Tym razem chcemy przedstawić na skipol-u tryumfatorkę kategorii K 81-72- Mistrzostw Polski Amatorów 2012 - Edytę Olcoń.Zawodniczka regularnie startuje w narciarskich biegach masowych i maratonach.W tej chwili odlicza dni do startu Maratonu Beskidy.

Imię i Nazwisko: Edyta Olcoń

Data i miejsce urodzenia: 17-12-1976

Kiedy i w jakim klubie zaczęłaś biegać na nartach: IV klasa szkoły podstawowej- pierwszy raz miałam biegówki na nogach, klub Supraślanka START- obecnie Klub Emilii Romanowicz- to moja młodsza kuzynka.

Pierwszy trener i parę słów o nim: Helena Leszczyńska, niesamowita kobieta u której stawiałam pierwsze kroki na nartach.

Szkoła średnia: SMS Zakopane, trenerka w pierwszej klasie- PANI JÓZEFA CZERNIAWSKA, myślę że gdyby trenowała moją grupę dłużej niż tylko rok nie skończyłabym z biegówkami w III klasie liceum. Jednym słowem właściwa osoba na właściwym miejscu, była dla nas trenerem, mamą, przyjaciółką. Wymagała ale umiała dawać motywację i słuchać nas.

Studia: Ekonomia- Finanse i Bankowość.Olcon Edyta zima
Obecny trener i klub: Jestem wszechstronna- jestem zawodnikiem, trenerem i prezesem dla siebie samej (-:

Co uważasz za swój największy sukces?: jeszcze go nie osiągnęłam ?..

Na jakim sprzęcie biegasz(buty, kije ,wiązania) : buty Salomon, kije exel, wiązania Salomon classic pilot, narty fisher, choć tej zimy chcę spróbować Salomona.

Sportowy idol: jest wiele osób do których mam wielki szacunek za to co robili ? dla mnie wzorem jest Józefa Czerniawska, Józef Łuszczek

Ostatnia książka?: Cukiernia Pod Amorem, Trening z pulsometrem?..

Ostatni film?: Madagaskar 4

Tradycje w rodzinie (sportowe): głównie lekkoatletyka, siostry trenowały skoki w zwyż, ja byłam od nich niższa, więc wybrałam biegówki( żart)

Plany na przyszłość: biegi Worldloppet, Bieg Wazów oczywiście.

A w najbliższej przyszłości Maraton Beskidy w listopadzie tego roku?

od redakcji:Józefę Czerniawską wszyscy absolwenci SMS Zakopane z lat 80 i 90-tych znali doskonale i wszystkim zapadła w pamięci, podobnie jak niezapomniany trener Włodzimierz Dadej.
Z kolei macierzysty klub p.Edyty Start Supraślanka był częścią historii tamtych czasów.

Życzymy powodzenia u Edka Dudka (Maraton Beskidy) i startów w Worldloppet.

więcej sylwetek polskich biegaczek i biegaczy narciarskich zarówno zawodowców jak amatorów znajdziecie w dziale BLOGI.
 /Kuba Cieślar/