W ostatnim tygodniu marca w francuskim mieście Annecy rozegrano II Wojskowe Igrzyska w sportach zimowych.
Na starcie stanęli reprezentanci 40 armii z całego świata ,łącznie z tak egzotycznymi jeżeli chodzi o sporty zimowe jak Maroko,Liban czy Pakistan.

Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach:
biathlon
biegi narciarskie
wspinaczka
biegi narciarskie na orientację
short track
narciarstwo alpejskie
narciarstwo wysokogórskie
bieg patrolowy.

Wojsko Polskie reprezentowali zawodnicy w biathlonie i biegach narciarskich na orientację.
Zespół biegów na orientację  w składzie Maciej Jasiński, Wojciech Dwojak i Wojciech Kowalski zajął 9 miejsce , zespoły startujące w biathlonie (bieg patrolowy) uplasowały się : panie na 7 pozycji (Magdalena Gwizdoń, Krystyna Pałka,Paulina Bobak iKarolina  Pitoń) oraz panowie (Krzysztof Pływaczyk, Łukasz Szczurek,Adam Kwak i Grzegorz Jakubowicz) na miejscu 12-stym.

Trochę szkoda ,że w Wojsku Polskim nie ma miejsca na klub taki jak działający kiedyś na Kirach w Kościelisku WKS Legia Zakopane.Mieliśmy więcej biegaczy i kombinatorów norweskich, zawodnicy mieli pracę i ubezpieczenie.Czy to kiedyś wróci?
Patrząc na kraje europejskie to w większości z nich biegacze narciarscy służą w policji, wojsku, straży granicznej czy w urzędach celnych. Służby mają wykwalifikowanych instruktorów, zawodnicy szansę na przyszłość.U nas bycie biegaczem narciarskim wiąże się niestety z brakiem widoków na przyszłość.

Kuba Cieślar