fis marathon cup

Od sezonu 2015/16 FIS Marathon Cup, czyli Puchar Świata w narciarskich biegach długodystansowych, zmienia nazwę na FIS Worldloppet Cup. Kolejną nowością jest to, że FIS punkty będzie można teraz zdobywać w każdym z 20 biegów serii Worldloppet!

 

Zmiana nazwy wymaga jeszcze ostatecznej akceptacji podczas jesiennej konferencji FIS w Szwajcarii, ale wydaje się to być formalnością.

Ta zmiana ma na celu ugruntowanie na rynku narciarskim marki Worldloppet.

 

To nie koniec zmian dotyczących FIS  i serii Worldloppet. Od tego sezonu, nie tylko na biegach FIS Worldloppet Cup (jest ich 8, w tym Bieg Piastów), ale na wszystkich dwudziestu biegach Worldloppet, będ​ą przyznawane tzw. FIS punkty.

Ma to na celu m.in. poprawę atrakcyjności biegów zrzeszonych w Worldloppet, zwłaszcza wśród profesjonalnych zawodników i tych którzy dopiero zaczynają swoją sportową karierę. Każdy zawodnik marzący o wystartowaniu w Pucharze Świata, mistrzostwach świata lub na Igrzyskach musi walczyć o FIS punkty.

 

System FIS punktów pomaga stworzyć ranking zawodników według ich wyników, ale także uwzględnia stopień trudności zawodów i format zawodów. Ranking FIS nie tylko klasyfikuje zawodników, ale jest także podstawą przy tworzeniu narodowych reprezentacji. Dodatkowo ranking FIS punktów jest podstawą przydzielania miejsc starowych na zawodach Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, a od teraz także na wszystkich 20 biegach Worldloppet.

 

Oznacza to, że każdy zawodnik z aktywnym FIS Kodem (do nabycia w PZN i odpowiednio w narodowych związkach narciarskich) i poda go przy zgłoszeniu na bieg - może zdobywać FIS Punkty na wszystkich 20 biegach Worldloppet.

 

Kalendarz biegów Worldloppet znajdziecie TUTAJ

 

 /huc/