a

W dniach 5-8 marca biathlonistki i biathloniści rywalizowali w zawodach Pucharu Świata w Novym Meście. Bez udziału publiczności odbyły się zawody sprinterskie, sztafetowe oraz ze startu wspólnego pań i panów. Bardzo dobrze w Czechach zaprezentowała się Monika Hojnisz-Staręga, która dwukrotnie zajęła miejsca w pierwszej dziesiątce.

 

W czwartek jedynymi zawodami był bieg sprinterski kobiet na 7,5 km, który wygrała bezbłędna na strzelnicy Denise Herrmann. Pozostałe miejsca na podium zajęły Anais Bescond oraz Marketa Davidova. Z dwoma pomyłkami na strzelnicy 9. miejsce zajęła Monika Hojnisz-Staręga. Pozostałe Polki nie zdobyły punktów do klasyfikacji Pucharu Świata. Kinga Zbylut była 41., Anna Mąka 69., a Magdalena Gwizdoń 83. Więcej o zawodach pisaliśmy TUTAJ.

 

WYNIKI SPRINTU KOBIET

 

Dzień później do rywalizacji przystąpili mężczyźni, rywalizując w sprincie na 10 km. Czołówka zawodów wykazała się niezwykłą precyzją na strzelnicy, bowiem pięciu pierwszych zawodników trafiło wszystkie 10 strzałów. Triumfował Johannes Thingnes Boe z czasem 24:56.8, a kolejne miejsca zajęli Francuz Quentin Fillon Mailet (+22,8 sekund) oraz rodak zwycięzcy, Norweg Tarjei Boe (+1:01.1).

 

Polakom nie udało się zająć miejsc gwarantujących punkty PŚ. Najbliżsi tego byli pudłujący po jednym razie Łukasz Szczurek, który był 46. (+2:55.6) oraz Grzegorz Guzik, sklasyfikowany na 50. miejscu (+3:05.7). Trzy pudła zaliczył Andrzej Nędza-Kubiniec, który ze stratą 3:48.8 minut do zwycięzcy, zajął 67. miejsce.

 

WYNIKI SPRINTU MĘŻCZYZN

 

W sobotę do rywalizacji stanęły sztafety. Wśród kobiet najlepsze były Norweżki (0+8), które biegły w składzie Karoline Offigstad Knotten, Ida Lien, Ingrid Landmark Tandrevold oraz Tiril Eckhoff. Pozostałe miejsca na podium zajęły Francuzki (1+10, +28.7 sekund) oraz Niemki (1+14, +57.0 sekund).

 

Polki, które wystartowały w składzie Kinga Zbylut (0+4), Monika Hojnisz-Staręga (0+3), Anna Mąka (0+4) oraz Magdalena Gwizdoń (1+3) zajęły 8. miejsce ze stratą trzech i pół minuty do zwyciężczyń. Szanse na lepsze miejsce były duże, bowiem po drugiej zmianie nasze zawodniczki zajmowały 3. pozycję.

 

WYNIKI SZTAFET KOBIET

 

Także triumfem Norwegii zakończył się bieg sztafetowy mężczyzn. Drużyna w składzie Vetle Sjaastad Christiansen, Johannes Dale, Tarjei Boe oraz Johannes Boe triumfowała z zaledwie pięcioma dobieraniami i czasem 1:10:25.3. Drugie miejsce prezentując równie dobrą dyspozycję na strzelnicy zajęła Ukraina (0+5, +38.2), a trzecie Szwecja (1+8, +43.3).

 

Odległe 23. miejsce (na 26 drużyn) zajęła reprezentacja Polski. Na trasie zaprezentowali się Andrzej Nędza-Kubiniec (1+5), Grzegorz Guzik (0+3) oraz Łukasz Szczurek (3+4), który po fatalnym drugim strzelaniu został zdublowany, przez co szansy zaprezentowania swoich umiejętności nie otrzymał Marcin Szwajnos.

 

WYNIKI SZTAFET MĘŻCZYZN

 

W niedzielę odbyły się biegi ze startu wspólnego. Kobiety rywalizowały na dystansie 12,5 km, a pierwsze trzy miejsca zajęły najlepiej strzelające zawodniczki, które zaliczyły tylko po jednym pudle. Najszybsza z nich była Norweżka Tiril Eckhoff z czasem 34:00.8. Pozostałe miejsca na podium zajęły Szwedka Hanna Oeberg (+25.3) oraz Niemka Franziska Preuss (+32.4).

 

Bliska pozycji w pierwszej trójce była jedyna z Polek, która zakwalifikowała się do wyścigu, Monika Hojnisz-Staręga. Niestety, pomyłka na ostatnim strzelaniu sprawiła, że z dwoma pomyłkami ostatecznie uplasowała się na 6. miejscu, ze stratą 43,5 sekundy do zwyciężczyni.

 

WYNIKI BIEGU MASOWEGO KOBIET

 

Mężczyźni rywalizowali na dystansie o 2,5 km dłuższym. Mimo trzech pudeł, najlepszy był Norweg Johannes Thingnes Boe z czasem 39:32.7. Drugie miejsce zajął bezbłędny na strzelnicy Francuz Emilien Jacquelin (+15,1 sekund), a trzeci był Niemiec Arnd Peiffer (1 pudło, +25.0). Polacy nie zakwalifikowali sie do biegu masowego.

 

WYNIKI BIEGU MASOWEGO MĘŻCZYZN

 

Jarek Bałabuch