fis logo

To czego od kilkunastu tygodni można było się spodziewać stało się faktem. Ustawa zakazująca używania smarów fluorowych w dyscyplinach zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) została wycofana. Wg dzisiejszej decyzji ma obowiązywać od sezonu 2021/22.

 

Rada FIS, zgodnie z zaleceniem Grupy Roboczej ds. Zakazu Smarów Fluorowych, zatwierdziła odroczenie wprowadzenia zakazu używania smarów fluorowanych do rozpoczęcia sezonu 2021-22, rozpoczynającego się 1 lipca 2021 r.

 

Zgodnie z propozycją grupy roboczej, nadchodzący sezon będzie przeznaczony na dalsze testy laboratoryjne i terenowe, finalizację testów oraz pozwoli na produkcję dodatkowych urządzeń do zakupu przez zainteresowane związki krajowe, oraz umożliwi wprowadzenie zakazu na wszystkich poziomach zawodów FIS.

 

W listopadzie 2019 r.Rada FIS zdecydowała, że ​​stosowanie fluorowanego wosku narciarskiego, o którym naukowo dowiedziono, że ma negatywny wpływ na środowisko i zdrowie, zostanie zakazane we wszystkich dyscyplinach FIS w sezonie 2020-21. Jest to zgodne z przepisami UE obowiązującymi od lipca 2020 r., Które zabraniają stosowania niektórych związków fluorowych w produkcji tych produktów.

 

FIS zdecydowanie popiera zakaz wosków fluorowanych i wyznaczył grupę roboczą, która przez ostatnie miesiące niestrudzenie pracowała nad opracowaniem urządzenia testującego i wdrożeniem protokołów testowania i sankcjonowania we wszystkich dyscyplinach przed rozpoczęciem sezonu 2020-21.

 

Info:fis-ski.com