podmenu

Ankieta

tymczasowy brak ankiety 11 - termin głosowania minął

Obozy - zapisyDbaj o Formę – 10-17 sierpnia

Kalendarz

2024-08-30 - Ultra Świr - bieg górski - CSZ PTASZKOWA [Szczegóły w linku]

Tym razem oprócz 1Pętli, 6 godzinnego i 12-godzinnego biegu po pętli 17 km będzie jeszcze bieg 24 godzinny.

2024-09-15 - LETNI Bieszczadzki Bieg Lotników - USTJANOWA GÓRNA [Szczegóły w linku]

Bieg na nogach oraz Nordic Walking

Kocham Biegówki - Porady Sprzętowe

smary narciarskie, brikomaplus

Akademia smarowania BRIKO MAPLUS cz. VI PARAFINY WYSOKOFLUOROWE

Smary wysokofluorowe, bo o nich będzie dziś mowa w Akademii Smarowania BRIKO MAPLUS, są najczęściej stosowanymi parafinami startowymi w Polsce. Według producenta najlepiej spisują się w zakresie 60-90% wilgotności powietrza, ja natomiast w krajowych warunkach poszerzyłbym ten zakres od 50 do 99%. Przy wilgotnościach powietrza powyżej 70% lepiej mogą się spisać jedynie proszki i mydełka fluorowe. Parafiny wysokofluorowe mają z angielskiego high-fluor skrót HF, natomiast BRIKO MAPLUS oznaczyło w swoim katalogu te parafiny jako HP3.

 

Komentarzy: 0

2014-12-02 12:33

Czytaj więcej
smary narciarskie, brikomaplus

Akademia smarowania BRIKO MAPLUS cz. V PARAFINY NISKOFLUOROWE

Kolejna część akademii smarowania BRIKO MAPLUS będzie poświęcona parafinom niskofluorowym. Smary z grupy LF (lowfluor) lub w nomenklaturze producenta LP2 są używane jako parafina startowa przy średnich wilgotnościach powietrza. Najczęściej wartość wilgotności waha się w granicach 30-60%, choć nie jest to sztywna rama. Zdarzają się dni, w których akurat parafiny niskofluorowe jadą najlepiej,  choć warunki by na to nie wskazywały. Ot taki kaprys pogodowy. LF-y są również stosowane jako drugi podkład pod smary wysokofluorowe.

 

Komentarzy: 0

2014-11-25 08:55

Czytaj więcej
skiman struktura do biegówek

Rozstrzygnięcie KONKURSU Briko Maplus i Skipola! Zwyciężył Kuba Twardowski

Zgodnie z regualminem dzisiaj o godzinie 14.00 zakończyło się głosowanie w naszym konkursie.

Konkurs na temat: "Znaczenie struktur w narciarstwie biegowym" wygrał Kuba Twardowski.

Komentarzy: 0

2014-11-24 13:24

Czytaj więcej
skiman struktura do biegówek

KONKURS: znaczenie struktur w narciarstwie biegowym - WYBIERAMY ZWYCIĘZCĘ

22 października ogłosiliśmy konkurs na temat : znaczenie struktur w narciarstwie biegowym, dzisiaj prezentujemy trzy najlepsze prace nadesłane na ten temat. Kto wygra? Tą decyzję pozostawiamy czytelnikom. ZAPRASZAMY do lektury i do oddawania głosów na najlepsze waszym zdaniem teksty.

Komentarzy: 1

2014-11-20 12:46

Czytaj więcej
smary narciarskie, brikomaplus

Akademia smarowania BRIKO MAPLUS cz.IV PARAFINY BAZOWE

W dzisiejszej części akademii smarowania BRIKO MAPLUS będę kontynuował temat związany ze smarami hydrocarobonowymi. Poza opisanymi w zeszłym tygodniu parafinami z serii BP1 na rynku dostępne są również hydrocarbony bazowe. Smary BRIKO MAPLUS Base znajdują zastosowanie głównie jako podkład pod parafiny fluorowe jak również zabezpieczają narty na czas transportu, służą do nasycania parafiną ślizgów nowych nart, jak również po nałożeniu nowej struktury. Oczyszczają narty z zanieczyszczeń, które przylepiły się do zoli w trakcie biegu.

Komentarzy: 0

2014-11-18 07:25

Czytaj więcej
smary narciarskie, brikomaplus

Akademia smarowania BRIKO MAPLUS cz.III HYDROCARBONY

W trzeciej części naszej akademii smarowania BRIKO MAPLUS skupię się na podstawowych smarach zwiększających poślizg narty. Parafiny z grupy hydrocarbonowej, bo o nich będzie dziś mowa, zastosowanie znajdują najczęściej jako smary treningowe i podkładowe. Na zawodach wykorzystuje się hydrocarbony jako parafinę startową przy niskich wilgotnościach powietrza (do 30-40%). Używane są też do zabezpieczania nart w czasie transportu.

Komentarzy: 0

2014-11-04 11:42

Czytaj więcej
smary narciarskie, brikomaplus

Akademia smarowania BRIKO MAPLUS cz.II czyli KLISTRY

Druga część Akademii Smarowania Briko Maplus to KLISTRY.

Postaram się przybliżyć technikę smarowania klistrami. W poprzednim artykule pisałem o smarach twardych (TUTAJ), lecz tylko zaznaczyłem w nim, kiedy używamy gripów nie wspominając nic o klistrach. Różnica pomiędzy klistrami i twardymi polega nie tylko na konsystencji smaru, ale głównie na jego właściwościach i zastosowaniu.

Komentarzy: 0

2014-10-28 12:35

Czytaj więcej
smary narciarskie, brikomaplus

Akademia smarowania BRIKO MAPLUS cz.I czyli GRIPY

Zima za pasem i większość miłośników narciarstwa już szykuje się do nadchodzącego sezonu. O nartach, kijach czy wiązaniach już pisaliśmy, lecz najmniej uwagi poświęciliśmy w mojej opinii najważniejszemu elementowi przygotowania sprzętu, a mianowicie smarowaniu nart. Każdy -  nieważne, czy zawodnik czy amator narciarstwa - wie dobrze, iż odpowiednie dobranie parafin na jazdę i smarów odrzutowych tj. „na trzymanie” sprawia, że trening staje się przyjemnością, a na zawodach może odwrócić kolejność na liście wyników.

Komentarzy: 0

2014-10-22 09:07

Czytaj więcej
salomon

Buty biegowe narciarskie - systemy i rodzaje CZĘŚĆ I

Jednym z trzech elementów, obok nart i kijków, bez których uprawianie narciarstwa biegowego jest niemożliwe są buty z wiązaniami. Prawidłowo dobrane buty, odpowiednie do naszych potrzeb i oczywiście do wielkości stopy gwarantują  należyty komfort użytkowania.

Komentarzy: 0

2014-10-18 08:56

Czytaj więcej
salomon

Wiązania biegowe - omówienie systemów wiązań i na co zwrócić uwagę

Od kilkunastu lat dominują dwa systemy wiązań w biegach narciarskich : NNN wymyślony przez firmę Rottefella, oraz SNS stworzony przez Salomona. Poniżej krótkie omówienie najbardziej popularnych wiązań dostepnych w Polsce.

Komentarzy: 0

2014-10-14 12:53

Czytaj więcej
skintec

Biegówki na początek, co wybrać, łuska, włoski czy wkładka

Śnieg w wyższych partiach gór już leży, prognozy zapowiadają wczesną zimę, czas najwyższy zastanowić się nad doborem pierwszych nart biegowych. Spróbuje odpowiedzieć tym tekstem – hurtowo – na liczne pytania, które dostajemy na redakcyjną pocztę.

Komentarzy: 1

2014-09-30 11:20

Czytaj więcej
fischer

FISCHER Climate Control - informacja partnerów portalu

Nowe technologie w butach biegowych narciarskich Fischera.

FISCHER CLIMATE COMFORT
STOPY RÓWNIEŻ ZASŁUGUJĄ NA WYGODĘ

Komentarzy: 0

2014-09-11 09:20

Czytaj więcej

Patronujemy - Patronujemy - Patronujemy

Bieg piastów Bieg Podhalański Bieg Jaćwingów Bieg Hetmański 14  lutego 2016 bieg lotnikow

Partnerzy - Partnerzy - Partnerzy

Biegi Górskie Winter Szus Beskidski Cross Tylko igrzyska Biathlon karpacz DZN Projektujemy, zakładamy, aranżujemy i pielęgnujemy ogrody z największą starannością. Szklarska Poręba Jamrozowa Polana Biegówki Bielsko polskie nartorolki partner nordiclife Encyklopedia sportu

Prawa autorskie © skipol.pl

S

k

l

e

p