krista
Kilka miesięcy temu informowałem o ostatnich planach przygotowawczych Kristy Lahteenmaki. Reprezentantka Finlandii jest zadowolona z odbytych treningów i z optymizmem spogląda na nadchodzący sezon.


Krista nie ukrywa, że lubi morderczy cykl Tour de Ski, który jest dla niej istotny w cyklu Pucharu Świata. W minionym roku mieszkanka Luhalahti, po zakończeniu TdS, wróciła na tydzień do domu, a następnie skierowała się z drużyną na zgrupowanie wysokogórskie. Jednak podłapała mocne przeziębienie, które odbiło się na jej startach w ostatnim periodzie, który obfitował w Mistrzostwa Świata w Val di Fiemme, gdzie jednak Finka wraz z Riikką Sarasoją-Lilją wywalczyła brązowy medal w team sprincie rozgrywanym techniką łyżwową.

W lipcu przebywała tydzień czasu w Oberstdorfie, a w maju odbywała liczne treningi w Vuokatti. Do znanego fińskiego ośrodka sportowego także zawitała na przełomie lipca oraz sierpnia ze swoim prywatnym trenerem Mattim Haavisto.

Finka wraz z Mattim zmieniła plan przygotowawczy, który dosyć mocno został zmodyfikowany, ponieważ od dwóch lat, w zasadzie, pozostawał taki sam. Krista skupiła się przede wszystkim na ćwiczeniach siłowych, ale także na przyspieszeniach. Zawodniczka z Krainy Tysiąca Jezior ze swojego planu nie wyrzuciła ulubionych startów w biegach na orientację. Podobnie jak w minionych latach, Krista zaplanowała start w zmaganiach Venlojen. Podczas pobytu w Vuokatti, Lahteenmaki brała udział w wielu lokalnych eventach, między innymi w Vuokatin Aateli Racessa, w którym zaprezentowała wysoką dyspozycję w biegach na nartorolkach.

Krista jest zdania, że przez cały sezon przygotowawczy, znacznie ewoluowała, rozwinęła się, poprawiła przede wszystkim siłę oraz szybkość. Krista najbardziej liczy na dobre występy w biegach ze startu wspólnego.

Podczas zgrupowania ze swoją drużyną w Ramsau, Lahteenmaki trochę chorowała i w środku trwania obozu wróciła do domu. Krista szybko wyzdrowiała i wznowiła treningi, po czym dołączyła do teamu na kolejnym zgrupowaniu w Val Senales.

Biegaczka klubu Ikaalisten Urheilijat dwukrotnie ukończyła cykl Tour de Ski na bardzo wysokiej, czwartej pozycji. Miało to miejsce w roku 2012 oraz 2013, a w 2011 roku, w swoim debiucie w TdS, zakończyła imprezę na 8. miejscu.

Mistrzyni świata juniorów z 2010 roku z Hinterzarten w biegu indywidualnym na 5km techniką klasyczną oraz złota medalistka U23 z Otepaeae z 2011 roku w biegu indywidualnym na 10km techniką łyżwową, miniony sezon w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zakończyła na 10. pozycji. W sumie 11. razy meldowała się w pierwszej dziesiątce danych zawodów, a w etapach ostatniego Tour de Ski dwukrotnie stawała na podium. Była druga w biegu indywidualnym na 3km techniką klasyczną w Toblach oraz trzecia w biegu na 10 kilometrów, również klasykiem, ze startu wspólnego w Val di Fiemme. We wspomnianej Dolinie Płomieni, na ostatnich Mistrzostwach Świata, wywalczyła brązowy medal w team sprincie rozgrywanym stylem łyżwowym wraz z Riikką Sarasoją-Lilją.

Piotr Walkowiak