images/Sezon2012-2013/Biegi_narciarskie/Loga/2013-01-26%2012.40.59.jpg


Łukasz Warmuz (nawigator), Justyna Frączek, Maciej Dubaj oraz Artur Kurek z Salewa Trailteam zdobyli mistrzostwo Europy w rajdach przygodowych. Zawody odbyły się na Ziemi Gorlickiej, w Beskidzie Niskim. Planowany dystans zawodów to 500 km pokonywanych non stop.


Mistrzowie Europy na metę w Stadninie Koni Huculskich w Gładyszowie – Regietowie wpadli po 78 godzinach. Jednak z wynikających z biegu wydarzeń względów organizatorzy musieli korygować trasę i skrócić ją o kilka punktów kontrolnych, co przekłada się na zmniejszenie ogólnego dystansu. Dodatkowo, ciasne limity czasowe zamknięcia punktów kontrolnych i stref zmian zmuszały zespoły do taktycznej rezygnacji z niektórych punktów kontrolnych.

Mimo prawdziwych zimowych warunków nie stanowiły one wielkiej przeszkody. Podczas pamiętnego zeszłorocznego Pucharu Europy (400 km) na Roztoczu temperatura spadła do -35 st. C. Tym razem nie mróz nie przekroczył –22 stopni, ale przy wietrze czynnik chłodzenia wynosił (co szczególnie odczuwalne jest na odcinkach rowerowych). Zawodnicy bardzo chwalili zadania specjalne, które są okrasą adventure racingu (angielska nazwa tego sportu). Pierwszym był sam prolog rajdu i bieg na orientację po Gorlicach. Trudność polegała, że mapa – tzw. szwajcarka – była „nieco wybrakowana", czyli zaznaczono na niej tylko najbliższą okolicę punktów kontrolnych. Trzeba więc było umiejętnie posługiwać się kompasem i mieć wyczucie dystansu. Kolejne zadanie odbyło się w Bieczu i był nim zjazd z mierzącej 60 m wieży ratuszowej. Bardzo obciążające dla zawodników okazało się podejście kątowe. To zadanie usytuowano w Kasztelu w Szymbarku. Różnica poziomów to dobre 20 m, a długość liny około 80 m. Niektórzy zawodnicy mówili o gwiazdkach przed oczami po zakończeniu... Wystartowało 10 czteroosobowych zespołów. W każdym musiała znajdować się przynajmniej jedna kobieta.

Przy okazji ME odbył się Zimowy Rajd 360 Stopni (tzw. trasa krótka). Zwyciężyli Marek Woźniczka i Stanisław Odróbka (zespół Non Stop Adventure).

Wyniki i relacje z rajdu prowadzone na bieżąco: www.team360.pl

O zwycięzcach:

Łukasz Warmuz (30 lat, Kraków) – biegał na orientację, wielokrotny medalista MP, od 200 roku w rajdach, uczestnik MŚ (5. m. Portugalia 2009 i 9. Francja). Digitalizacja szlaków w dla wydawnictwa kartograficznego Compass. Studiował Inżynierię Materiałową i Metalurgię.

Justyna (34 lat, Kraków) – sporty kolarskie, wielokrotna mistrzyni Polski w zjeździe i maratonie MTB, nauczycielka WF. Rajdy od 2004. Debiut również zimą podczas Winter Challenge. Sukcesy MŚ (5. m. Portugalia 2009 i 9. Francja). Obchodzi 20-lecie kariery kolarskie, ponad połowę życia na rowerze. Absolwentka AWF Kraków

Maciej Dubaj (31 lat, Kraków) – początek pływanie, gimnastyka akrobatyczna, trochę biegał na orientację, w liceum już startował w biegu na 90 km. W 2000 roku debiutował w rajdach. Pływał w akademickim klubie. Studiował Geodezję. Pracuje jako pilot wycieczek rowerowych po Europie.

Artur Kurek (42 lat, Żyrardów) w ostatniej chwili zastąpił Macieja Mierzwę. Obecnie koncentrje się na biegach górskich i triathlonie na dystansie IronMan. Karierę wspinaczkową przekierował na znacznie bezpieczniejsze rajdy przygodowe. Uczestnik MŚ (Argentyna 2004, Alpy 2005 i Nowa Zelandia 2006, Kanada 2006). Absolwent AWF Warszawa. Pracuje w Metro Warszawskie.

Bazą zawodów była Stadnina Koni Huculskich w Gładyszowie Regietowie.

Trasy:

Długa - ok. 497 km *
• bieg na orientację / adventure running: 112 km
• rowery górskie: 270 km• narty biegowe: 99 km
• jazda konna: 16 km
• zadania specjalne

Krótka - ok. 171 km
• bieg na orientację/adventure running: 51 km
• rowery górskie: 85 km
• narty biegowe: 35 km
• zadania specjalne

Dlaczego suma podawana jest z określeniem „około". Otóż mierzymy się trasę według optymalnych wariantów (nie zawsze najkrótszy odcinek jest najszybszy). Zawodnicy sami nawigują do punktów kontrolnych stanowiących o długości zawodów, a jak do nich dotrą... to element tej rywalizacji.


Kontakt w sprawie mediów: Dariusz Urbanowicz 696 878 777 (durbanowicz@team360.pl)

Dariusz Urbanowicz