images/SkokiNarciarskieKobietPajakAga/Takanashi%20Sara%202.jpg


Zakończył się piękny sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet 2012/2013, w którym zdecydowanie najlepsza okazała się reprezentantka Japonii Sara Takanashi.

Młodziutka mistrzyni świata juniorek oraz srebrna medalistka seniorskiego czempionatu, w tym sezonie, w pucharowych zmaganiach triumfowała ośmiokrotnie. Czterokrotnie była druga, a raz stanęła na najniższym stopniu podium. Jedynie nie "wyszły" jej starty w Schonach (4.) oraz w Sapporo (12. i 5.). Wojowniczka swoje doskonałe występy przypieczętowała zdobyciem dużej Kryszstałowej Kuli.

W sumie Japonka zgromadziła 1297 punktów, a tym samym wyprzedziła swoją najgroźniejszą rywalkę rodem z Ameryki. Sarah Hendrickson, czyli obrończyni tytułu z minionego sezonu, w obecnym cyklu zdobyła 1047 punktów. Na najniższym stopniu podium stanęła Coline Mattel, która w ostateczności, po długiej rywalizacji, okazała się lepsza od prawdziwego objawienia drugiej części sezonu, czyli Jacqueline Seifriedsberger. Po wyrównanych startach, na miejscu 5. sezon zakończyła Anette Sagen, która w tym roku w Schonach odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Czołową szóstkę zamknęła brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek z Liberca, liderka ekipy Słoweńskiej Katja Pozun.

KLASYFIKACJA GENERALNA PUCHARU ŚWIATA 2012/2013

fot. Agnieszka Pająk

Piotr Walkowiak