cancun

Mniej zawodników z jednego kraju, pomoc dla matek, strefy bez double-pooling i inne. Jakie decyzje podjęła FIS na Kongresie w Cancun?

 

Ponad 900 delegatów z całego świata uczestniczyło w Meksyku w jubileuszowej 50. edycji Kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. W poniedziałkowy wieczór odbyło się oficjalne powitanie, później nadszedł czas mniej lub bardziej znaczących decyzji. Tylko od poniedziałku do środy komitety techniczne, komisje, podkomisje i grupy zadaniowe spotkały się ponad 70 razy (łącznie ponad 100 spotkań). Ich ustalenia przekazano Radzie FIS. Wybraliśmy najważniejsze zmiany.

 

 

Postanowienia ogólne

 

Szerokim echem odbiła się w świecie narciarskim informacja o kosztach, jakie kosztowała organizacja Kongresu na drugim krańcu świata. Tylko nocleg w pięciogwiazdkowym hotelu kosztował 300 dolarów za noc. Co zabawniejsze, przeloty samolotów i cały finansowy rozmach były m.in. po to, by... przedyskutować zrównoważony rozwój organizacji.

 

Jak informowaliśmy w nocy z czwartku na piątek, gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym 2021 niespodziewanie wybrano Oberstdorf, przyznawszy mu aż 11 z 17 głosów. Ponadto zdecydowano, że organizator tego typu imprez bierze na siebie również obowiązek przeprowadzenia rok wcześniej lub dwa lata później MŚJ/U23.

 

Wybrano nowych członków Rady FIS. Na liście decydentów jest np. Hiszpan, Australijczyk czy Koreańczyk, chociaż najwięcej głosów poparcia zyskał przedstawiciel Szwecji, Mats Arjes. Po raz kolejny zabrakło w tym zestawieniu Polaka. Rada wykonała też gest w stronę zawodników, uznając ich przedstawiciela – alpejkę Jessicę Lindell-Vikarby – pełnoprawnym członkiem grupy.

 

Kongres zaakceptował wnioski o przyjęcie do FIS: Afganistanu, Kosowa, Królestwa Tongo, Ugandy, Nigerii i Ekwadoru. Pełne członkostwo otrzymały Meksyk i Hongkong.

 

Jednym z efektów debaty o marketingu było stwierdzenie, iż kluczem do efektywnej promocji i pozyskania nowych odbiorców jest aktywność w social mediach.

 

 

Biegi narciarskie

 

Do pracy nad rozwojem social mediów FIS zabrała się wyjątkowo szybko, bo Twitter codziennie żył doniesieniami z amerykańskiego wydarzenia. Wiele godzin działacze poświęcili rozmowom o biegach narciarskich. O czym debatowano? Najgorętszym tematem był oczywiście umierający styl klasyczny. Realne staną się na trasach strefy zakazu pchania. Te nie trafią od razu do Pucharu Świata, póki co w swoich zawodach nieobowiązkowo przetestują je krajowe związki.

 

 

Ustalono kalendarz PŚ 2016/17 i plany następnych. Nowymi miejscami w najbliższym sezonie będą szwedzkie Ulricehamn i rosyjski Tjumen, gdzie zaplanowano finał. ZOBACZ PEŁNY KALENDARZ.

 

Zredukowano maksymalne kwoty startowe dla krajów startujących w Pucharze Świata. To kolejna odpowiedź na norweską dominację, która – zdaniem FIS – zagraża poważnie rozwojowi biegów w innych krajach. Od teraz: reprezentacje będą mogły wystawić max. 6 narciarzy do biegu (15, jeśli zawody odbywają się u siebie); zwycięzcy PŚ z ostatniego roku nie będą wliczani w ograniczenia, ale tylko do Bożego Narodzenia. Później ich miejsce zajmą już do końca sezonu liderzy obecnego zestawienia (zgodnie ze stanem przed świętami). Podobna reguła dotyczyć ma Pucharów Kontynentalnych. Liczba sztafet zmaleje do dwóch, przy czym punkty do Pucharu Narodów zdobywać będzie tylko najlepsza.

 

Wprowadzenie powyższego oznacza rezygnację z zasady „czerwonej grupy”.

 

FIS zdecydowała, że w maratonach narciarskich czas na protest wydłuży się do 48 godzin. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

 

Rada FIS pochyliła się nad problemem matek-zawodniczek. Te otrzymają specjalną pomoc i przywileje. Gwiazdy takie jak Marit Bjørgen, Katja Višnar, Aino-Kaisa Saarinen czy Kikkan Randall będą potrzebowały opieki nad dziećmi podczas swojej rywalizacji, dlatego opiekunowie ich dzieci dostaną specjalne akredytacje bez zabierania limitu miejsc przyznawanego obsłudze każdej reprezentacji. Dla matek przewidziano też osobne szatnie.

 

Działacze przygotowali dla biegów narciarskich analizę SWOT (słabych i mocnych stron, szans i zagrożeń dla dyscypliny):

 

W Cancun podsumowano też wyniki ankiety odnośnie stopnia zainteresowania poszczególnymi konkurencjami, którą po sezonie na stronie FIS mogli wypełniać kibice. WYNIKI DOSTĘPNE TUTAJ.

 

 

Kombinacja norweska

 

Wprawdzie Pucharu Świata Pań kombinacji pewnie nie doczekamy się jeszcze długo, jednak Międzynarodowa Federacja Narciarska już teraz czyni krok w kierunku płci pięknej, otwierając dla niej swoje drzwi. Tym samym od sezonu 2016/17 oficjalnie zagości cykl FIS Youth Cup w kombinacji norweskiej, w ramach którego o punkty walczyć będą nie tylko chłopcy, ale i dziewczęta. Po raz pierwszy pojawi się też oficjalna punktacja klasyfikacji generalnej oraz wsparcie i logo FIS. Być może właśnie wśród takich młodych adeptów kombinacji znajdą się przyszli mistrzowie, następcy Erica Frenzela?

 

Kalendarze potwierdzone – niewiele zmian. Kolejna zima mimo to będzie wyjątkowa, bowiem znalazło się w niej rekordowe 25 konkursów – cykl rozpocznie się w fińskiej Ruce, a zakończy, tak samo jak ostatnio, w niemieckim Schonach, które zyskało zaufanie w oczach działaczy po ostatnim finale PŚ. Jedyną zmianą w porównaniu do pierwotnych ustaleń jest rezygnacja Kuopio z organizacji zawodów – w jego miejscu pojawiło się inne fińskie miasto, a mianowicie... Lahti, gospodarz późniejszych mistrzostw świata.

 

Kalendarz PŚ w kombinacji 2016/2017

 

Puchar Świata tradycyjnie poprzedzi już Letnia Grand Prix, w ramach której zaplanowano 5 konkursów – 4 indywidualne i 1 sprint drużynowy. Konkursy odbędą się w Austrii (Villach) i Niemczech (Oberwiesenthal, Obertdorf).

 

Kalendarz LGP 2016

 

Nie zabraknie oczywiście zawodów niższej rangi, czyli Pucharu Kontynentalnego i nowo wprowadzonego FIS Youth Cup. W tym pierwszym pojawi się 16 konkursów indywidualnych podzielonych na 4 periody – zmagania rozpocznie weekend w Klingenthal, a zakończą trzydniowe rozgrywki w Niżnym Tagile (10-12 marca). Nowość – FIS Youth Cup dla dziewcząt i chłopców – to z kolei dwa weekendy letnich konkursów w Vuokatii i Oberstdorfie oraz dwa zimowych w Harrachovie i Trondheim. Być może w lutym pojawią się jeszcze dwukrotne zmagania na skoczniach i trasach biegowych, jednak o tym FIS zdecyduje w późniejszym terminie.

 

Kalendarz Pucharu Kontynentalnego w kombinacji 2016/2017

Kalendarz FIS Youth Cup w kombinacji 2016/2017

 

Czego nie wprowadzono? W kuluarach prognozowano, że sześciu najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej będzie mogło liczyć na dodatkową premię – po każdym konkursie do wspólnej puli miały trafiać 2 tysiące franków szwajcarskich, na koniec sezonu dzielone między pierwszych sześciu dwuboistów. Ostatecznie jednak pomysł ten nie znalazł uznania w oczach włodarzy Federacji, a żądni rywalizacji sportowcy będą musieli obejść się smakiem dodatkowych nagród.  

 

Michał Chmielewski, Kasia Nowak

fot. FIS