biathkon

Ostatnio pisaliśmy o zmianach w składzie polskiej kadry narodowej, a jak to wygląda wśród innych zespołów? Co najbardziej zmieniło się od zeszłej zimy? Jakich zmian możemy spodziewać się w przyszłym seoznie. O tym poniżej!

 

 

Zmiany, zmiany, zmiany. Jak można było przypuszczać, w dużej części kadr narodowych one nastapią. W szczegolności zmiany dotyczą trenerów, którzy z różnych przyczyn rezygnują z prywatych powodów lub  z powodu słabych wynikow swoich podopiecznych zostają zdegradowani. 

 

Canada

 

Mathias Ahrens trenował reprezentację Kanady przez 15 lat. Ze swojej funkcji zrezygnował na początku kwietnia tego roku. Przez lata jego pracy, kanadyjscy zawodnicy poprawiali swoje wyniki z sezonu na sezon, a przełomem był medal Mistrzost Świata w 2016 roku. Ahrens przejął w tym roku rolę trenera w ośrodku szkoleniowym Biathlon Alberta, co pozwoli mu spędzić więcej czasu w domu z rodziną. Jak stwierdził sam trener: „Moim celem jest wspieranie pasji i wydajności u młodych sportowców, aby osiągnąć ich potencjał”.

Obecnie drużyna Kanady poszukuje nowego trenera reprezentacji. Trzykrotny olimpijczyk i były trener drużyny narodowej Justin Wadsworth będzie służył jako tymczasowy trener, będzie wspomagany przez trenera Pavela Lantsova i asystenta trenera Andrewa Chisholm.

 

Rosja 

 

W rosyjskiej reprezentacji doszło do jednej małej zmiany. Rolę asystenta trenera kadry narodowej zajął indywidualny srebrny medalista w Pucharze Świata Maxim Maksimov. Przypomnijmy, że głównym trenerem jest Anatoly Khovantsev.

 

Szwecja 

 

 Po odejściu Wolfganga Pichlera ze stanowiska głównego trenera, Szwedzka Federacja Biathlonu ogłosiła znaczące zmiany kadrowe dzięki zatrudnieniu 41-letniego Andersa Byströma jako menedżera drużyny narodowej. Trenerem głównym kadry narodowej jest Johannes Lukas, a pomagać mu nadal będą Mattias Nilsson i trener strzelców Johann Hagström, jak w ostatnich sezonach. 

 

USA

 

Nowymi stanowiskami kierowniczymi mogą pochwalić się Lowell Bailey i Tim Burke.

37-letni Bailey został zatrudniony jako dyrektor ds. Wysokiej wydajności, zastępując wieloletniego dyrektora HP Bernda Eisenbichlera, który po 20 latach pracy przeniósł się do niemieckiej federacji narciarskiej DSV i będzie pełnił tam rolę dyrektora. 

Warto dodać, że Bailey został pierwszym w historii mistrzem świata IBU w Hochfilzen po ponad 300 startach w Pucharze Świata, strzelając na czysto i wygrywając po raz trzeci w karierze z Ondrejem Moravcem i Martinem Fourcade.

 

Polska 

 

Jak już wcześniej pisaliśmy, trenerka Nadia Biłowa musiała zrezygnować z pełnienia funkcji trenera kadry narodowej kobiet, ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Narazie funkcję tą przejąl Adam Kołodziejczyk, który prowadzi od zeszłego sezonu kadrę meżczyzn. 

 

 

Natalia Surdyka 

źródło: biathlonword.com 

zdjęcie: biathlonwrod.com