norwegia

Koniec kwietnia jest w tym roku wyjątkowo gorącym okresem na rynku trenerskim biegów narciarskich. Do zmian w sztabach szkoleniowych doszło w czołowych reprezentacjach świata, czyli w Norwegii, Szwecji i Finlandii.

 

Komitet ds. narciarstwa biegowego w Norweskiej Federacji Narciarskiej poinformował, że w tym sezonie rozszerza sztab szkoleniowy o jeszcze jedną osobę, a mianowicie o Espena Bjerviga. 46-letni były biegacz narciarski ma odpowiadać za zwierzchnictwo nad trójką głównych trenerów: Ole Mortenem Iversenem prowadzącym kadrę kobiet, Eirika Myhra Nossuma (grupa dystansowa) i Arilda Monsena zajmującego się sprinterami. – Oznacza to, że obowiązki i zadania związane z rolą szefa zespołu narodowego są obecnie organizowane w nowy sposób – mówi Torbjørn Skogstad. – Dzięki swojej wiedzy sportowej i pełnieniu funkcji kierownika narciarstwa biegowego chcemy, aby Espen Bjervig prowadził zarówno sportową, jak i administracyjną część norweskiego narciarstwa biegowego, otaczając się silnymi i doświadczonymi ludźmi – kontynuuje Skogstad.

 

Do zmian doszło także w reprezentacji Szwecji. Na stanowisko trenera biegaczy długodystansowych zatrudniono Jonasa Petersona, który w ostatnich latach zajmował stanowisko prezesa klubu narciarskiego Borås GIF i starał się rozwijać biegi narciarskie na wszystkich poziomach – od amatorskiego po zawodowy. – Chcieliśmy mieć osobę z doświadczeniem w narciarstwie biegowym. Nasze wymagania spełnia Jonas Peterson. Ma doświadczenie z dużymi organizacjami, a także zajmuje się kwestiami strategicznymi. Ponadto ma wielkie serce i jest zaangażowany w ten sport – mówi Johan Sares.

 

Spore roszady czekają Finów. Trzon zespołu trenerskiego będzie stanowił Matti Haavisto, który ma być wsparciem dla pozostałych szkoleniowców oraz zespołu ekspertów, a także być odpowiedzialnym za zarządzanie opieką nad sprzętem narciarskim z Aki Huka, kierownikiem serwisu. Trener drużyny narodowej mężczyzn Ville Oksanen, który wcześniej zajmował się grupą „pretendentów” będzie prowadzony przez głównego trenera panów Teemu Pasanena i Mikko Virtanena.

W Szwecji i Norwegii Rikard Grip i Vidar Löfshus wykonywali podobną pracę. Dzięki takiemu podejściu chcemy dać trenerom więcej czasu na skupienie się na rzeczywistym coachingu. Wierzymy, że zasoby do treningu znacznie wzrosną, gdy pojawią się ludzie, którzy mają wszystkie niezbędne przygotowania do obozów i zawodów – podsumowuje Matti Haavisto.

 
gafa
 
źródło i foto: fis-ski.com