Alexey

Międzynarodowa Federacja Narciarska poinformowała na swojej stronie internetowej o zawieszeniu na cztery lata trzech biegaczy oraz jednego trenera za naruszenie przepisów antydopingowych. Wśród ukaranych znalazł się dwukrotny brązowy medalista mistrzostw świata z 2013 roku, Alexey Poltoranin.

 

Kazach ma na swoim koncie pięć zwycięstw w Pucharze Świata. Największe sukcesy odnosił w sezonie 2012/13, gdzie poza medalem na mistrzostwach świata, sześciokrotnie zajmował miejsce na podium PŚ i w klasyfikacji generalnej zajął 4. miejsce.

 

W sezonie 2018/19 spisywał się poniżej oczekiwań i został sklasyfikowany na 53. miejscu w rankingu. Stać go było jednak na jeden dobry występ, bowiem w zawodach we włoskim Cogne zajął 4. miejsce. Ostatni start zaliczył 23 lutego 2019 roku, w zawodach w skiathlonie na Mistrzostwach Świata w Seefeld zajął 11. miejsce.

 

Cztery dni później nie wziął udziału w rywalizacji na 15 km stylem klasycznym, bowiem tego samego dnia został zatrzymany przez austriacką policję wspomaganą przez policjantów z Niemiec w związku z szeroko zakrojonym, długoterminowym dochodzeniem w sprawie podejrzeń o oszustwo sportowe oraz stosowanie nielegalnych substancji i innych metod dopingu.

 

Ukarani czteroletnią dyskwalifikacją zostali także Estończycy Karel Tammjärv i Andreas Veerpalu oraz trener Mati Alaver. Sankcje podlegają odwołaniu do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w ciągu 21 dni.

 

Jarek Bałabuch
źródło: fis-ski.com