images/Sezon2012-2013/Biegi_narciarskie/Loga/Falun%202015.jpgGorące dyskusje odbywały się podczas ostatniego, weekendowego, posiedzenia działaczy odpowiedzialnych za biegi narciarskie w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Głównym tematem rozmów były starty interwałowe na 30 i 50 kilometrów podczas Mistrzostw Świata.

Wiele zawodniczek i zawodników pragnęło aby start indywidualny na królewskim dystansie 30km (panie) oraz 50km (panowie) powrócił na Mistrzostwach Świata w szwedzkim Falun w 2015 roku. Jednak, podczas wspomnianych MŚ, ta realizacja nie dojdzie do skutku. Główną przyczyną takiej decyzji są transmisje telewizyjne. Transmisja indywidualnego startu, szczególnie na 50 kilometrów, trwała by bardzo długo. Spory wpływ na taką decyzję miało EBU TV.

Zawiedziony tym faktem jest przede wszystkim szwedzki weteran Anders Soedergren, który chciał ukoronować swoją długą, biegową, karierę właśnie w takim starcie w Falun w 2015 roku. Anders oznajmił, że wyjątki ciekawej rywalizacji na 50km ze startu wspólnego się zdarzają, ale w większości to ostatnia prosta decyduje o podziale medalowych krążków. Soedergren jest zdziwiony głównym naciskiem EBU TV i dodał, że transmisja biegu interwałowego na 50km jest ciekawsza od tej ze startu wspólnego, gdzie przez 90% trwania wyścigu nic się nie dzieje. Warto także dodać, że Therese Johaug nadmieniła, że nie zakończy kariery dopóki podczas MŚ nie zmierzy się w walce z czasem na dystansie 30 kilometrów.

Przypomnę, że ostatni bieg interwałowy na 30 i 50km, podczas Mistrzostw Świata, miał miejsce w Val di Fiemme, w 2003 roku. Odbywał się techniką łyżwową. Wówczas najlepsze okazały się: Olga Savialova (złoto), Elena Burukina (srebro), Kristina Smigun (brąz). W gronie mężczyzn podium wyglądało następująco: Martin Koukal (złoto), Anders Soedergren (srebro), Joergen Brink (brąz).

Dodam, że na zdjęciu znajduje się oficjalna maskotka Mistrzostw Świata Falun 2015.

Piotr Walkowiak