podmenu

Kocham Biegówki

zdrowie

Narty biegowe - aspekty medyczne

Narty biegowe mogą być z powodzeniem zastosowane również jako skuteczny środek rehabilitacji ruchowej. W porównaniu do biegania narty biegowe angażują mięśnie całego ciała.

Komentarzy: 1

2013-02-23 15:35

Czytaj więcej

Małopolska przyjazna narciarstwu biegowemu

Miło nam donieść, że Małopolska, która do niedawna stanowiła jedną z głównych ostoi narciarstwa zjazdowego w Polsce pomału otwiera się na również na jego (czyli narciarstwa) wersję klasyczną w skali „quasi-masowej”.

Na pewno, przynajmniej częściowo jest to efektem „Justynomanii” – w końcu Justyna Kowalczyk pochodzi z Kasiny Wielkiej odległej od Krakowa raptem o 50 kilometrów. Być może jest to też zasługą tych mądrych lekarzy, szczególnie kardiologów, którzy swoim pacjentom przepisują: „2 x w tygodniu po 5 km”, zamiast rutynowych: „3 x dziennie po 2 tabletki…” A może po prostu już osiągnęliśmy wyższy poziom świadomości społeczeństwa konsumpcyjnego i chce nam się chcieć! Bo przecież przygodę z nartami biegowymi można rozpocząć praktycznie w każdym wieku.


Przyczyn zauważalnego wzrostu popularności biegania czy choćby tylko człapania na nartach jest wiele, ale na pewno jedną z ważniejszych jest aspekt ekonomiczny. Zakup sprzętu dla początkującego adepta „Nordic ski” to wydatek od kilkuset do tysiąca PLN za cały zestaw (narty, wiązania, buty, kije), co stanowi niewielki procent wydatków na taki sam zestaw do narciarstwa zjazdowego. Wydatek ten jest poza tym wydatkiem jednorazowym i całkowitym, jako że biegając na nartach nie korzystamy przecież z coraz droższych wyciągów narciarskich.

Wychodząc naprzeciw tym trendom w ostatnim roku powstało w niewielkiej odległości od Krakowa kilka nowych miejsc do uprawiania tego sportu (czy też jak wolą niektórzy: hobby). Ojców i Puszcza Niepołomicka, czyli tereny popularne wśród krakowian głównie latem, również zimą chcą zaprosić na weekendowe, kilkugodzinne wypady gości ze stolicy Małopolski. Dla tych, którzy zdecydują się na trochę dłuższe wycieczki bardzo ciekawe trasy przygotowały ośrodki w Koninkach i Lubomierzu (Gorce). Piękna, choć dość długa trasa (dla bardziej zaawansowanych) została wytyczona wokół Mogielicy w Beskidzie Wyspowym. Jednak chyba najciekawszą ofertą, szczególnie dla początkujących, może okazać się nowy ośrodek na polu golfowym w Paczółtowicach (30 km od Krakowa).

Niewątpliwą przewagą biegania na nartach nad innymi zimowymi sportami jest fakt, że podstaw techniki można się nauczyć bardzo szybko i bardzo szybko również można zacząć czerpać z biegania autentyczną przyjemność. A potem…no cóż, pora na nowe wyzwania i wzięcie udziału w którymś z coraz liczniejszych biegów masowych dla amatorów. Z Małopolski do Jakuszyc na Bieg Piastów jest trochę daleko, możemy zatem wybrać jedną z imprez organizowanych nieopodal Krakowa, np. wziąść udział w jednej z edycji najwiekszej amatorskiej imprezy w narciarstwie biegowym w Polsce popularnego już w środowisku biegaczy SNS, czyli Salomon Nordic Sunday, imprezy organizowanej pod patronatem firmy Salomon (jednego z liderów rynku sprzętu do narciarstwa biegowego) do wyboru m.in.: Lubomierz, Kubalonka, Paczółtowice.Terminarz,edycji SNSmin. na portalu skipol.pl w zakładce kalendarze.

Kilka wskazówek dla osób pragnących rozpocząć przygodę z narciarstwem biegowym.
 

Początkujący narciarze biegowi, powinni pamiętać o prawidłowym doborze sprzętu. Długość nart dobierana jest do wagi narciarza. (najlepiej zrobi to sprzedawca opierając się na stosownej tabeli). Zaczynający przygodę z nartami biegowymi rozpoczynają naukę od stylu klasycznego. Ważnym aspektem w wyborze nart jest wybór modelu posiadającego „łuskę” (chropowata powierzchnia ślizgu w strefie pod butem). Dzięki temu unikniemy konieczności skomplikowanego dobierania smarów. Dla zaczynających przygodę z biegami polecamy narty Salomon z linii Snowscape lub Elite.

 

Kolejny etap to dobór butów i wiązań. W przeciwieństwie do narciarstwa zjazdowego to buty z wiązaniami stanowią komplet, a nie narta z wiązaniem.

Na rynku występuje kilka systemów konstrukcji butów i wiązań. Najpopularniejszym jest system SNS stosowany m.in. w sprzęcie Salomon czy Atomic.

W jego obrębie występują dwie podstawowe serie Pilot i Profil – ważne jest aby buty były wykonane w tej samej technologii. Czyli najprościej - do butów Pilot kupujemy wiązania Pilot.

 

Kije stanowią ostatni element niezbędnego wyposażenia. Tutaj dla amatora sprawa jest prosta. Ich długość powinna sięgać „pod pachę”.

A zatem – do zobaczenia na małopolskich trasach biegowych! Spocznij!

 

Artykulik przygotowany przez Centrum nart biegowych Salomon/Atomic w Krakowie, ul. Gromadzka 46, tel: 12 4236188, www:megaoutdoor.pl
Komentarzy: 0

2013-01-09 18:07

Czytaj więcej
jakuszyce

Przygody początkującego narciarza biegowego

Jako początkujący narciarz biegowy wybrałem się pojeździć na nartach biegowych. Pogoda była przecudna i słońce rozpieszczało wszystkich zeń korzystających.

Komentarzy: 0

2012-12-14 18:25

Czytaj więcej

ABC biegacza narciarskiego- ślizgi nart biegowych

Nie posmarujesz, nie pojedziesz?

Pojedziesz… przynajmniej na biegówkach. Niektóre z nart biegowych mają ślizgi niewymagające w ogóle smarowania, dzięki konstrukcji typu „rybia łuska”, w innych z kolei dobór odpowiedniego smaru to podstawa. Oto podstawowe typy ślizgów dla nart biegowych Rossignol:

AR POSITRACK – Kształtowany termicznie, niewymagający smarowania ślizg z „rybią łuską” zapewniający maksymalną przyczepność i najlepszy kompromis pomiędzy odbiciem i poślizgiem na wszystkich rodzajach śniegu.

Występuje m.in. w modelach:

BC 70 Positrack ,  BC 90 Positrack , EVO Tour NIS Positrack , Zymax Classic Positrack


NUMERIC FINISH Technologia z fabrycznie tworzoną strukturą ślizgu stosowana w nartach zawodniczych umożliwiająca wykończenie ślizgu na wiele sposobów. Zapewnia najlepszy poślizg bez względu na warunki śniegowe i temperaturę.


Występuje m.in. w modelach:

Delta Classic NIS

Delta Skating NIS

Zymax Classic NIS

X-IUM Skating WC 2

X-IUM Classic WC 2

 

AR PLUS – frezowany, niewymagający smarowania ślizg zapewnia wydajne odbicie od podłoża, a jednocześnie bardzo dobry poślizg.Występuje m.in. w modelach:

X-TOUR ESCAPE NIS AR

ZYMAX CLASSIC AR

ALIAS ACTION AR

DELTA COURSE CLASSIC NIS AR

 

DOUBLE GROOVE GUIDE – Ten rodzaj ślizgu z podwójnym rowkiem stabilizuje nartę oraz ułatwia jej prowadzenie, niezależnie od jej pozycji. Stosowany w nartach do biegania techniką łyżwową.


Występuje m.in. w modelach:

Zymax Skating NIS

Delta Skating NIS

X-IUM Skating WC 2

 

STONE FINISH - Frezowane wykończenie ślizgu. Stosowane często w nartach typu backcountry oraz w juniorskich. Wymaga smarowania.


Występuje m.in. w modelach:

BC 59

BC 68

Delta Classic JR,  Delta Skating JR

Prezentację ślizgów Rossignol-a przygotował www.snowx.pl  - OUTLET ZIMOWY


Komentarzy: 0

2012-12-11 15:31

Czytaj więcej

Start biegówek na skipolu

Już teraz zdarza się, że pracownicy ochrony, nie zważając na opór klientów, przeszukują im torebki i kieszenie, zaciągają na zaplecze i ćwiczą na nich chwyty obezwładniające. Niektórzy wskutek interwencji pracowników ochrony tracą zdrowie, a w najbardziej drastycznych przypadkach życie – pisze "Rz".

"Potraktowali mnie jak złodziejkę. Przy ludziach kazali otworzyć torebkę i pokazać, co tam rzekomo schowałam, bo im się przywidziało, że zgarnęłam krem z półki" – skarży się jedna z internautek cytowana przez gazetę. Inni wymieniają: ochroniarz wykręcił rękę, szarpał, popychał, nie chciał wypuścić ze sklepu.

Komentarzy: 2

2012-06-19 12:34

Czytaj więcej

Koniec sezonu czyli jak zadbać o narty latem.

Przyszedł koniec sezonu więc każdy odkłada swoje narty na bok... Lecz co należy zrobić, by w przyszłym sezonie były równie szybkie?? Oto kilka wskazówek jak należy zadbać o swój sprzęt latem.

Komentarzy: 0

2012-04-24 16:20

Czytaj więcej

Patronujemy - Patronujemy - Patronujemy

Bieg piastów Bieg Podhalański Bieg Jaćwingów Bieg Hetmański 14  lutego 2016 bieg lotnikow

Partnerzy - Partnerzy - Partnerzy

Biegi Górskie Winter Szus Beskidski Cross Tylko igrzyska Biathlon karpacz DZN Projektujemy, zakładamy, aranżujemy i pielęgnujemy ogrody z największą starannością. Szklarska Poręba Jamrozowa Polana Biegówki Bielsko polskie nartorolki partner nordiclife Encyklopedia sportu

Prawa autorskie © skipol.pl

S

k

l

e

p