fis logo

FIS i MKOl opublikowały szczegółowe wymagania dotyczące kwalifikacji zawodników do narciarskich zmagań podczas igrzysk olimpijskich w 2018 roku.

 

W dokumencie, który Międzynarodowa Federacja Narciarska zaprezentowała na swojej stronie internetowej, znajdują się wszystkie wytyczne dla krajowych federacji. To na ich podstawie odbędzie się kwalifikacja zawodników do igrzysk w Pjongczang.

 

 

Biegi narciarskie

 

Na trasach biegowych w centrum zimowym Alpensia (ok. 40 km w linii prostej od miasta-gospodarza imprezy) we wszystkich konkurencjach może łącznie wystąpić 310 zawodników. Każdy kraj może wysłać do Azji łącznie 20 narciarzy, ale w przypadku silniejszej kadry którejś z płci może być to np. proporcja 12 do 8. Do każdego ze startów trener nominuje tylko najlepszą czwórkę. W sztafecie prawo startu ma tylko jedna drużyna na reprezentację.

 

Jakie wymagania międzynarodowe muszą spełniać zawodnicy walczący o olimpijską nominację? Przede wszystkim być urodzonymi przed 1 stycznia 2002 roku oraz spełniać zasady art. 221. ICR (Księgi Międzynarodowych Zasad Zawodów Narciarskich), mówiącego o dopingu, badaniach i kwestiach medycznych. Ale federacja nałożyła jeszcze zasady dodatkowe, bazujące na podstawie Olimpijskiej Listy Punktów FIS, która zostanie opublikowana tuż przed igrzyskami. Ta liczona będzie na podstawie średniej z pięciu zawodów w każdej specjalności, w których zmagania odbędą się w terminie kwalifikacyjnym, tzn. między 1 lipca 2016 a 21 stycznia 2018. Ustalono dwa typy kryteriów:

 

Kryterium A – daje możliwość udziału we wszystkich konkurencjach, jeśli zawodnik nie przekroczy 100 pkt. olimpijskich FIS oraz w sprincie plus biegu dystansowym (10/15 km), jeśli liczba oczek nie przekracza 120.

 

Kryterium B – pozwala na start w sprincie lub (!) biegach na 10/15 kilometrów.

 

Osobne zasady kwalifikacji ustalono dla gospodarzy igrzysk – Koreańczyków, a także na wypadek, gdyby nie wszystkie 310 miejsc startowych zostało obsadzone. Wówczas korzysta się z listy 500 najlepszych narciarzy w każdej konkurencji wg wspomnianej wyżej punktowej listy olimpijskiej.

 

 

Kombinacja norweska

 

Pod olimpijską flagą w Korei wystartuje 55 dwuboistów. Każdy kraj może wystawić maksymalnie 4 reprezentantów. Co ciekawe, inaczej niż w przypadku biegów krajowe związki mogą rozpatrywać zawodników urodzonych także w 2002 roku. Dużo prostsze są same wymogi nakładane przez FIS. Aby być na liście „branych pod uwagę”, wystarczy zdobyć w trakcie kariery przynajmniej 1 punkt Pucharu Świata lub Letniego Grand Prix lub przynajmniej 1 punkt Pucharu Kontynentalnego w okresie zdobywania kwal. Olimpijskiej (lipiec 2016 – 21 stycznia 2018)

 

Przypomnijmy, że na arenach centrum zimowego Alpensia biegacze obu płci zmierzą się łącznie w 12 konkurencjach: skiathlonach, sprintach klasykiem, sprintach drużynowych, sztafetach, biegach dystansowych na 10 i 15 km łyżwą oraz maratonach klasykiem. Zawody w biegach potrwają od 10 do 25 lutego 2018 roku. Kombinatorzy wystąpią indywidualnie na normalnej i dużej skoczni metodą Gundersena, a także w sztafecie 4x5 km. Ich finały zaplanowano między 11 a 20 lutego. Całe igrzyska zaczną się na stadionie olimpijskim w Pjongczang 9 lutego.

 

CAŁY DOKUMENT (.PDF) PO ANGIELSKU DOSTĘPNY TUTAJ

 

Michał Chmielewski