Justyna Kowalczyk na alpe cermis

Doczekaliśmy się. Po nudnych letnich miesiącach wreszcie rusza Puchar Świata w biegach narciarskich. Jutro na starcie sprintów stylem klasycznym w fińskiej Ruka zobaczymy Justynę Kowalczyk, Macieja Staręgę, Konrada Motora i Jana Antolca. Zawody w Ruka składają się z trzech etapów, sprintów klasykiem, biegów stylem dowolnym i biegów pościgowych także klasykiem.

 

Najpierw jednak trochę statystyk, w końcu przez parę miesięcy letniej kanikuły zdążyliśmy zapomnieć  podstawowe informacje, które każdy nawet zbudzony w środku nocy kibic wiedzieć powinien.

 

Zaczniemy oczywiście od Justyny Kowalczyk i tutaj mała dygresja, w Plebiscycie Przeglądu Sportowego powinna być dla niej osobna kategoria, dlaczego? Już tłumaczę, otóż Justyna jak dotychczas startowała 306 razy w zawodach Pucharu Świata ( we wszystkich danych bierzemy pod uwagę starty pojedyńcze jak też etapy PŚ), debiut miał miejsce w francuskim Cogne dziewiątego grudnia 2001 roku, czyli prawie 14 lat temu. 266 razy nasza zawodniczka plasowała się w pierwszej 30-tce klasyfikacji i aż 186 razy w pierwszej dziesiątce najlepszych. Czy mamy podobną osobowość w innych dysycplinach? Na tym nie koniec, 106 razy stawała na podium, daje to więcej niż 30% startów w zawodach o Kryształową Kulę. 47 zwycięstw, to z kolei 15 procentowa skuteczność. Musicie się zgodzić, ze te statystyki robią wrażenie.

 

Sporym doświadczeniem w Pucharze Świata może się także pochwalić Maciej Staręga. Maciek rocznik 1990, startował już 73 razy. Debiut 20.11.2010 w zawodach w szwedzkim Gallivare. Maciek 23 razy plasował się w pierwszej 30-tce PŚ i 5 razy w pierwszej dziesiątce (sprinty indywidualne i team sprinty). Na podium osoboiści mam nadzieję już w tym sezonie.

Kolejnym Polakiem na starcie jutrzejszych zawodów jest Jan Antolec (1990) , który debiutował w Pucharze Świata 13 stycznia 2013 roku w czeskim Libercu. Jasiek ma na koncie 29 startów w PŚ, dwukrotnie w team sprincie lokował się w pierwszej trzydziestce.

Trzecim naszym reprezentantem jest najmłodszy w naszej kadrze Konrad Motor (r.1993). Konrad, który 14 krotnie startował już w Pucharze Świata debiutował w Lahti 9 marca 2013 roku. Jak na razie tylko raz zdobył punkty w kalsyfikacji PŚ zajmując 22 miejsce w team sprincie we włoskim Asiago.

Tyle o naszych reprezentantach.

 

Start jutrzejszych kwalifikacji sprintu (wg naszego czasu) to 9:45 panie i 10:30 panowie.

Do kwalifikacji zgłoszono 86 zawodniczek z 23 państw, Justyna Kowalczyk wystartuje z numerem 19-tym.

Ciekawostką jest start w zawodach będącej w błogosławionym stanie 36-letniej Finki Ainy Kaiso Saarinen.

LISTA STARTOWA KOBIET

 

Do kwalifikacji mężczyzn przystąpi 115 zawodników z 28 krajów. Nasi zawodnicy wystartują z nastepującymi numerami:

38. Maciej Staręga

57. Konrad Motor

82. Jan Antolec

LISTA STARTOWA MĘŻCZYZN

 

Jak jutro wypadną nasi reprezentaci? Trudno dywagować, wariant optymistyczny to trzy miejsca w ćwierćfinałach, wychodzi ze mnie niepoprawny fantasta, a może realista, jak myślicie?

Jedno jest pewne, emocji do końca marca 2016 nam z pewnością nie zabraknie.

 

Kuba Cieślar