szczyrk

Dawid Kubacki lato zaczął fantastycznie i równie dobrze je zakończył. W Szczyrku na skoczni HS 106 został w piątek mistrzem Polski. Na podium stanęli też Maciej Kot i Andrzej Stękała. Wśród kobiet pierwszy tytuł w karierze wywalczyła młodziutka Kinga Rajda.

 

Przy bardzo niskiej temperaturze rozegrano w piątek konkurs o zimo... letnie Mistrzostwo Polski w skokach narciarskich na normalnej skoczni w Szczyrku. Tytuł po dwóch fantastycznych skokach na odległość 101 i 107 metrów zdobył Dawid Kubacki, który o zaledwie 2,5 punktu wyprzedził Macieja Kota. Ten z kolei identyczną różnicą pokonał Andrzeja Stękałę – największe zaskoczenie in plus szczyrkowskiej rywalizacji.

 

Zawody przebiegały w wyjątkowo równych warunkach. Wiatr nie tylko nie przeszkadzał zawodnikom, ale nawet pomagał – szczególnie w 2. serii, gdy pod koniec zawodów kibice oglądali loty lądowane daleko poza linią setnego metra. Tylko takie dawały na Skalitem nadzieję na podium. Najpierw 100 metrów skoczył Jan Ziobro, by wkrótce potem przeskoczył go Klemens Murańka. 105 metrów Bartłomieja Kłuska przy raptem 95,5 w pierwszej kolejce wystarczyło tylko na 7. pozycję. Wyżej byli Żyła, Stoch i ulubieniec lokalnej publiczności Stefan Hula, któremu do „pudła” zabrakło 6,5 pkt (nieco ponad 3 metry). Jedynymi, którzy w obu seriach konkursowych zanotowali trzycyfrowe wyniki, byli Stękała, Kot i Kubacki. I chociaż do końca nie było wiadomo, który z panów wygra, ich próby ostatecznie pozbawiły złudzeń teoretycznie wyżej notowanych kolegów.

 

Dawid Kubacki występem w Szczyrku zamyka więc fantastyczny dla siebie okres. Tylko tego lata został dwukrotnie mistrzem kraju, wygrywał konkursy Letniego Grand Prix, którego był liderem, a także Pucharu Kontynentalnego. Nie ulega wątpliwości, iż popularny „Mustaf” był wybijającą się postacią na arenie międzynarodowej.

 

Nie aż tak doskonałe, ale bardzo dobre lato zanotowała również nowa „królowa” polskich skoków, Kinga Rajda. Miejscowa zawodniczka poprawiła się względem zeszłorocznego czempionatu i z łatwością ograła dużo starsze od siebie Magdalenę Pałasz i Joannę Szwab. Szczególnie imponujące były dwie rzeczy: uderzająca wręcz skromność piętnastolatki oraz aż trzydziestopunktowa przewaga nad skoczkinią ze Starych Bystrych.

 

W sobotę od 11:00 na Skalitem konkurs drużynowy.

 

WYNIKI KOBIETY

WYNIKI MĘŻCZYŹNI

 

Ze Szczyrku, Michał Chmielewski