Arek Posiadała

Hej! W tym tygodniu wraz z klubem UKS Rawa Siedlce przebywam na zgrupowaniu w austriackim Ramsau. Chciałbym przedstawić Wam trochę szczegółów jak wygląda taki wyjazd, jakie są jego koszty oraz jaką bazę treningową oferuje Ramsau.

 

Ramsau am Dachstein stanowi bazę treningową dla czołowych biegaczy narciarskich na świecie w okresie letnim i jesiennym (październik). Miejscowość Ramsau położona jest na wysokości 1100-1300 m n.p.m. w pobliżu lodowca Dachstein, gdzie na wysokości około 2600 m n.p.n. znajdują się trasy biegowe i to one w największej mierze stanowią o atrakcyjności ośrodka wśród biegaczy narciarskich. W tym roku ze względu na mizerną pokrywę śnieżną przygotowywana jest tylko jedna trasa, obecnie o długości około 4,5 km.

 

 

 

Na lodowiec dojeżdża się kolejką linową, która kursuje codziennie od godziny 7:50 do 16:50, standardowo co 20 minut, jednak w przypadku dużej ilości chętnych do wjazdu częstotliwość kursów jest zwiększana. Czas przejazdu gondoli niezależnie od tego czy jedziemy w górę, czy w dół to około 7 minut. Dojazd do dolnej stacji kolejki z centrum Ramsau zajmuje około 15 minut. Wjeżdżając na lodowiec możemy skorzystać z niestrzeżonej szatni. Aby dostać się na trasy biegowe musimy pokonać jeszcze stok narciarski, zjazd na biegówkach do najłatwiejszych nie należy. Przy trasach biegowych znajduje się ogólnodostępny kontener, z którego korzystają głównie trenerzy.

 

Jednorazowy bilet na wjazd i powrót kolejką linową na Dachstein dla osoby dorosłej to koszt 38 euro, bilet młodzieżowy, dla urodzonych w latach 2000-2002 kosztuje 28,5 euro, a dla młodszych dzieci - 19 euro. Przy zakupie większych karnetów cena jednego wjazdu wychodzi oczywiście trochę taniej. Na przykład karnety 6-dniowe, które pozwalają nawet na dwukrotny wjazd i zjazd z lodowca  w ciągu jednego dnia to koszty odpowiednio: 186, 139,5 i 93 euro. Wjeżdżając na lodowiec jesteśmy zwolnieni z opłaty parkingowej, która w przypadku wjazdu turystycznego wynosi 14 euro.

 

 

5-10 minut drogi samochodem od centrum Ramsau znajdują się trasy nartorolkowe ze strzelnicą biathlonową. Do wyboru mamy kilka wariantów tras, od stosunkowo płaskiej trasy o długości 800 m do wymagającej zarówno fizycznie i technicznie pętli o długości 5700 m. Dłuższe trasy tylko dla dobrze przygotowanych technicznie zawodników! Obiekt został niedawno zmodernizowany, powstała między innymi nowa trasa, nazwana trasą sprinterską Teresy Stadlober, która prowadzi niemal non stop do góry i na długości 1100m wznosi się o 90 m w pionie. Korzystanie z trasy jest płatne.

 

W Ramsau swój początek ma również wiele szlaków górskich: piesze, rowerowe  i narciarskie. W tym szlak prowadzący na Dachstein. W okolicy znajdziemy również wiele wyasfaltowanych podjazdów, które są już jednak drogami publicznymi.

 

Kto chętny na obóz treningowy w Ramsau? Namawiajcie trenerów ;) A jeśli macie jakieś pytania zadawajcie je śmiało w komentarzach!

 

Arek Posiadała