biathlonn

Sezon zimowy można uznać w pełni zakończony. Kwiecień jest czasem na uzupełnienie wszystkich zaległości w szkołach, na uczelniach oraz spędzenia trochę więcej czasu z najbliższymi.  Jednak miesiąc ten to również podsumowania. I oto małe podsumowanie tegorocznego sezonu.

 

 

W pełni sezon rozpoczął się w Kościelisku, gdzie mogliśmy śledzić wszystkich polskich zawodników w ramach pierwszej części Mistrzostw Polski. W prawdzie był tylko jeden indywidualny start, ale można było zaobserwować, kto może liczyć się w tym sezonie. Zwyciężyła Monika Hojnisz, która jak się później okazało była jednym z najjaśniejszych punktów naszej kadry. Drugie miejsce zajęła Anna Mąka, która również ten sezon może zaliczyć do bardzo udanych, gdyż punktowała w Pucharach IBU i przez cały sezon prezentowała równą formę.

Wśród mężczyzn zwyciężył Grzegorz Guzik, który był najlepszym zawodnikiem naszej kadry przez cały sezon. Jednak młodsi zawodnicy nie odpuszczają i kto wie czy w przyszłym sezonie coś się nie zmieni i rywalizacja w tej konkurencji będzie bardziej zacięta.

 

Wśród juniorów zdecydowanie wyróżniała się Kamila Żuk, Przemysław Pancerz, Wojciech Filip i Joanna Jakieła. Wszyscy zawodnicy bardzo dobrze zaprezentowali się na swoich docelowych zawodach, czyli Mistrzostwach Europy juniorów oraz Mistrzostwach Świata juniorów. Kamila, brązowa medalistka Mistrzostw Europy, Przemek i Joanna zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce MŚ. Wojciech natomiast dobrze prezentował się na krajowym podwórku i w rywalizacji z seniorami mógł cieszyć się z miejsca w pierwszej szóstce na MP rozgrywanych w Jakuszycach.  Właśnie te zawody pokazały nam, że młodzi zawodnicy mocno liczą się w rywalizacji z seniorami. Kamila Żuk (juniorka) drugiego dnia zwyciężyła w biegu pościgowym, a Joanna Jakieła (juniorka młodsza) zajęła w tej rywalizacji czwarte miejsce. Wśród mężczyzn zwyciężali seniorzy, jednak różnice pomiędzy nimi nie były zbyt duże i następnym sezonie może nas ktoś zaskoczyć.

 

W młodszych kategoriach zaobserwować można było młode „diamenty” biathlonu. Mowa oczywiście o Annie Nędzy- Kubiniec oraz o Konradzie Badacz, którzy reprezentowali nasz kraj na Nordic Youth Games. Tam nasi zawodnicy zajęli czołowe lokaty. Jednak cały sezon na krajowym podwórku należał właśnie do nich. Ania w swojej kategorii deklasowała rywalki, a aby pokonać Konrada rywale również musieli się mocno namęczyć.

 

Cały sezon można podsumować dwuznacznie. Jedni będą z niego bardziej zadowoleni inni mniej. Każdy sezon uczy czegoś nowego i można z niego wyciągnąć wnioski.  Przed nami najważniejszy sezon dla niektórych zawodników. Sezon Olimpijski. Miejmy nadzieje, że wszystko poukłada się po myśli trenerów i zawodników i będzie można cieszyć się sukcesów.  A teraz życzymy wszystkim zawodnikom odpoczynku, aby zdążyli się zregenerować przed kolejnymi przygotowaniami.

Wyniki Pucharu Polski - WYNIKI

 

Natalia Surdyka