jaskowiec

Za nami kolejny piękny rok polskiego sportu. Redakcja Skipola ocenia szanse narciarzy w gronie nominowanych i typuje zwycięzców. Czekamy też na wasze opinie.

 

Supersilna w rzutach Anita Włodarczyk, superskupiony na jeździe quadem Rafał Sonik. Bartłomiej Bonk? Adam Kszczot? A może Agnieszka Radwańska lub Robert Lewandowski? Nie możemy też zapominać o gladiatorach z Kataru. 81. Plebiscyt Przeglądu Sportowego i TVP na Najlepszego Sportowca Roku 2015 rusza pełną parą. Szans na przejście do historii będzie wiele – od samego znalezienia się w gronie nominowanych, przez wejście do czołowej dziesiątki, stanięcie na podium, sięgnięcie po Złotego Czempiona, aż po pobicie rozmaitych rekordów. Pytań jest wiele, a odpowiedzi poznamy dopiero 9 stycznia.

 

Drugi najstarszy sportowy plebiscyt tego typu na świecie widział w przeszłości wiele. To na przykład zaskakujący triumf Roberta Kubicy w olimpijskim roku 2008, jedyne w historii zwycięstwo duetu (kajakarze Marek Łbik i Marek Dopierała) w 1987 roku, a ponadto fantastyczna seria pięciu wygranych z rzędu Justyny Kowalczyk (2009-13) czy rekord liczby głosów Adama Małysza w 2002 roku, kiedy to po serii sukcesów uzbierał niebotyczne 2,66 mln punktów (przy „raptem” 716 tys. głosów Kamila Stocha w roku 2014). Z punktu widzenia fanów narciarstwa ważna jest jeszcze jedna statystyka – ich poskramiacze w XXI w. zgarnęli aż dziesięć statuetek. To pogrom i najlepszy dowód na to jak popularną dziedziną sportu w kraju na co dzień się zajmujemy.

 

W roku 2015 o wzbogacenie tej kolekcji może być jednak bardzo trudno. Owszem, narciarze klasyczni sięgali minionej zimy po tytuły mistrzowskie (2 brązowe medale drużyn na MŚ w Falun + 2 krążki Weroniki Nowakowskiej-Ziemniak na biathlonowych MŚ w Kontiolahti), jednakże konkurencja po raz kolejny robi wrażenie. Ale nie martwi nas to – dla polskiego sportu to sytuacja idealna.

 

ZDANIEM REDAKCJI:

 

Katarzyna Nowak: Lewandowski, Włodarczyk, Radwańska, Fajdek. Miejsca dla Justyny Kowalczyk i Sylwii Jaśkowiec w dziesiątce osobiście nie widzę. Temat był głośny przez chwilę, a później jak szybko wybuchł, tak niestety szybko ucichł. Sama Kowalczyk jest bardzo rozpoznawalna, niezależnie od relatywnie niewielkich jak na nią osiągnięć w ubiegłym roku, jednak nie oszukujmy się, występy drużynowe w naszym kraju (poza nieśmiertelną piłką nożną, siatkówką i może w jakimś stopniu piłką ręczną) dla przeciętnego kibica sprzed telewizora znajdują się na drugim miejscu Emotikon wink

 

Kuba Cieślar: Jako typowy biegowo-narciarski szowinista zagłosuję oczywiście na tandem Justyna Kowalczyk-Sylwia Jaśkowiec. Z sympatii dla biathlonu liczę także na miejsce w czołówce plebiscytu Weroniki Nowakowskiej. Nikt nie jest doskonały i ten kawałek przyczepiony do pleców Weroniki zupełnie mi nie przeszkadza. Po Kamilu Stochu spodziewałem sie w ubiegłym sezonie trochę więcej w myśl zasady "szlachectwo zobowiązuje".

 

Karolina Snowarska: Głosuję na Justynę Kowalczyk i Sylwię Jaśkowiec, choć faworytów jest naprawdę wielu. Jednakże brąz na MŚ i wpisanie się do historii jest dużym osiągnięciem. Trzymam mocno kciuki za nasz duet, ale o miejsce w czołowej trójce może być trudno. Wśród faworytów na pewno są: Robert Lewandowski, Agnieszka Radwańska, Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek.

 

Michał Chmielewski: Nie ma co udawać, że poprzednia zima była dla naszych nart równie dobra co poprzednie. Nie była. Przez większość sezonu pytaliśmy o przyczyny słabszej dyspozycji biegaczy i skoczków, więc mimo krążków w Falun nie da się zapomnieć gorzkich dla kibicowskich serc dni. Na przykład tego, gdy Justyna Kowalczyk nie dobiegała na szczyt Alpe Cermis lub tych, w których pod nieobecność Kamila Stocha orły Kruczka miały problem z wejściem do 2. serii zawodów w skokach. Sportowo 2015 rok zdecydowanie wygrała w narciarstwie Weronika Nowakowska-Ziemniak, ale paradoksalnie nie ma większych szans na wyprzedzenie duetu Kowalczyk-Jaśkowiec. Bo po prostu się o niej nie mówiło. W czasach, gdy Plebiscyt jest bardziej konkursem popularności niż osiągnięć to fatalna dla sympatycznej biathlonistki sytuacja wyjściowa. Kto wygra? Na tytuł zasługują Agnieszka Radwańska, Robert Lewandowski i Anita Włodarczyk. Sportowo typowałbym tę ostatnią. Ale u bukmachera postawiłbym na „Lewego”.

 

Hubert Koszyk: Od kilku lat ten Plebiscyt jest jednym wielkim nieporozumiem. Na tyle, że naprawdę zastanawiam się, czy jest sens cokolwiek na ten temat pisać i publikować. Co do Justyny Kowalczyk - może siłą rozpędu wejdzie do TOP10, ale w minionym sezonie relatywnie niewiele osiągnęła. Sama Kowalczyk miałaby jeszcze szansę, ale we dwie - raczej słabo to widzę. No, chyba że Justyna rewelacyjne zacznie sezon. Oczywiście będę głosował na Sylwię, ale raczej z osobistej sympatii do niej. Typuję: 1. Lewandowski, 2. Radwańska, 3. Włodarczyk.

 

Marek Cielec: Moje typy: Anita Włodarczyk, Paweł Fajdek, Agnieszka Radwańska. Justyna z Sylwią mają moim zdaniem mniejsze szanse. Także przez to, że są razem. Indywidualnie w PŚ wielkich sukcesów nie było, a startów w duecie było jednak za mało. Uważam, że w zestawieniu z mistrzami świata panie powinny znaleźć się na dalszej pozycji.

 

Jak głosować? Od 26 listopada można to robić tradycyjnie z pomocą kuponów drukowanych w Przeglądzie Sportowym. Druga możliwość to internet i strony www.przegladsportowy.pl oraz www.sport.tvp.pl. W dniu Gali Mistrzów Sportu uruchomione zostanie także głosowanie SMS. Lista nominowanych w kolejności alfabetycznej (pogrubieni przedstawiciele narciarstwa):

 

1. Bartłomiej Bonk (podnoszenie ciężarów)

2. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)

3. Andrzej Fonfara (boks)

4. Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (wioślarstwo)

5. Krzysztof Głowacki (boks)

6. Joanna Jędrzejczyk (MMA)

7. Michał Jurecki (piłka ręczna)

8. Radosław Kawęcki (pływanie)

9. Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec (biegi narciarskie)

10. Adam Kszczot (lekkoatletyka)

11. Michał Kubiak (siatkówka)

12. Robert Lewandowski (piłka nożna)

13. Rafał Majka (kolarstwo)

14. Piotr Małachowski (lekkoatletyka)

15. Weronika Nowakowska-Ziemniak (biathlon)

16. Agnieszka Radwańska (tenis)

17. Rafał Sonik (rajdy terenowe)

18. Kamil Stoch (skoki narciarskie)

19. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)

20. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)

 

MCh