Podobnie jak miało to miejsce w dziale kombinacji norweskiej, postanowiliśmy w skrócie podsumować najważniejsze biegowe wydarzenia z kraju i ze świata od ostatnich zawodów Pucharu Świata do dziś. Staraliśmy się podzielić wszystkie informacje tematycznie i wybrać tylko te najważniejszeRozsady trenerskie:


1. Ivan Hudac, osobisty szkoleniowiec słynnej słoweńskiej biegaczki Petry Majdic, która zakończyła już swoją bogatą i piękną karierę sportową, przystał na propozycję Polskiego Związku Narciarskiego by poprowadzić polską kadrę A - mix.

Ivanowi pomaga dotychczasowy trener męskiej kadry młodzieżowej - Janusz Krężelok. Natomiast były trener polskiej kadry - Wiesław Cempa, prowadzi kadrę młodzieżową, odpowiedzialny jest w dużej mierze za męską część młodzieżówki.

2. Dotychczasowy trener szwedzkiej kadry - Joakim Abrahamsson, który przede wszystkim pracował z męską grupą, po tym sezonie pożegnał się z funkcją trenera. To samo tyczy się szkoleniowca kobiecej drużyny - Rikarda Gripa, który otrzymał nową rolę polegającą na pracy ze szwedzkimi poza kadrowiczkami. Ich następcą został 45 - letni Lars Öberg, który objął pieczę zarówno nad kobiecymi oraz męskimi biegami.

Arild Monsen, który pracował ze szwedzkimi sprinterami w 2010 roku, podobnie jak Rikard Grip, zajął się tymi, którzy aspirują do miana "kadrowicza" z wyjątkiem takim iż Monsen zaopiekował się męską stroną.

Jeśli chodzi o serwismenów to Urban Nilsson przejął pałeczkę od Larrego Poromaa.

3. Niemiecki Związek Narciarski długo nie musiał szukać następcy Jochena Behle, otóż funkcję szkoleniowca naszych sąsiadów objął człowiek, który pracował w 2010 roku z biathlonistami niemieckimi, a także znany "absolwent" tejże dyscypliny - Frank Ullrich. W 1980 roku podczas Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w Lake Placid wywalczył złoty medal w sprincie. Warto także dodać iż był dziewięciokrotnym Mistrzem Świata jeśli chodzi o biathlon.

Frank z miejsca zgodził się na propozycję prowadzenia kadry niemieckich biegaczek oraz biegaczy. Po epizodzie z biathlonem, rozglądał się za juniorami tej kategorii sportowej. Teraz będzie miał szanse poprowadzić i być może odbudować dawną niemiecką potęgę narciarstwa biegowego.

4. Po rezygnacji trenera amerykańskiej kadry w biegach narciarskich - Peta Vordenberga, który w sztabie trenerskim przepracował dziesięć lat. Amerykański Związek Narciarski zarządził aby Chris Groverer, który do tej pory pełnił funkcję tymczasowego szkoleniowca ekipy męskiej, został głównym trenerem teamu z USA. Jego zastępcą okazał się wychwalany Jason Cork, który będzie miał przyjemność pracować z męską kadrą narodową.

Jason Cork przybył do głównego, amerykańskiego sztabu trenerskiego po kilku bardzo udanych sezonach w Central Cross Country (Team CXC) gdzie jego zawodnicy zdominowali cykl USSA SuperTour.

Zakończyli kariery:

Wielokrotnie po zakończeniu danego sezonu Pucharu Świata, kilkoro zawodniczek oraz zawodników decydowało się przejść na "sportową emeryturę". Często byli to sportowcy bardziej lub mniej utalentowani. W minionych latach byliśmy świadkami ostatnich szusów na trasie takich gwiazd jak Virpi Kuitunen, Katerina Neumannova, Tor - Arne Hetland czy chociażby Vincent Vittoz. W tym roku również nie obyło się bez przyznania kilku świadczeń emerytalnych. Do tego grona dołączyli: Odd - Bjoern Hjelmeset, Emilie Vina, Silvana Bucher oraz Ivan Batory. Warto również dodać, że z biegami narciarskimi pożegnała się także Evi Sachebacher-Stehle, która postanowiła, że spróbuje swoich sił w biathlonie.

Zmiany w cyklu Pucharu Świata:

1. Wprowadzenie specjalnej nagrody dla najlepszego zawodnika na lotnych finiszach. Jest to pomysł zdecydowanie zaciągnięty z kolarstwa.

2. Międzynarodowa Federacja Narciarska przedstawiła wstępny kalendarz Pucharu Świata w sezonach: 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017. Cieszy fakt, że w sezonie 2013/2014 widoczna jest Szklarska Poręba, gdzie wstępnie odbędą się sprinty rozgrywane techniką dowolną oraz biegi ze startu wspólnego na 10 i 15 kilometrów klasykiem!

3. Szwajcarskie Lenzerheide zostało włączone do cyklu Tour de Ski.

4. FIS postanowił skrócić dystans męskich sztafet! Teraz nie 10, a 7,5 kilometra do przebiegnięcia będzie miał każdy z uczestników drużynowych zmagań. Ten zabieg ma na celu przyciągnięcie większej ilości kibiców, a także związany jest w dużej mierze z transmisjami telewizyjnymi.

5. Również zredukowano liczbę konkurencji w poszczególnych sezonach:

Sezon mistrzowski/olimpijski:
Zmagania na dystansach: 18
Sprinty: 11
Sztafety: 2-3
Sprinty drużynowe: 2-3

Sezon "wolny":
Zmagania na dystansach: 21
Sprinty: 13
Sztafety: 2-3
Sprinty drużynowe: 2-3

Tour de Ski:
W sezonie mistrzowskim/olimpijskim - 9 dni - 7 etapów
W sezonie "wolnym": 11 dni - 9 etapów

Wszystkie zawody podzielone są oczywiście na dwa style biegowe: klasyka i łyżwę w proporcjach 50%.

6. Kolejnym istotnym szczegółem, który od przyszłego sezonu, prawdopodobnie ma wejść w życie, jest skierowanie biegów narciarskich tuż po Kuusamo lub przed nim do norweskiego Lillehammer na okres 4 lat. Także wspomniany fiński ośrodek, który od lat inauguruje sezon zimowy w narciarstwie klasycznym, pragnie od przyszłego roku nieco wcześniej rozpocząć widowisko, sprawa w toku.

Puchar Polski w biegach na nartorolkach:

Przypomnijmy, że tegoroczny cykl Pucharu Polski w biegach na nartorolkach gościł w trzech województwach: Dolnośląskim-Mistrzostwa Karkonoszy i Mistrzostwa Jeleniej Góry, Lubelskim-Puchar Lubelszczyzny w Tomaszowie Lubelskim i Śląskim-Beskidy bez Granic (Istebna), Rollsprint (Bystra Śląska) i Puchar Śląska w Marklowicach. Nie odbyła się edycja w Supraślu (Puchar Podlasia) z powodu braku zainteresowania lokalnych władz.

Z sześciu rozegranych startów do Rankingu zaliczało się 5 najlepszych.

W kategorii seniorek/ów triumfowali Emilia Romanowicz z UKS Puszcza Supraśl i Robert Faron z UKS Watra Kamienica. Dodajmy, że zawodnik z Kamienicy triumfuje drugi raz z rzędu w końcowej klasyfikacji Pucharze Polski na nartorolkach.

W kategorii juniorów/ek A zwyciężyli Magdalena Czusz z MULKS Tomaszów Lubelski i Piotr Skowron z MKS Karkonosze.
Najlepsi w kategorii B okazali się Małgorzata Żółkiewska z Tomaszowa oraz Norbert Maciulewicz z MUKN Pod Stróżą Miszkowice.
Wreszcie kategoria C to zwycięstwa Martyny Wawrzusiszyn z MULKS Tomaszów Lubelski i Arkadiusza Posiadały z UKS Rawa Siedlce.

Najmłodsza kategoria Pucharu Polski na nartorolkach to juniorki i juniorzy D, którzy startowali tylko w czterech biegach. W tej kategorii wygrali Aleksandra Hawryło i Kacper Jarczak oboje z Tomaszowa Lubelskiego.

226 zawodniczek i zawodników wystartowało w tegorocznym cyklu.


Inne:


1. Reprezentantka klubu KS Śnieżka Karpacz - Urszula Łętocha zajęła 5 miejsce w klasyfikacji generalnej juniorskich zmagań w Pucharze Świata na nartorolkach. Polka triumfowała w Oroslavje, oraz dwukrotnie w Bad Peterstal, również wywalczyła trzecie miejsce w Toblach/Dobbiaco.

2. Zakopanego startuję w wyborach na organizację Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku
Po sromotnej klęsce w wyścigu o przejęcie zimowego święta w 2006 roku, gdzie ostatecznie to włoski Turyn piastował funkcję gospodarza IO, Zakopane pragnie znów stanąć do walki o ten przywilej.

Wstępny plan zakłada, że w Krakowie miałyby się odbywać turnieje hokejowe, curlingowe, a także rywalizowaliby łyżwiarze figurowi oraz panczeniści. Narciarstwo klasyczne (biegi narciarskie, skoki narciarskie i kombinacja norweska), a także biathlon miałyby skierować się do słynnego już Zakopca, zaś w Jasnej na Słowacji, odbyłyby się konkurencje w narciarstwie alpejskim.

3. Większość ze światowej czołówki koncentruje się w dużej mierze na Mistrzostwach Świata, chociaż, młode wilki zamierzają atakować czołowe miejsca w Pucharze Świata oraz cyklu Tour de Ski, do którego nie przystąpi szwedzka biegaczka narciarska - Charlotte Kalla.

4. Norweski oraz Szwedzki związek narciarski zawarł pakt, który ma na celu wspólne stworzeniem kolejnego cyklu na wzór Tour de Ski. Tylko ten wynalazek miałby być określany jako Tour de Norden i funkcjonować na zasadzie "Małych Mistrzostw Świata". Odbywałby się w latach, gdy nie będzie w planach Igrzysk Olimpijskich czy normalnych Mistrzostw Świata.

Wstępny plan zakłada sześć etapów z finałowym podejściem pod kolejny stok slalomowy, tym razem w szwedzkim Are. A za całą sprawą stoi nie kto inny niż sam FIS, który wymienionym organizacją zlecił to zadanie. Niestety dziwi fakt, dlaczego nie powołał także fińskiego związku narciarskiego. Finlandia, bowiem zajmuję bardzo wysoką pozycję w hierarchii biegów narciarskich. Kuusamo, Lahti, Rovaniemi - to ośrodki narciarskie znane na całym świecie!

"Plany są już bardzo konkretne i pierwsza próbna edycja imprezy planowana jest na rok 2016. Następna, w 2020 roku mają już posiadać status MŚ, lecz tylko z jednym medalem, w punktacji generalnej" - skwitował Niklas Carlsson, dyrektor biegów narciarskich w Szwecji

Wstępny harmonogram Tour de Norden wygląda następująco: trzy etapy w Norwegii oraz trzy w Szwecji. Pewne miasta to: Trondheim, Oestersund oraz wspomniane Are.

5. Na stanowisku dyrektora Pucharu Świata w biegach narciarskich, Pierre Mignerey zastąpił Jurga Capola.

6. Komentator sportowy - Marek Rudziński, poinformował o swoim odejściu z Eurosportu, gdzie przede wszystkim komentował biegi narciarskie, kombinację norweską i skoki narciarskie. Po krótkim czasie usłyszeliśmy go w TVP. Tam jednak kombinacji norweskiej zbyt często nie będzie miał okazji komentować, a biegi narciarskie w telewizji publicznej to zupełnie inna hmm... bajka?

Drodzy czytelnicy, jeżeli uważacie, że jakieś szczególne wydarzenie umknęło naszym obserwacjom, a zasługuje na to aby znaleźć się w podsumowaniu naszego portalu, prosimy o umieszczanie takowych w komentarzach.

Z narciarskim pozdrowieniem: Piotr Walkowiak