planica 2023

No i zaczęło się. Pierwsze złote medale Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym Planica 2023 rozdane. Mistrzami Świata w sprincie stylem klasycznym zostali Jonna Sundling (SWE) i Johannes Klaebo (NOR). Bardzo dobrze wypadli nasi reprezentanci, trójka z nich Weronika Kaleta, Izabela Marcisz i Kamil Bury awansowała do ćwierćfinałów.

 

Szwedzki POTOP w finale kobiet. W finale rywalizacji pań mieliśmy aż czwórkę reprezentantek trzech koron, pozostałe dwa miejsca to Norweżki, które od razu wyjaśniamy stanowiły tło dla Szwedek. Norweżki Skistad i Weng walczyły przez pierwsze 500 metrów, potem nagle odpadły i walkę o medale rozstrzygnęły pomiędzy sobą szwedki. Ostatecznie tryumfowała Sundling przed Ribom i Dahlquist.

1. Jonna Sundling (SWE)

2. Emma Ribom (SWE)

3. Maja Dahlquist (SWE)

4. Linn Svahn (SWE)

5. Kristine Skistad (NOR)

6. Tirli Udnes Weng (NOR)

 

W kwalifikacjach wystartowały trzy nasze zawodniczki Izabela Marcisz, Weronika Kaleta i Monika Skinder. Do ćwierćfinałów awansowały dwie pierwsze zajmując 27 (Iza) i 30 (Weronika) miejsca. Monice Skinder do trzydziestego dającego awans miejsca ( czyli do Weroniki Kalety) zabrakło prawie 5 sekund.

W ćwierćfinałach Iza Marcisz trafiła do najszybszego, jak się później okazało biegu. Zajęła w nim 5 miejsce, jednak ze względu na karę JURY, przeszkadzanie innej zawodniczki w czasie biegu, został przesunieta na ostatnie szóste miejsce. Ostatecznie została sklasyfikowana na 30 pozycji. Weronika Kaleta zaliczyła dzisiaj życiowy wynik, jej 25 miejsce w sprincie jest najwyższym jakie zajęła w indywidualnych startach Mistrzostw Świata. Gratulujemy, jest dobrze i z niecierpliowścią czekamy na team sprint, tym bardziej, że obie zawodniczki zdecydowanie lepiej czują się w stylu dowolnym!

 

>>> OFICJALNE WYNIKI KOBIET <<<

.

 

W finale mężczyzn klasa sam dla siebie był Johannes Klaebo, który na jednym z podbiegów włączył dopalacz i ... było po biegu. Pasjonującą walkę o medale stoczyli między sobą Paal Golberg, Jules Chappaz i Czech Michal Novak. Czechowi starczyło sił do ostatniego podbiegu, potem walka toczyła się pomiędzy Golbergiem i Chappazem. Ostatecznie o centymetry ( i po obejrzeniu fotofiniszu) srebro dla Norwega, brąz dla Francuza.

1. Johannes Klaebo (NOR)

2. Paal Golberg (NOR)

3. Jules Chappaz (FRA)

4. Michal Novak (CZE)

5. Calle Halfarsson (SWE)

6. Lucas Chanavat (FRA)

 

Nasz jedynak w ćwierćfinałach Kamil Bury był o włos od sprawienia sensacji i awansu do półfinału. Zabrakło czterech dziesiątych sekundy... W każdym razie 15 miejsce w finałąch sprintu Mistrzostw Świata to życiówka Kamila! Brawo za wynik.

Maciej Staręga i Sebstian Bryja odpadli w kwalifikacjach zajmując odpowiednio 49 i 55 miejsca.

 

>>> OFICJALNE WYNIKI MĘŻCZYZN <<<

.