buron

Klub Alaska Winter Stars został po raz drugi w historii oceniony jako najlepszy klub zajmujący się biegami narciarskimi w Stanach Zjednoczonych. Jego trenerem i załozycielem jest były zawodnik zakopiańskiego AZS, medalista Mistrzostw Polski w biegach narciarskich Jan Buroń.

 

Klub Alaska Winter Stars założony w 1997 roku przez Jana Buronia. Uważał, że sportowcy, którzy chcą rywalizować na najwyższym poziomie, muszą rozpocząć trening jako dzieci i uczestniczyć w całorocznym programie z tą samą grupą trenerów.

Jan zdawał sobie sprawę, że opanowanie umiejętności i rozwijanie młodych talentów wymaga lat treningu i poświęcenia, uważał, że braki całorocznych programów w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza na Alasce, często pozostawiają młodych sportowców i mistrzów bez odpowiedniego szkolenia. Z całorocznymi programami dla dzieci w wieku od 8 lat, oraz dla dorosłych nawet w wieku powyżej 75 lat, trener Jan Buron ma duży wpływ na biegi narciarskie w USA.

Jego wychowankowie zdobywają medale Mistrzostw Świata Juniorów, są reprezentantami amerykańskich kadr w biegach narciarskich i kombinacji norweskiej.

Nie można nie wspomnieć, że Jan Buroń byl już dwukrotnie  wybierany najlepszym trenerem biegowym w USA.

Życzymy trenerowi Janowi kolejnych sukcesów w pracy.

Janek na zdjęciu ze swoim wychowankiem, złotym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów 2020 Gusem Schumacherem

 

Kuba Cieślar

 

alaska winter stars

 

p.s miałem przyjemność trenować z Jankiem w jednym klubie (AZS Zakopane) ostatni chyba medal Janka przed wyjazdem z kraju zdobyliśmy w sztafecie na MP seniorów. To były piękne czasy :)