wyposażenia. Tutaj dla amatora sprawa jest prosta. Ich długość powinna sięgać „pod pachę”.
A zatem – do zobaczenia na małopolskich trasach biegowych! Spocznij!
Artykulik przygotowany przez Centrum nart biegowych Salomon/Atomic w Krakowie, ul. Gromadzka 46, tel: 12 4236188, www:megaoutdoor.pl
2013-01-09 18:07
Czytaj więcej
ABC biegacza narciarskiego- ślizgi nart biegowych
Nie posmarujesz, nie pojedziesz?Pojedziesz… przynajmniej na biegówkach. Niektóre z nart biegowych mają ślizgi niewymagające w ogóle smarowania, dzięki konstrukcji typu „rybia łuska”, w innych z kolei dobór odpowiedniego smaru to podstawa. Oto podstawowe typy ślizgów dla nart biegowych Rossignol:
AR POSITRACK – Kształtowany termicznie, niewymagający smarowania ślizg z „rybią łuską” zapewniający maksymalną przyczepność i najlepszy kompromis pomiędzy odbiciem i poślizgiem na wszystkich rodzajach śniegu.
BC 70 Positrack , BC 90 Positrack , EVO Tour NIS Positrack , Zymax Classic Positrack
NUMERIC FINISH – Technologia z fabrycznie tworzoną strukturą ślizgu stosowana w nartach zawodniczych umożliwiająca wykończenie ślizgu na wiele sposobów. Zapewnia najlepszy poślizg bez względu na warunki śniegowe i temperaturę.
Występuje m.in. w modelach:
Delta Classic NIS
Delta Skating NIS
Zymax Classic NIS
X-IUM Skating WC 2
X-IUM Classic WC 2
AR PLUS – frezowany, niewymagający smarowania ślizg zapewnia wydajne odbicie od podłoża, a jednocześnie bardzo dobry poślizg.
Występuje m.in. w modelach:
X-TOUR ESCAPE NIS AR
ZYMAX CLASSIC AR
ALIAS ACTION AR
DELTA COURSE CLASSIC NIS AR
DOUBLE GROOVE GUIDE – Ten rodzaj ślizgu z podwójnym rowkiem stabilizuje nartę oraz ułatwia jej prowadzenie, niezależnie od jej pozycji. Stosowany w nartach do biegania techniką łyżwową.
Występuje m.in. w modelach:
Zymax Skating NIS
Delta Skating NIS
X-IUM Skating WC 2
STONE FINISH - Frezowane wykończenie ślizgu. Stosowane często w nartach typu backcountry oraz w juniorskich. Wymaga smarowania.
Występuje m.in. w modelach:
BC 59
BC 68
Delta Classic JR, Delta Skating JR
Prezentację ślizgów Rossignol-a przygotował www.snowx.pl - OUTLET ZIMOWY
2012-12-11 15:31
Czytaj więcej