Znana wszem i wobec reprezentantka Finlandii, a zarazem świeżo upieczona mistrzyni swojego kraju w skokach narciarskich kobiet - Julia Kykkaenen stwierdziła, że w Krainie Tysiąca Jezior powinny zostać utworzone kluby dla skaczących dziewcząt, bowiem sytuacja jest bardzo poważna.


Skoki narciarskie pań w Finlandii są w jeszcze gorszym stanie niż męskie (biorąc pod uwagę środki finansowe, promocje, dotacje). Najlepsza skoczkini Suomi, czyli Julia, jest zdania, że o wiele więcej młodych dziewczyn zainteresowałoby się skokami, gdyby w jej kraju zostały utworzone specjalne grupy trenujących kobiet, a następnie zostałaby utworzona kadra z prawdziwego zdarzenia.

Skoczkinie w Suomi trenują wraz z mężczyznami w poszczególnych klubach. Kykkaenen jak sama twierdzi, jest do tego przyzwyczajona. Jednak dla początkujących dziewczyn może być to zbyt krępujące, dlatego stan kobiecych skoków narciarskich w Finlandii z roku na rok jest niestety coraz słabszy. Sama zainteresowana uważa również, że fińskie szkoły sportowe powinny kłaść większy nacisk na tą dyscyplinę. Przypomnijmy, że w mistrzostwach Finlandii startowało zaledwie pięć skoczkiń narciarskich.

fot.facebook.com - profil zawodniczki

Piotr Walkowiak