trondheim

Mistrzostwa Świata w konkurencjach klasycznych mogą się odbyć w 2025 roku w norweskim Trondheim. Jak na razie miasto jako jedyne zgłosiło swoją kandydaturę.

 

Mistrzostwa Świata w konkurencjach klasycznych AD 2025 będzie miało miejsce prawdopodobnie w Skandynawii, a dokładnie w Trondheim. Miasto portowe, od lat znajdujące się w kalendarzu Pucharu Świata, jako jedyne wyraziło zamiar podjęcia się organizacji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym.
Dla regionu Soer-Troendelag jest to trzecie z rzędu podejście do otrzymania przychylności włodarzy FIS. Norwegowie ostatnio ponosili porażki w głosowaniach dotyczących imprez mających odbyć się w 2021 i 2023 roku, gdzie musieli uznać wyższość niemieckiego Oberstdorfu i słoweńskiej Planicy.
 
Miasto usytuowane nad rzeką Nidelvą organizowało już światowy czempionat. Teraz Norweski Związek Narciarski, wraz z miastem Trondheim i ośrodkiem sportów zimowych Troendelag, czeka zadanie przygotowania właściwej aplikacji, która spełni wszystkie kryteria ustalone przez Międzynarodową Federację Narciarską dla gospodarza tego typu wydarzenia - mówi działacz o obowiązkach, które Skandynawowie muszą spełnić do 1 września tego roku.
Jestem przekonany, że przyszłoroczny kongres FIS będzie dla nas formalnością i nagrodą. Już teraz możemy spodziewać się wielkiego święta narciarstwa klasycznego w Trondheim! - zapowiada Roeste. Kandydatura Norwegów ma zostać zatwierdzona pod koniec maja 2020 roku w Tajlandii, gdzie odbędzie się 52. Międzynarodowy Kongres Narciarski.
 

Kraj wikingów po raz ostatni organizował światowy czempionat w 2011 roku, gdy najlepszych narciarzy klasycznych świata gościło Oslo - już po raz czwarty w historii. Wcześniej w stolicy Norwegii mierzono się w latach 1930, 1966 i 1982. W Trondheim, na kompleksie Granaasen, o medale walczono w 1997 roku.

 

gafa