biathlon

Dzisiaj w biathlonowym Pucharze Świata w szwedzkim Ostersund rywalizowano w sztafetach mieszanych i super mikstach. Dla wyjaśnienia sztafety mieszane, to dwie kobiety i dwóch mężczyzn, a super miksty to jedna kobieta i jeden mężczyzna, biegnący na zmianę, dystans jest krótszy i łącznie wynosi około 6 km.

O godzinie 15:30 na trasę wyruszyły sztafety mieszane na dystansie 2x6 i 2x7,5km.

PUCHAR ŚWIATA

Zwycięstwo w dzisiejszych zmaganiach odniosła sztafeta Norwegii w składzie Marte Olsbu, Fanny Horn Birkeland, Ole Einar Bjoerndalen, Johannes Thingnes Boe.

Norwegia nie miała dziś sobie równych, na trzeciej zmianie jeszcze Lukas Hoffer mógł zmienić losy dzisiejszych sztafet, ale aż trzy dobierane pociski na ostatnim strzelaniu zrzuciły reprezentację Włoch na 3 miejsce. Druga ze stratą ponad 33 sekund była sztafeta Niemiec w składzie Hildebrand Franziska, Dahlmeier Laura, Doll Benedikt oraz Peifer Arnd.

Polska w składzie Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik, Grzegorz Guzik oraz Rafał Penar, zajęła szesnaste miejsce. Polska sztafeta pudłowała najwięcej w całej stawce, gdyż musiała dobierać aż osiemnaście pocisków, jednak obyło się bez obiegania karnej rundy, co przy tak dużej liczbie dobierań jest sporym wyczynem.

WYNIKI SZTAFET

O godzinie 18: 10 na trasę wyruszyły sztafety super mikstów. Pierwotnie na początku miała biec Monika Hojnisz, jednak problemy żołądkowe nie pozwoliły stawić się zawodniczce na starcie. Zamiast Moniki, wystąpiła Kinga Mitoraj oraz Mateusz Janik.

Jednak już na pierwszej zmianie nie obyło się bez problemów, gdyż na jednym z zakrętów Kinga przewróciła się i stąd duża stratę do czołówki, której nieudało się odrobić. Polacy w dalszej części dystansu zostali zdublowali i niestety musieli zakończyć bieg.

Walka o zwycięstwo toczyła się miedzy reprezentacjami Francji, Austrii oraz Niemiec. W ostatecznym rozrachunku zwyciężyła reprezentacja Francji w składzie Martin Fourcade i Marie Dorin Habert, przed reprezentacją Austrii.

WYNIKI SUPER MIKST

PUCHAR IBU

Oprócz startów Pucharu Świata, odbyły się zaległe sprinty w Beitostolen, gdyż wczorajsza aura pogodowa nie pozwoliła na rozegranie zawodów. Wśród kobiet zwyciężyła Czeszka Marketa Davidova, dziewiętnastoletnia zawodniczka pudłowała raz i o trzy sekundy pokonała Nadine Horchler z Niemiec. Trzecie miejsce zajęła zwyciężczyni pierwszego sprintu Denise Hermann. Najlepiej z Polek poradziła sobie Karolina Pitoń, która pudłowała czterokrotnie i zajęła 27 pozycję. Anna Mąka i Dominika Bielecka pudłowały trzy krotnie i zajęły kolejno 36 i 51 miejsce.

WYNIKI SPRINT WOMEN

Wśród mężczyzn wygrał Matwiej Elisjejew przez Dmitrijem Małyszko, trzecie miejsce zajął Henrik L'Abbe-Lund, który bardzo pobiegł na trasie, jednak dyspozycja strzelecka nie pozwoliła mu na zajęcie wyższej pozycji. Pierwsze punkty wywalczył Łukasz Szczurek pudłował dwukrotnie i został sklasyfikowany na 34 miejscu. 43 Był Andrzej Nędza-Kubiniec, który spudłował czterokrotnie, a na 87 miejscu uplasował się Tomasz Zięba.