podmenu

Ankieta

tymczasowy brak ankiety 11 - termin głosowania minął

Obozy - zapisyDbaj o Formę – 10-17 sierpnia

Kalendarz

2024-02-09 - MŚ MASTERS - VUOKATTI (FIN) [Szczegóły w linku]

Mistyrzostwa Świata Mastersów w biegach narciarskich

2024-02-11 - XXXVII Bieg Lotników - USTJANOWA [Szczegóły wkrótce w linku na stronie organizatora]

Kocham Biegówki

przygoda

Wyprawa do Finlandii. Część III - Egzaminy.

No i nadszedł ten dzień....- egzaminy!

Komentarzy: 0

2013-04-21 02:32

Czytaj więcej
przygoda

Wyprawa do Finlandii. Część II - Droga do Sotkamo.

Wyruszyliśmy planowo. W sobotę 13-tego o godzinie 7 rano, cudem spakowani na wyjazd (niewiarygodne ile może pomieścić niezbyt duży bagażnik, ale w tym szaleństwie była jakaś metoda:) Droga do Gdańska, jak to polska droga, była długa i żmudna. Cel był jasny dotrzeć do gdańskiego Nowego Portu, zaokrętować się na promie i wysiąść w Sztokholmie.

Komentarzy: 0

2013-04-18 02:47

Czytaj więcej
jakuszyce

Ścigali się organizatorzy Biegu Piastów

W sobotę 13 kwietnia na Polanie Jakuszyckiej odbył się I Bieg Organizatorów Zawodów. Początki są trudne – ręczny pomiar czasu, obsada zaledwie ośmioosobowa, ale ważne, że zabawa była przednia. Zwycięzcami byli wszyscy, czyli obie sztafety Stowarzyszenia Bieg Piastów, które wystawiło dwie reprezentacje, w tym jedną z Komandorem BP – Dariuszem Serafinem w składzie.

Komentarzy: 0

2013-04-13 20:11

Czytaj więcej
przygoda

Wyprawa do Finlandii. Część I - Zapowiedź.

Zima w tym roku nie odpuszcza. Za oknem wciąż biało. W Jakuszycach warunki na biegówki jak w środku sezonu. A my szykujemy się do wyjazdu w jeszcze większą zimę...

Komentarzy: 0

2013-04-10 02:53

Czytaj więcej
beata lepka

SNS-a tworzymy razem z biegaczami

Wywiad z BEATĄ LEPKĄ, pomysłodawcą i organizatorem cyklu Salomon Nordic Sunday

Komentarzy: 0

2013-04-08 21:13

Czytaj więcej
SNS

Salomon Nordic Sunday zdaniem zawodników

Po podsumowaniu statystycznym czwartego sezonu cyklu Salomon Nordic Sunday, przyszedł czas na podsumowanie słowne. Postanowiliśmy oddać głos samym biegaczom i dziś zamieszczamy wypowiedzi uczestników tego najpopularniejszego w Polsce cyklu dla narciarzy biegowych amatorów.

Wysłaliśmy prośby o podsumowanie cyklu SNS do kilkunastu zawodników. Informację z prośbą o opinie opublikowaliśmy także na facebookowym profilu Salomon Nordic Sunday. Pytaliśmy o ocenę sezonu, a także sugestie na przyszłość.

Komentarzy: 0

2013-04-05 18:19

Czytaj więcej
jakuszyce

Na malucha…

Na malucha... Czyli jak się trafia na listę startową I Małego Biegu Piastów.

Komentarzy: 0

2013-03-13 18:21

Czytaj więcej
images/Sezon2012-2013/Biegi_narciarskie/Loga/Start%20logo.jpg

Ikatur (Start,Karhu) rozdaje narty

Rozdajemy narty!

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą, jaka została przygotowana dla Was przez firmę Ikatur, przedstawiciela takich marek jak: KARHU, START, STONEHAM, WINTERSTEIGER.

Mając na uwadze Wasze zaangażowanie w sporty zimowe, zrobiliśmy wszystko aby zapewnić Wam najlepsze ceny na asortyment którego potrzebujecie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!  SZCZEGÓŁY TUTAJ

Z narciarskim pozdrowieniem

IKATUR

p.s kontakt z firmą lub skipol@skipol.pl

Komentarzy: 0

2013-03-08 09:37

Czytaj więcej
tomasz hucał

37. Bieg Piastów, czyli w pracy na nartach

Gdy kilka lat temu stawiałem pierwsze kroki na biegówkach, a raczej przewracałem się, klnąc pod nosem, nie liczyłem na to, że będę kiedyś miał miejsce w pierwszym sektorze startujących w Biegu Piastów, nie wspominając już o tym, że będę mógł przyłożyć rękę do organizacji tej cudownej imprezy.

Komentarzy: 0

2013-03-04 18:18

Czytaj więcej
zdrowie

Narty biegowe - aspekty medyczne

Narty biegowe mogą być z powodzeniem zastosowane również jako skuteczny środek rehabilitacji ruchowej. W porównaniu do biegania narty biegowe angażują mięśnie całego ciała.

Komentarzy: 1

2013-02-23 15:35

Czytaj więcej

Małopolska przyjazna narciarstwu biegowemu

Miło nam donieść, że Małopolska, która do niedawna stanowiła jedną z głównych ostoi narciarstwa zjazdowego w Polsce pomału otwiera się na również na jego (czyli narciarstwa) wersję klasyczną w skali „quasi-masowej”.

Na pewno, przynajmniej częściowo jest to efektem „Justynomanii” – w końcu Justyna Kowalczyk pochodzi z Kasiny Wielkiej odległej od Krakowa raptem o 50 kilometrów. Być może jest to też zasługą tych mądrych lekarzy, szczególnie kardiologów, którzy swoim pacjentom przepisują: „2 x w tygodniu po 5 km”, zamiast rutynowych: „3 x dziennie po 2 tabletki…” A może po prostu już osiągnęliśmy wyższy poziom świadomości społeczeństwa konsumpcyjnego i chce nam się chcieć! Bo przecież przygodę z nartami biegowymi można rozpocząć praktycznie w każdym wieku.


Przyczyn zauważalnego wzrostu popularności biegania czy choćby tylko człapania na nartach jest wiele, ale na pewno jedną z ważniejszych jest aspekt ekonomiczny. Zakup sprzętu dla początkującego adepta „Nordic ski” to wydatek od kilkuset do tysiąca PLN za cały zestaw (narty, wiązania, buty, kije), co stanowi niewielki procent wydatków na taki sam zestaw do narciarstwa zjazdowego. Wydatek ten jest poza tym wydatkiem jednorazowym i całkowitym, jako że biegając na nartach nie korzystamy przecież z coraz droższych wyciągów narciarskich.

Wychodząc naprzeciw tym trendom w ostatnim roku powstało w niewielkiej odległości od Krakowa kilka nowych miejsc do uprawiania tego sportu (czy też jak wolą niektórzy: hobby). Ojców i Puszcza Niepołomicka, czyli tereny popularne wśród krakowian głównie latem, również zimą chcą zaprosić na weekendowe, kilkugodzinne wypady gości ze stolicy Małopolski. Dla tych, którzy zdecydują się na trochę dłuższe wycieczki bardzo ciekawe trasy przygotowały ośrodki w Koninkach i Lubomierzu (Gorce). Piękna, choć dość długa trasa (dla bardziej zaawansowanych) została wytyczona wokół Mogielicy w Beskidzie Wyspowym. Jednak chyba najciekawszą ofertą, szczególnie dla początkujących, może okazać się nowy ośrodek na polu golfowym w Paczółtowicach (30 km od Krakowa).

Niewątpliwą przewagą biegania na nartach nad innymi zimowymi sportami jest fakt, że podstaw techniki można się nauczyć bardzo szybko i bardzo szybko również można zacząć czerpać z biegania autentyczną przyjemność. A potem…no cóż, pora na nowe wyzwania i wzięcie udziału w którymś z coraz liczniejszych biegów masowych dla amatorów. Z Małopolski do Jakuszyc na Bieg Piastów jest trochę daleko, możemy zatem wybrać jedną z imprez organizowanych nieopodal Krakowa, np. wziąść udział w jednej z edycji najwiekszej amatorskiej imprezy w narciarstwie biegowym w Polsce popularnego już w środowisku biegaczy SNS, czyli Salomon Nordic Sunday, imprezy organizowanej pod patronatem firmy Salomon (jednego z liderów rynku sprzętu do narciarstwa biegowego) do wyboru m.in.: Lubomierz, Kubalonka, Paczółtowice.Terminarz,edycji SNSmin. na portalu skipol.pl w zakładce kalendarze.

Kilka wskazówek dla osób pragnących rozpocząć przygodę z narciarstwem biegowym.
 

Początkujący narciarze biegowi, powinni pamiętać o prawidłowym doborze sprzętu. Długość nart dobierana jest do wagi narciarza. (najlepiej zrobi to sprzedawca opierając się na stosownej tabeli). Zaczynający przygodę z nartami biegowymi rozpoczynają naukę od stylu klasycznego. Ważnym aspektem w wyborze nart jest wybór modelu posiadającego „łuskę” (chropowata powierzchnia ślizgu w strefie pod butem). Dzięki temu unikniemy konieczności skomplikowanego dobierania smarów. Dla zaczynających przygodę z biegami polecamy narty Salomon z linii Snowscape lub Elite.

 

Kolejny etap to dobór butów i wiązań. W przeciwieństwie do narciarstwa zjazdowego to buty z wiązaniami stanowią komplet, a nie narta z wiązaniem.

Na rynku występuje kilka systemów konstrukcji butów i wiązań. Najpopularniejszym jest system SNS stosowany m.in. w sprzęcie Salomon czy Atomic.

W jego obrębie występują dwie podstawowe serie Pilot i Profil – ważne jest aby buty były wykonane w tej samej technologii. Czyli najprościej - do butów Pilot kupujemy wiązania Pilot.

 

Kije stanowią ostatni element niezbędnego wyposażenia. Tutaj dla amatora sprawa jest prosta. Ich długość powinna sięgać „pod pachę”.

A zatem – do zobaczenia na małopolskich trasach biegowych! Spocznij!

 

Artykulik przygotowany przez Centrum nart biegowych Salomon/Atomic w Krakowie, ul. Gromadzka 46, tel: 12 4236188, www:megaoutdoor.pl
Komentarzy: 0

2013-01-09 18:07

Czytaj więcej
jakuszyce

Przygody początkującego narciarza biegowego

Jako początkujący narciarz biegowy wybrałem się pojeździć na nartach biegowych. Pogoda była przecudna i słońce rozpieszczało wszystkich zeń korzystających.

Komentarzy: 0

2012-12-14 18:25

Czytaj więcej

Patronujemy - Patronujemy - Patronujemy

Bieg piastów Bieg Podhalański Bieg Jaćwingów Bieg Hetmański 14  lutego 2016 bieg lotnikow

Partnerzy - Partnerzy - Partnerzy

Biegi Górskie Winter Szus Beskidski Cross Tylko igrzyska Biathlon karpacz DZN Projektujemy, zakładamy, aranżujemy i pielęgnujemy ogrody z największą starannością. Szklarska Poręba Jamrozowa Polana Biegówki Bielsko polskie nartorolki partner nordiclife Encyklopedia sportu

Prawa autorskie © skipol.pl

S

k

l

e

p