podmenu

Ankieta

tymczasowy brak ankiety 11 - termin głosowania minął

Obozy - zapisyDbaj o Formę – 10-17 sierpnia

Kalendarz

2021-01-23 - Bieg Tropem Żubra - MUCZNE [ODWOŁANE] [szczegóły wkrótce]

Bieg zaliczany do Pucharu Polski Amatorów PZN

2021-01-30 - XIV Puchar Magurki - MAGURKA WILKOWICKA [Szczegóły w linku]

Bieg zaliczany do Pucharu Polski Amatorów PZN

2021-01-31 - Bieg do Upadłego - KRZYWA [Szczegóły w linku]

Bieg zaliczany do Pucharu Polski Amatorów

2021-02-06 - XI Bieg Podhalański - NOWY TARG [szczegóły w linku]

Puchar Polski Amatorów w biegach narciarskich

2021-02-07 - 46 Międzynarodowy Bieg Narciarski „O Istebniański Bruclik” - KUBALONKA/ISTEBNA [szczegóły wkrótce]

Bieg zaliczany do Pucharu Polski Amatorów PZN

2021-02-13 - Turbacz XC Uphill - OBIDOWA [szczegóły w linku]

Puchar Polski Amatorów w biegach narciarskich

2021-02-14 - Sprint XC - KLIKUSZOWA [szczegóły w linku]

Puchar Polski Amatorów w biegach narciarskich

2021-02-14 - 34 Bieszczadzki Bieg Lotników - USTJANOWA/Ustrzyki Dolne [Szczegóły w linku]

Bieg zaliczany do Pucharu Polski Amatorów PZN

2021-02-20 - Mistrzostwa Polski Amatorów - bieg klasykiem - ZAKOPANE (COS) [szczegóły wkrótce]

Wstępny termin zawodów, zostanie potwierdzony do końca listopada

2021-02-21 - Mistrzostwa Polski Amatorów - bieg łyżwą - ZAKOPANE (COS) [szczegóły wkrótce]

Wstępny termin zawodów, zostanie potwierdzony do końca listopada

2021-02-27 - XXXII Roztoczański Bieg Hetmański - TOMASZÓW LUBELSKI [szczegóły wkrótce]

Bieg zaliczany do Pucharu Polski Amatorów PZN

2021-02-28 - Bieg Narciarski o Puchar Wisły - KUBALONKA [NOWY TERMIN] [Szczegóły w linku]

Bieg zaliczany do Pucharu Polski Amatorów PZN, zmiana terminu z 16 stycznia na 31 stycznia

2021-03-05 - 45 Bieg Piastów 30km F - JAKUSZYCE [szczegóły wkrótce]

45 Festiwal Biegu Piastów

2021-03-05 - 45 Bieg Piastów 7km CL - JAKUSZYCE [szczegóły wkrótce]

45 Festiwal Biegu Piastów

2021-03-06 - 45 Bieg Piastów 50km CL - JAKUSZYCE [szczegóły wkrótce]

45 Festiwal Biegu Piastów

2021-03-07 - 45 Bieg Piastów 25km CL - JAKUSZYCE [szczegóły wkrótce]

45 Festiwal Biegu Piastów

Kocham Biegówki

jakuszyce

Na malucha…

Na malucha... Czyli jak się trafia na listę startową I Małego Biegu Piastów.

Komentarzy: 0

2013-03-13 18:21

Czytaj więcej
images/Sezon2012-2013/Biegi_narciarskie/Loga/Start%20logo.jpg

Ikatur (Start,Karhu) rozdaje narty

Rozdajemy narty!

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą, jaka została przygotowana dla Was przez firmę Ikatur, przedstawiciela takich marek jak: KARHU, START, STONEHAM, WINTERSTEIGER.

Mając na uwadze Wasze zaangażowanie w sporty zimowe, zrobiliśmy wszystko aby zapewnić Wam najlepsze ceny na asortyment którego potrzebujecie.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!  SZCZEGÓŁY TUTAJ

Z narciarskim pozdrowieniem

IKATUR

p.s kontakt z firmą lub skipol@skipol.pl

Komentarzy: 0

2013-03-08 09:37

Czytaj więcej
tomasz hucał

37. Bieg Piastów, czyli w pracy na nartach

Gdy kilka lat temu stawiałem pierwsze kroki na biegówkach, a raczej przewracałem się, klnąc pod nosem, nie liczyłem na to, że będę kiedyś miał miejsce w pierwszym sektorze startujących w Biegu Piastów, nie wspominając już o tym, że będę mógł przyłożyć rękę do organizacji tej cudownej imprezy.

Komentarzy: 0

2013-03-04 18:18

Czytaj więcej
zdrowie

Narty biegowe - aspekty medyczne

Narty biegowe mogą być z powodzeniem zastosowane również jako skuteczny środek rehabilitacji ruchowej. W porównaniu do biegania narty biegowe angażują mięśnie całego ciała.

Komentarzy: 1

2013-02-23 15:35

Czytaj więcej

Małopolska przyjazna narciarstwu biegowemu

Miło nam donieść, że Małopolska, która do niedawna stanowiła jedną z głównych ostoi narciarstwa zjazdowego w Polsce pomału otwiera się na również na jego (czyli narciarstwa) wersję klasyczną w skali „quasi-masowej”.

Na pewno, przynajmniej częściowo jest to efektem „Justynomanii” – w końcu Justyna Kowalczyk pochodzi z Kasiny Wielkiej odległej od Krakowa raptem o 50 kilometrów. Być może jest to też zasługą tych mądrych lekarzy, szczególnie kardiologów, którzy swoim pacjentom przepisują: „2 x w tygodniu po 5 km”, zamiast rutynowych: „3 x dziennie po 2 tabletki…” A może po prostu już osiągnęliśmy wyższy poziom świadomości społeczeństwa konsumpcyjnego i chce nam się chcieć! Bo przecież przygodę z nartami biegowymi można rozpocząć praktycznie w każdym wieku.


Przyczyn zauważalnego wzrostu popularności biegania czy choćby tylko człapania na nartach jest wiele, ale na pewno jedną z ważniejszych jest aspekt ekonomiczny. Zakup sprzętu dla początkującego adepta „Nordic ski” to wydatek od kilkuset do tysiąca PLN za cały zestaw (narty, wiązania, buty, kije), co stanowi niewielki procent wydatków na taki sam zestaw do narciarstwa zjazdowego. Wydatek ten jest poza tym wydatkiem jednorazowym i całkowitym, jako że biegając na nartach nie korzystamy przecież z coraz droższych wyciągów narciarskich.

Wychodząc naprzeciw tym trendom w ostatnim roku powstało w niewielkiej odległości od Krakowa kilka nowych miejsc do uprawiania tego sportu (czy też jak wolą niektórzy: hobby). Ojców i Puszcza Niepołomicka, czyli tereny popularne wśród krakowian głównie latem, również zimą chcą zaprosić na weekendowe, kilkugodzinne wypady gości ze stolicy Małopolski. Dla tych, którzy zdecydują się na trochę dłuższe wycieczki bardzo ciekawe trasy przygotowały ośrodki w Koninkach i Lubomierzu (Gorce). Piękna, choć dość długa trasa (dla bardziej zaawansowanych) została wytyczona wokół Mogielicy w Beskidzie Wyspowym. Jednak chyba najciekawszą ofertą, szczególnie dla początkujących, może okazać się nowy ośrodek na polu golfowym w Paczółtowicach (30 km od Krakowa).

Niewątpliwą przewagą biegania na nartach nad innymi zimowymi sportami jest fakt, że podstaw techniki można się nauczyć bardzo szybko i bardzo szybko również można zacząć czerpać z biegania autentyczną przyjemność. A potem…no cóż, pora na nowe wyzwania i wzięcie udziału w którymś z coraz liczniejszych biegów masowych dla amatorów. Z Małopolski do Jakuszyc na Bieg Piastów jest trochę daleko, możemy zatem wybrać jedną z imprez organizowanych nieopodal Krakowa, np. wziąść udział w jednej z edycji najwiekszej amatorskiej imprezy w narciarstwie biegowym w Polsce popularnego już w środowisku biegaczy SNS, czyli Salomon Nordic Sunday, imprezy organizowanej pod patronatem firmy Salomon (jednego z liderów rynku sprzętu do narciarstwa biegowego) do wyboru m.in.: Lubomierz, Kubalonka, Paczółtowice.Terminarz,edycji SNSmin. na portalu skipol.pl w zakładce kalendarze.

Kilka wskazówek dla osób pragnących rozpocząć przygodę z narciarstwem biegowym.
 

Początkujący narciarze biegowi, powinni pamiętać o prawidłowym doborze sprzętu. Długość nart dobierana jest do wagi narciarza. (najlepiej zrobi to sprzedawca opierając się na stosownej tabeli). Zaczynający przygodę z nartami biegowymi rozpoczynają naukę od stylu klasycznego. Ważnym aspektem w wyborze nart jest wybór modelu posiadającego „łuskę” (chropowata powierzchnia ślizgu w strefie pod butem). Dzięki temu unikniemy konieczności skomplikowanego dobierania smarów. Dla zaczynających przygodę z biegami polecamy narty Salomon z linii Snowscape lub Elite.

 

Kolejny etap to dobór butów i wiązań. W przeciwieństwie do narciarstwa zjazdowego to buty z wiązaniami stanowią komplet, a nie narta z wiązaniem.

Na rynku występuje kilka systemów konstrukcji butów i wiązań. Najpopularniejszym jest system SNS stosowany m.in. w sprzęcie Salomon czy Atomic.

W jego obrębie występują dwie podstawowe serie Pilot i Profil – ważne jest aby buty były wykonane w tej samej technologii. Czyli najprościej - do butów Pilot kupujemy wiązania Pilot.

 

Kije stanowią ostatni element niezbędnego wyposażenia. Tutaj dla amatora sprawa jest prosta. Ich długość powinna sięgać „pod pachę”.

A zatem – do zobaczenia na małopolskich trasach biegowych! Spocznij!

 

Artykulik przygotowany przez Centrum nart biegowych Salomon/Atomic w Krakowie, ul. Gromadzka 46, tel: 12 4236188, www:megaoutdoor.pl
Komentarzy: 0

2013-01-09 18:07

Czytaj więcej
jakuszyce

Przygody początkującego narciarza biegowego

Jako początkujący narciarz biegowy wybrałem się pojeździć na nartach biegowych. Pogoda była przecudna i słońce rozpieszczało wszystkich zeń korzystających.

Komentarzy: 0

2012-12-14 18:25

Czytaj więcej

ABC biegacza narciarskiego- ślizgi nart biegowych

Nie posmarujesz, nie pojedziesz?

Pojedziesz… przynajmniej na biegówkach. Niektóre z nart biegowych mają ślizgi niewymagające w ogóle smarowania, dzięki konstrukcji typu „rybia łuska”, w innych z kolei dobór odpowiedniego smaru to podstawa. Oto podstawowe typy ślizgów dla nart biegowych Rossignol:

AR POSITRACK – Kształtowany termicznie, niewymagający smarowania ślizg z „rybią łuską” zapewniający maksymalną przyczepność i najlepszy kompromis pomiędzy odbiciem i poślizgiem na wszystkich rodzajach śniegu.

Występuje m.in. w modelach:

BC 70 Positrack ,  BC 90 Positrack , EVO Tour NIS Positrack , Zymax Classic Positrack


NUMERIC FINISH Technologia z fabrycznie tworzoną strukturą ślizgu stosowana w nartach zawodniczych umożliwiająca wykończenie ślizgu na wiele sposobów. Zapewnia najlepszy poślizg bez względu na warunki śniegowe i temperaturę.


Występuje m.in. w modelach:

Delta Classic NIS

Delta Skating NIS

Zymax Classic NIS

X-IUM Skating WC 2

X-IUM Classic WC 2

 

AR PLUS – frezowany, niewymagający smarowania ślizg zapewnia wydajne odbicie od podłoża, a jednocześnie bardzo dobry poślizg.Występuje m.in. w modelach:

X-TOUR ESCAPE NIS AR

ZYMAX CLASSIC AR

ALIAS ACTION AR

DELTA COURSE CLASSIC NIS AR

 

DOUBLE GROOVE GUIDE – Ten rodzaj ślizgu z podwójnym rowkiem stabilizuje nartę oraz ułatwia jej prowadzenie, niezależnie od jej pozycji. Stosowany w nartach do biegania techniką łyżwową.


Występuje m.in. w modelach:

Zymax Skating NIS

Delta Skating NIS

X-IUM Skating WC 2

 

STONE FINISH - Frezowane wykończenie ślizgu. Stosowane często w nartach typu backcountry oraz w juniorskich. Wymaga smarowania.


Występuje m.in. w modelach:

BC 59

BC 68

Delta Classic JR,  Delta Skating JR

Prezentację ślizgów Rossignol-a przygotował www.snowx.pl  - OUTLET ZIMOWY


Komentarzy: 0

2012-12-11 15:31

Czytaj więcej

Start biegówek na skipolu

Już teraz zdarza się, że pracownicy ochrony, nie zważając na opór klientów, przeszukują im torebki i kieszenie, zaciągają na zaplecze i ćwiczą na nich chwyty obezwładniające. Niektórzy wskutek interwencji pracowników ochrony tracą zdrowie, a w najbardziej drastycznych przypadkach życie – pisze "Rz".

"Potraktowali mnie jak złodziejkę. Przy ludziach kazali otworzyć torebkę i pokazać, co tam rzekomo schowałam, bo im się przywidziało, że zgarnęłam krem z półki" – skarży się jedna z internautek cytowana przez gazetę. Inni wymieniają: ochroniarz wykręcił rękę, szarpał, popychał, nie chciał wypuścić ze sklepu.

Komentarzy: 2

2012-06-19 12:34

Czytaj więcej

Koniec sezonu czyli jak zadbać o narty latem.

Przyszedł koniec sezonu więc każdy odkłada swoje narty na bok... Lecz co należy zrobić, by w przyszłym sezonie były równie szybkie?? Oto kilka wskazówek jak należy zadbać o swój sprzęt latem.

Komentarzy: 0

2012-04-24 16:20

Czytaj więcej

Patronujemy - Patronujemy - Patronujemy

Bieg piastów Bieg Podhalański Bieg Jaćwingów Bieg Hetmański 14  lutego 2016 bieg lotnikow

Partnerzy - Partnerzy - Partnerzy

Biegi Górskie Winter Szus Beskidski Cross Tylko igrzyska Biathlon karpacz DZN Projektujemy, zakładamy, aranżujemy i pielęgnujemy ogrody z największą starannością. Szklarska Poręba Jamrozowa Polana Biegówki Bielsko polskie nartorolki partner nordiclife Encyklopedia sportu

Prawa autorskie © skipol.pl

S

k

l

e

p