Fischer

Chcesz schudnąć? Zadbać o swoje zdrowie? Szukasz alternatywy dla letnich aktywności? A może po prostu uwielbiasz zimowy klimat? Każdy powód jest dobry, aby biegać na nartach! Nie jesteś przekonany? Dobrze trafiłeś!

 

Ludzie na całym świecie dostrzegają problemy wynikające z braku ruchu wśród dużej części społeczeństwa. Nadwaga i otyłość to zaledwie początek. Miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy zawały serca stanowią już jednak dużo poważniejsze zagrożenie, a częstymi przyczynami ich pojawienia się jest zbyt mała dawka ruchu! Żyjemy w środowisku konsumpcyjnym, punkty gastronomiczne typu „fast food” znajdziemy na każdej ulicy, w każdym supermarkecie ogromne ilości słodyczy, prowadzimy siedzący tryb życia, który narzuca nam praca czy szkoła. To wszystko powoduje, że ruszamy się zdecydowanie za mało, a jemy o wiele za dużo… Problem na szczęście został zauważony. Coraz częściej, szczególnie ludzie dorośli „wstają z kanapy”, zaczynają biegać, jeździć na rowerze, czy uczęszczać na siłownię. Dostrzegają potrzebę rozwoju fizycznego swoich dzieci i zapisują je na różnego rodzaju zajęcia sportowe, bo przecież regularna aktywność fizyczna może wydłużyć życie o nawet 3 do 5 lat. Dlaczego każdy z nich powinien spróbować swoich sił na biegówkach?

 

Biegi narciarskie to sport masowy, bardzo wszechstronny i ogólnorozwojowy. Podczas uprawiania tej dyscypliny sportu angażujemy większość grup mięśniowych naszego organizmu, zarówno duże partie mięśniowe, które napędzają nas, jak i te mniejsze, np. mięśnie głębokie, które niezbędne są do stabilizacji naszego ciała i utrzymania równowagi. Zaangażowanie całego ciała wpływa na znaczące podniesienie rytmu bicia naszego serca, co z kolei powoduje wzmożone spalanie kalorii i zwiększenie wymiany gazowej płuc. Potwierdzają to wyniki badań wydolnościowych biegaczy narciarskich, którzy osiągają najwyższe wartości na tle innych sportów wytrzymałościowych (wartość Vo2max zmierzona Norwegowi Bjorn Daehlie wyniósł 94 ml/kg/min, czyli ponad 7l powietrza, dla przeciętnego nietrenującego człowieka wynik powyżej 50 uznaje się za doskonały). Odsetek doznawanych kontuzji podczas biegania na nartach jest jednym z najmniejszych spośród wszystkich możliwych dyscyplin sportu. Potencjał biegów narciarskich doceniają również zawodnicy innych konkurencji, takich jak kolarstwo górskie czy kajakarstwo. Na biegowych trasach bardzo często spotkać można na przykład naszą dwukrotną wicemistrzynię olimpijską i mistrzynię świata w mtb – Maję Włoszczowską, czy Martę Walczykiewicz – wicemistrzynię olimpijską w kajakarstwie. 

 

Benefity prozdrowotne, wzmocnienie całego ciała, duża ilość spalonych kalorii i piękna zimowa sceneria do mnie zdecydowanie przemawiają i biegi narciarskie polecam każdemu! Spróbuj i Ty ;)

 

Arkadiusz Posiadała