guziński

Skipol.pl objął patronat medialny nad książką „20 kroków po śniegu”, wydaną przez legendę maratonów narciarskich Andrzeja Guzińskiego – pierwszego Polaka, który odwiedził i ukończył wszystkie 20 biegów ligi Worldloppet.

 

Z przyjemnością ogłaszamy, że podczas 43. Biegu Piastów odbędzie się premiera wyjątkowej książki „20 kroków po śniegu”. To zapis wielogodzinnych opowieści Andrzeja Guzińskiego o zostawaniu sportowcem, życiu, kłopotach, radościach i smutkach, o grze z Bogdanem Wentą w piłkę ręczną, ale przede wszystkim o bieganiu na nartach w prestiżowej lidze maratonów Worldloppet.


Spotkanie odbędzie się wieczorem, pierwszego dnia finałowego weekendu Biegu Piastów – 1 marca – w Hotelu Bornit. Autor oraz egzemplarze jego książki czekają na państwa o 19.30 w hotelowym Barze Patio.

 

O czym jest ta książka i o czym będzie spotkanie? Cóż, w środowisku narciarzy Guzińskiego znają chyba wszyscy. To członek Skipol.pl Teamu, który chociaż na poważnie zaczął biegać na nartach dopiero w 2008 roku, odwiedził już ze swoją parą nart wszystkie kontynenty za wyjątkiem Afryki i Antarktydy. Tam na razie nie organizuje się maratonów narciarskich. Gdyby takie były, pewnie i tam ruszyłby w podróż.

Ale od bieguna południowego też byłem blisko! W końcu Ushuaia w Argentynie, gdzie w 2016 roku spotkałem Justynę Kowalczyk, to główna baza wypadowa wszystkich wypraw na biegun południowy – protestuje Andrzej, urodzony Kaszub.

Odległość miejsca zamieszkania od gór nie przeszkodziła Guzińskiemu zostać pierwszym Polakiem, który uczestniczył we wszystkich 20 biegach najważniejszej światowej ligi maratonów. Jemu generalnie odległości nie robią żadnej różnicy, bo potrafił na bieg przejechać naraz 1500 kilometrów albo przelecieć niemal dokładnie na drugą stronę Ziemi – do Nowej Zelandii.

Andrzej nigdy niczego w sporcie nie wygrał, ale ta książka nie jest o wygrywaniu. Zwycięstwa w sporcie amatorskim nie mają jego zdaniem wielkiego znaczenia. Dla Andrzeja liczy się, że potrafi na nartach biec oraz że nie pęka przed wyzwaniami i trudnościami, które – tak jak w Chinach, gdzie ogłosił protest na jednym z lotnisk – zmuszały go do wpadania na linię startu na ostatnią chwilę.

 

guziński


Dzięki nartom Guziński poznał świat. Mieszkał w dzikim obozie młodzieżowym na jakimś pustkowiu w Australii i jadł podobno najlepszego burgera na świecie w Nowej Zelandii. W Argentynie zgubił się w fawelach i niemalże znalazł się w centrum demonstracji lokalnych mieszkańców. W Japonii odwiedził restaurację, gdzie posiłki przynosi się za przedziwną kotarę. Prowadził wykład w szemranym wagonie kolei rosyjskich i mógł jeździć w Kanadzie na łyżwach na największym naturalnym lodowisku świata. Mógł, ale trochę mu się nie chciało, bo akurat toczył walkę z destrukcyjnym „jet lagiem”.

„20 kroków po śniegu” to kilkaset stron przygód, uśmiechu i motywacji do działania – dla biegaczy narciarskich (i nie tylko) to pozycja obowiązkowa.

Patronat nad książką „Dwadzieścia kroków po śniegu” objęła liga Worldloppet, Bieg Piastów, a także Skipol.pl i Radio Gdańsk.

 

Książka jest dostępna w ramach akcji  Radia Gdańsk „Pomorze Biega i Pomagahttp://www.pomorzebiegaipomaga.pl/

 

Wiele opowieści Andrzeja o jego biegach na świecie znajdziecie w BLOGU Andrzeja pisanym na żywo u nas:

TUTAJ jego teksty

 

red