a

Austriak Dominik Baldauf został we wtorek skazany na pięć miesięcy więzienia za stosowanie dopingu. 27-latek, który został zatrzymany przez policję podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Seefeld, zapowiedział już złożenie apelacji.

 

Baldauf przyznał się do stosowania hormonów dopingowych i hormonów wzrostu w celu poprawy swoich wyników, ale jego obrońcy zakwestionowali twierdzenie prokuratury, że doping miał na celu motyw finansowy, a zatem biegacz był winny oszustwa.

 

To kolejny wyrok skazujący w sprawie dopingu w biegach, bowiem w październiku kolega z sztafety Baldaufa, Max Hauke, został skazany na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu. Hauke ​​został aresztowany w trakcie nielegalnego przetaczania krwi.

 

Kluczową rolę w procederze dopingowym miał odgrywać niemiecki lekarz dr Mark Schmidt, któremu postawiono już zarzuty. Dochodzenie ujawniło 21 sportowców, którym miał pomagać w stosowaniu dopingu. Jak dotąd ujawniono nazwiska piętnastu z nich, m. in. biegaczy Alexeya Poltoranina, Karela Tammjärva i Andreasa Veerpalu.

 

Jarek Bałabuch
źródło: nettavisen.no; foto: alchetron.com