ingemarsdotter

Szwedzka biegaczka w rywalizacji Pucharu Świata ścigała się od 2004 r. Jej największym indywidualnym sukcesem jest srebrny medal w sprincie klasykiem wywalczony na mistrzostwach świata w Val di Fiemme w 2013 roku.

 

Ida Ingemarsdotter była przede wszystkim wysokiej klasy sprinterką, ale i również przez wiele lat mocnym punktem szwedzkiej sztafety. Na igrzyskach olimpijskich w Soczi w sprincie drużynowym wywalczyła brązowy medal. Była również członkinią złotej sztafety.

W swojej karierze Ingemarsdotter zdobyła także sześć medali mistrzostw świata. W Oslo wywalczyła tytuł mistrzyni globu w drużynowej rywalizacji sprinterek oraz wicemistrzyni w sztafecie 4×5 km, a w Val di Fiemme sięgnęła po trzy srebra – indywidualnie w sprincie rozgrywanym techniką klasyczną oraz drużynowo także w sprincie, a również w sztafecie. W Falun dołożyła kolejny krążek – przed własną publicznością wraz ze Stiną Nilsson wywalczyły srebro. W Pucharze Świata Ida dziewięciokrotnie stawała na podium, w tym dwukrotnie triumfowała.

 

34-letnia Szwedka we wpisie opublikowanym na Instagramie, w którym poinformowała o zakończeniu kariery zawodowej biegaczki, podziękował wszystkim kibicom, którzy w nią wierzyli, rodzicom, partnerowi, trenerowi, sztabowi oraz całej Szwedzkiej Federacji Narciarskiej. Ingemarsdotter przyznała też, że czas na nowe cele i wyzwania.

 

gafa